Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jeden z nejhorších dětských domovů: děti mohly venku trávit méně času než trestanci

Česko

  12:00
PRAHA - Nepřiměřeně tvrdý režim, personál kontrolující dětem telefony a venkovní vycházky jen na 45 minut denně, televize pouze půl hodiny, a to jen Televizní noviny. Přesně tak vypadá seznam výtek, které v letech 2011 až 2013 shromáždili ombudsman a školní inspekce v Dětském domově v Liběchově na Mělnicku. V úředních dokumentech nechybí ani zmínka o atmosféře v domově. Panovaly v něm neshody zaměstnanců s ředitelkou, které vyvrcholily výměnou téměř celého personálu.

Nepřiměřeně tvrdý režim, personál kontrolující dětem telefony a venkovní vycházky jen na 45 minut denně, televize pouze půl hodiny, a to jen Televizní noviny. Přesně tak vypadá seznam výtek, které v letech 2011 až 2013 shromáždili ombudsman a školní inspekce v Dětském domově v Liběchově na Mělnicku. foto: MAFRA - Petr Topič

Na porušování práv dětí a nestandardní postupy v Dětském domě se základní školou Liběchov, vzdáleného necelých pět kilometrů severně od Mělníka, upozorňoval veřejný ochránce práv i Česká školní inspekce několik let. Někdejší ombudsman Pavel Varvařovský ve spisu, který o ústavu vedl v letech 2011 až 2013, popisoval například nepřiměřeně tvrdý režim. "Ochránce konstatoval špatné zacházení v podobě separování sourozenců, kontrolování telefonátů dětí a ukládání nezákonných opatření ve výchově," stojí ve výroční zprávě z roku 2012.

Problémy v Dětském domě se základní školou Liběchov, který se nachází v okrese...

Ven jen na 45 minut

Podobná pochybení vyjmenoval i ve zprávě o rok později. "V případě nemoci byly děti zamykány na zdravotní izolaci a ponechány téměř bez kontaktu s dospělou osobou. Docházelo k nepřijatelné izolaci dětí po útěku, formou opatření jim byl zakazován jakýkoliv pobyt venku, a to i po dobu 14 dnů," popsal stav ombudsman. Děti si nemohly v soukromí zatelefonovat, vždy musel být přítomen vychovatel pro případ, že by si svěřenec chtěl stěžovat. Vychovatelé měli také pokyn kontrolovat textové zprávy. "Ve venkovních prostorách mohly děti trávit jen 45 minut denně (v této souvislosti ochránce upozornil, že ve výkonu trestu odnětí svobody je standardem jedna hodina)," stojí dál v dokumentu.

DDŠ Liběchov

  • Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Liběchov je školským zařízením pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy.

„V době naší kontroly byl Liběchov jedním z nejhorších, co jsme viděli," vzpomíná Marie Lukasová, vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody z úřadu ombudsmana. V té době navštívili Varvařovského podřízení zhruba 20 až 30 ústavů, sankčně ale postupovali jen proti dvěma z nich. To byl případ i dětského domova v Liběchově.

Pohlavní zneužívání?

Kromě omezování soukromí a nezvykle přísného režimu se však ve zprávách objevilo i podezření, že jeden z pracovníků má „nevhodné kontakty s nezletilými chlapci“. Ochránce proto kromě ministerstva školství a České školní inspekce zalarmoval také policii.

Liběchov. Tamní dětský domov nemá zrovna dobrou pověst.

Liběchov. Tamní dětský domov nemá zrovna dobrou pověst.

Podnět od ombudsmana se tak dostal na Okresní státní zastupitelství v Mělníku. "Při pohovoru pracovníků ombudsmana s dětmi vyšlo najevo, že jeden pracovník je v jistém smyslu poučuje o tom, že při sexuálním styku mají mít kondom. Navíc byl také přítomen zdravotním prohlídkám chlapců. Pověřovali jsme, jestli toto chování nezašlo někam nad rámec," vysvětluje dozorující státní zástupkyně Dana Kopřivová, která v dětském domově v Liběchově provádí pravidelné kontroly.

Kolečkem policejních výslechů prošli bývalí i současní svěřenci dětského domova, podezření z pohlavního zneužití se ale nakonec nepotvrdilo. "Přítomnost pracovníka u vyšetření byla víceméně na přání chlapců, aby tam nezůstali sami s ženou. Navíc se jedná o pubescentní děti, větší než je sama zdravotní sestra. Tak aby z žádné strany nedošlo ke konfliktu," dodává Kopřivová.

Nesmí k dětem

Pracovník sice nebyl shledán podezřelým, přesto si úřad ombudsmana pro ukončení šetření vyžádal podmínku. "Ten člověk sice není trestně stíhán, ochránce práv ale není spokojen s tím, co zjistil při své návštěvě," řekla serveru Lidovky.cz Marie Lukasová, vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody z úřadu ombudsmana. Tehdy také upozorňovala na to, že vyšetřovaný zaměstnanec neměl potřebné vzdělání pro práci s dětmi, pracoval totiž na technicko-úřednické pozici. "Když něco nedosáhne intenzity trestného činu, neznamená, že je vše v pořádku i pokud jde například o standardy zacházení pro osoby, které pracují v rezortu školství,“ dodala Lukasová.

Nový školní pavilon Dětského domova se základní školou v Liběchově, který se...

Veřejný ochránce práv si tak pro uzavření případu dal podmínku, že dotyčný muž nesmí pracovat s dětmi. "Požádali jsme státního zástupce, který tam každého čtvrt roku chodí, aby na to dohlédl," připomněla Lukasová. Ombudsman pak dostal od ředitelky domova Šárky Sochůrkové i ministerstva školství ujištění, že došlo k nápravným krokům.

Nespokojení inspektoři

Server Lidovky.cz se snažil sehnat vyjádření ředitelky dětského domova Šárky Sochůrkové. Ta ale celou věc odmítla jakkoli komentovat. "To bylo úplně na začátku. Tyto věci probírat nebudu, nechci, aby se něco medializovalo," dodala stroze.

Na pochybení ve vedení dětského domova ale upozorňovala i Česká školní inspekce. Ve zprávách z let 2011 a 2013, které se zaměřovaly na oblast vzdělávání, zopakovala závěry, k nimž došla i kontrola ombudsmana. Varovala také před nedodržováním práv dětí a zdůraznila, že největším problémem byly ale personální neshody, kdy bylo postupně vyměněno až devadesát procent pracovníků ústavu.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...