Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Deset let po požáru lanovky v Kaprunu žádají příbuzní obětí spravedlnost

Svět

  14:53
VÍDEŇ - Deset let po úmrtí 155 lidí při požáru lanovky v rakouském lyžařském středisku Kaprun pokračují rodiny šedesátky obětí v právní bitvě, aby dosáhly označení viníků a získaly větší finanční odškodné, napsala agentura AFP. Neštěstí se stalo 11. listopadu 2000.

Pozůstalí na místě neštěstí uctili památku obětí, 11.11. 2010 foto: Reuters

Rakouská justice na jejich očekávání neodpověděla. V první instanci v roce 2004 stejně jako při odvolání v roce 2005 soudci propustili všechny předvolané při proceduře, kterou žalující velmi kritizovali. "Bojujeme za to, aby někdo v Rakousku převzal zodpovědnost," trvá na svém Němec Bernd Geier, syn jednoho z 12 přeživších.

Onoho 11. listopadu 2000 se v rakouských Alpách tunelová lanovka právě rozjela k ledovci Kitzsteinhorn, když vypukl požár v zadní, neobsazené kabině strojvůdce. Následně se vzňal olej v netěsných hydraulických rozvodech a od něj celá souprava, plná hořlavých materiálů. Kvůli výpadku elektřiny nešly u vozů otevřít dveře. Požár uvedl do pohotovosti bezpečnostní systém, který zastavil vlak uvnitř tunelu.

Pozůstalí na místě neštěstí uctili památku obětí, 11.11. 2010

V ohnivé pasti se ocitlo 167 cestujících. Vedle 92 Rakušanů tu nalezlo smrt 37 Němců, deset Japonců, osm Američanů, čtyři Slovinci, dva Nizozemci, Brit a Češka. Zachránilo se jen 12 lidí, kteří unikli tunelem zpátky dolů. "Neštěstí bylo předvídatelné a dalo se mu předejít," zdůrazňuje německý expert Hans-Joachim Keim, jenž tak odporuje oficiální verzi. Obviňuje experty, kteří neštěstí vyšetřovali, že lhali.

Spolu s vídeňským právníkem Gerhardem Podovsovnikem, který obhajuje příbuzné šedesátky obětí, se snaží dosáhnout znovuotevření případu, ačkoli je v Rakousku od letošního března promlčen. Jednou z jejich hlavních možností je odvolat se k Evropskému soudu pro lidská práva: "Chceme dokázat, že procesy v Rakousku nebyly spravedlivé," tvrdá na svém právník.

Podovsovnik hovoří o nátlaku, o ničení důkazů a dokonce "spiknutí" velkých skupin, které jsou podle něho nepřímo zapojeny do konstrukce lyžařských vleků v Kaprunu.

Požár lanovky na Kaprunu, 11.11. 2000

Kdyby právník dosáhl svého, mohl by obnovit žalobu před americkou justicí a doufat, že jeho klienti získají větší odškodné. "V tom spočívá moje naděje, protože nevěřím, že v Rakousku dosáhneme spravedlnosti," říká matka japonské oběti Nane Mitsumotová. Od pojišťoven a výboru pro odškodnění dosud rodiny obětí obdržely necelých 25 milionů eur (asi 620 milionů Kč). Tuto částku někteří před soudy zpochybňovali.

Podovsovnik chce rozšířit možnosti jak dosáhnout spravedlnosti, a proto zahájil procedury v Německu a chce přesvědčit Evropskou komisi, aby žalovala Rakousko za některé aspekty tohoto případu. Rozmanité žaloby nechávají skeptickou jinou část příbuzných obětí, kteří soudí, že to narušilo jednání o odškodnění.

Kromě spravedlnosti před soudem si rodiny obětí přejí, aby bylo uznáno utrpení, které stále cítí: "Mám stále podivný pocit, když vstupuji do takové lanovky," uvedla Barbara Mayerhoferová.

Požár lanovky na Kaprunu, 11.11. 2000

Na památku svého manžela a dcery, kteří při neštěstí zahynuli, se zařekla: "Už nikdy nepojedu lyžovat do Kaprunu." Ve čtvrtek se však v tomto zimním středisku zúčastnila vzpomínkového obřadu, na němž byl přítomen rovněž rakouský spolkový kancléř Werner Faymann.

Autor: