Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Devianti se vyhýbají léčbě

Česko

  9:41
PRAHA - Sexuální devianti se mnohdy vyhýbají léčbě a potulují se po svobodě. Dostat je pod zámek je obtížné a k čemu to může vést ukázal i případ vraždy devítiletého Jakuba Šimánka.

Česká televize zveřejnila 9. června záběry muže zadrženého v souvislosti s případem uneseného devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu. Ten byl v sobotu 7. června nalezen mrtvý na Havlíčkobrodsku a pravděpodobně byl zavražděn. foto: Česká televizeČTK

Případ zavražděného Jakuba Šimánka opět poukázal na problém oddělení nebezpečných sexuálních deviantů od zbytku společnosti. Chlapcův vrah se vyhýbal ochranné sexuální léčbě, tipoval si mladé chlapce a nakonec zaútočil.

Třiačtyřicetiletý Slovák byl přitom v minulosti již čtyřikrát odsouzen za pohlavní zneužívání. Naposledy v roce 2000. Nařízená ústavní léčba mu ale byla později zmírněna na ambulantní ochrannou sexuologickou léčbu. Na ni záhy přestal docházet a utekl za prací do Čech.

„Ze znaleckých posudků na osobu obviněného je evidentní, že měl být už dávno umístěn v detenčním ústavu, aby nebyl hrozbou pro společnost,“ uvedl pro ČTK mluvčí slovenského ministerstva spravedlnosti Michal Jurči.

Uvozovky dolníAbsence detenčních ústavů, kde by tito lidé končili, je náš neustálý problém. Na druhou stranu ani toto opatření vše nevyřeší.Uvozovky horní

S podobným problémem se snaží vypořádat i Česko. Každoročně je totiž v tuzemsku soudy nařízeno mezi pětašedesáti až devadesát případů ústavní ochranné léčby. Někteří z nich jsou svému okolí opravdu nebezpeční a léčbě se vyhýbají. Právě ti léčbě by měli skončit v detenčním ústavu, který je oproti zdravotnickému zařízení střežen vězeňskou službou a není z něj snadné uprchnout.

„Absence detenčních ústavů, kde by tito lidé končili, je náš neustálý problém. Na druhou stranu ani toto opatření vše nevyřeší. Takových lidí se po Evropě prostě potuluje více. Důležitá je proto prevence,“ říká sexuolog Radim Uzel.

Podle vyšetřovatele Jakubova případu Luboše Němce obviněný Slovák pobýval v České republice nelegálně. „Slovenští policisté ale po místě jeho pobytu pátrali kvůli majetkové trestné činnosti, pro níž je na Slovensku stíhán,“ uvedl Němec.

Pospíšil: Ochranné léčení je neúčinné
Právě to, že podobný člověk se volně pohybuje, kritizoval Jakubův otec brigádní generál Hynek Blaško, který donedávna sloužil jako zástupce Armády ČR v Bruselu.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil poznamenal, že případ zná pouze z médií. „Domnívám se ale, že může jít přesně o ten typ pachatele, který by měl být umístěn v detenčním ústavu - sexuální deviant v kombinaci s agresorem. Je totiž evidentní, že ochranné léčení je neúčinné, protože dotyčný se mu nepodrobuje, zvláště bylo-li v ambulantní formě,“ řekl včera ministr.

V Česku mají podle nového zákona od 1. ledna vzniknout dva detenční ústavy. Jeden, definitivní, bude v Brně, kde bude připraveno padesát míst. Druhé - provizorní -zařízení bude zprovozněno v Opavě, kde bude přibližně 150 míst. Ten později nahradí objekt ve Vidnavě na severu Moravy. „Jinými slovy, Česko bude v mít v den účinnosti zákona 200 míst v detenčních ústavech. Vycházíme z toho, že podobný počet míst je ve srovnatelně velkých zemích, jako je Rakousko nebo Bavorsko,“ tvrdí Pospíšil.
Autoři: