Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Demonstrovat? Jen za peníze, říkají Ukrajinci

Svět

  12:23
KYJEV - V dobách prozápadní oranžové revoluce do ulic vyšly statisíce Ukrajinců, po sedmi letech už je ale zhnusení politikou takové, že spousta lidí demonstruje jedině za peníze. O byznysu, který se vyvinul z najímání brigádníků do rolí statistů při nejrůznějších protestech, píše agentura DPA.
Demonstrace na Ukrajině (ilustrační foto)

Demonstrace na Ukrajině (ilustrační foto) foto: Reuters

V centru Kyjeva právě jeden protest proti současné politické garnituře probíhá: tisíce demonstrantů se brodí sněhovou břečkou, aby vyjádřily nesouhlas s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. V davu pochoduje také Nikolaj - i když ten s Janukovyčovou politikou v zásadě souhlasí.

Tenhle student totiž protestuje nikoli z přesvědčení, ale kvůli finanční nouzi. "Přišel jsem, protože potřebuji peníze na dárek," shrnuje lapidárně svou motivaci. Nikolaj patří v téhle postsovětské republice k rychle rostoucí skupině profesionálních demonstrantů. Ti se nechávají za pár hřiven najmout a protestují pak proti čemukoli a proti komukoli.

ČTĚTE TAKÉ:

Nahé demonstrantky v Davosu zadržela policie

Demonstrace hnutí Femen v Davosu

Zejména na sociálních sítích se to inzeráty jen hemží. "Nutné! Hledáme demonstrující. Stanice metra Arzenalnaja." Personální agentury hledají placené "herce" na demonstrace úplně otevřeně. Některé firmy se dokonce na tento druh podnikání specializují a v kancelářích mají dlouhé seznamy kontaktů, na něž mohou v případě nutnosti zavolat a sehnat zástupy statistů na jakoukoli protestní akci. O zakázky nemají nouzi - práci jim zadávají politické strany i soukromé osoby. Ukrajina přitom v tomto ohledu není žádnou výjimkou, za účast na demonstracích se platí i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Zájemce zve na místo setkání SMS zpráva: "Zítra na náměstí Nezávislosti. Práce od 10 do 13 hodin. 40 hřiven." Částka 40 hřiven (97 korun) se může zdát malá, ale při minimálním důchodu ve výši 800 hřiven (1950 korun) a minimální mzdě 1004 hřiven (2450 korun) jde o vítaný vedlejší výdělek. Na nabídky slyší hlavně mladí lidé, nezaměstnaní a důchodci, kteří si chtějí vylepšit chudý rozpočet. Šanci využívají i bezdomovci. V době voleb se přitom z přivýdělku může stát celkem slušná obživa. Proto si mnozí brigádníci už teď v kalendáři označili několik říjnových týdnů - na 28. října jsou totiž vyhlášeny parlamentní volby.

Když zavítáte na nějakou demonstraci, můžete vidět profesionální demonstranty při práci. Přímou zkušenost popisuje třeba reportáž ukrajinského týdeníku Tyždeň. "Připněte si barevnou nálepku, pak na vás budu moct líp vidět," instruuje příchozí supervizor z agentury. Pak je řadí do pětistupu a ještě jim přiděluje vlajky. A jde se.

Ukrajinci jsou politikou zhnuseni

Před sedmi lety jim dala naději na lepší život oranžová revoluce, její někdejší přívrženci jsou však dřívějšími vůdci, včetně nyní vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, notně zklamaní. Většina z 45 milionů Ukrajinců nevěří ani tomu, že cestu z krize najde současný prezident Janukovyč.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...