Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Děti ze špatných čtvrtí, pohroma britských měst

Svět

  11:16
LONDÝN - Vlnu násilí v Británii odstartovala smrt člena pouličního gangu, není proto divu, že v zemi po letech znovu zavládl strach, aby se britská města neproměnila v americká, ve kterých jsou gangy neoficiálními pány.

Dvanáctiletý chlapec, kterého zachytila kamera při krádeži vína v obchodě v manchesteru, si před soudem zakrývá tvář.

Už před třemi lety vyrukovalo britské Centrum pro sociální spravedlnost, jinak nezávislá instituce, která se věnuje problematice komunit a sociální péče, s alarmující analýzou, podle níž strmě rostl počet mladých, kteří se hlásí k nějakému pouličnímu gangu. "Jen teenagerů sdružují gangy na padesát tisíc," konstatovala zpráva na základě čtrnáctiměsíčního sběru dat.

Pro zvětšení klikněte na obrázekLondýnská policie pátrá po rabujících

Londýnská metropolitní policie tehdy odhadovala, že jen v jejím rajonu existuje víc než 170 gangů – plná čtvrtina jich měla opletačky se zákonem kvůli vraždě, rovná polovina pak kvůli případům těžkého ublížení na zdraví. Zajímavým zjištěním bylo i to, že 80 procent těch, kdo byli obviněni z vraždy nebo napadení, bylo mladších pětadvaceti let. Brity to vyděsilo. Politici tehdy mluvili o tom, že je potřeba vůči gangům postupovat s "nulovou tolerancí" a trestat jejich členy za jakýkoliv přestupek proti zákonu.

MUŽ ZRANĚNÍM PODLEHL

I když byla později čísla zveřejněná metropolitní policií zčásti zpochybněna (studií provedenou v jedné z londýnských čtvrtí, která odhalila, že namísto policií předpokládaných čtyřiceti v místě operuje jen 27 gangů), nikdo nezpochybňoval varování sociologů, podle nichž děti ze čtvrtí ovládaných gangy v čím dál větší míře považují násilí za něco, co je běžnou součástí každodenního života.

"Drtivá většina těchto dětí vám řekne, že zná ve svém okolí někoho, kdo u sebe nosí střelnou zbraň," řekl nedělníku The Observer sociolog Les Back z Londýnské univerzity. "Víc než polovina pak v průzkumech přiznala, že u sebe nosí nůž, aby se mohla bránit. Nože a střelné zbraně jsou jinými slovy běžnou součástí jejich kultury," dodal.

"Gangy by nešly po keckách"
Právě tyhle děti, ne gangy, tvořily s největší pravděpodobností tlupy rabující v uplynulých dnech britská města. Podobného názoru je i britský novinář Gavin Knight. Na svém blogu uvedl hned dva důvody, proč je nesmysl vinit z organizace výtržností gangy (byť samozřejmě nevylučuje, že se na nich členové gangů podíleli). "Kdyby v tom jely gangy, nekradly by se z výloh televize nebo značkové kecky," řekl Knightovi jeho zdroj, který je členem jednoho z londýnských gangů. "Šlo by se po trezorech a pokladnách," dodal.

Kde se bojovalo?

Druhým důvodem, který vylučuje, že by za organizováním výtržností stály gangy, je teritorialita – gangy si přísně hlídají své rajony a nedopouští, aby se jim po nich proháněla konkurence. Tím spíš, že jsou s ní dost často na nože – je tudíž vysoce nepravděpodobné, že by spolupracovaly.

Nicméně, deník The Daily Telegraph včera otiskl zprávu, podle níž gangy přece jen nezůstaly stranou. Tvrdí to aspoň svědkové rabování v Manchesteru, kteří vypověděli, že tam gangy využily řádících výrostků coby 'předvoje'. "Měli mezi nimi své lidi, kteří jim dávali avízo, kdykoliv se někam blížila policie," citoval deník jednoho ze svědků, který si nepřál být jmenován.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!