Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Díky vodnímu mučení prý Amerika udržela svět bezpečnější

Svět

  14:16
WASHINGTON - Poradce bývalého amerického prezidenta George W. Bushe dodnes obhajuje způsob, jakým byli vyslýcháni lidé podezřelí z napojení na teroristy. Jedině mučení mohlo zlomit jejich vůli, říká Karl Rove.

Guantanámo foto: ČTK

"Díky takzvanému waterboardingu se Američanům podařilo odhalit plánované teroristické útoky a zachránit lidské životy", prohlásil  Rove v rozhovoru pro BBC. Praktika, při níž se u vyslýchaného vyvolává pocit tonutí, by podle něj neměla být považována za mučení.

"Jsem pyšný na to, že jsme používali techniky, které zlomily vůli těchto teroristů a poskytly nám cenné informace. Jen díky nim jsme zmařili taková spiknutí, jako byly plánované útoky letadly na letiště v Heathrow a na Londýn, sestřelení letounů nad Tichomořím, útoky letadly na nejvyšší budovu Los Angeles a další teroristické akce," řekl Rove. "Ano, jsem hrdý, že jsme s užitím těchto technik udrželi svět bezpečnější. Jsou přiměřené, jsou v souladu s našimi mezinárodními závazky i s americkými zákony."

Bývalý bezpečnostní poradce právě vydal knihu pamětí, kterou nazval Odvaha a důsledky. V ní vysoce hodnotí obě funkční období prezidenta Bushe. Jeho odkaz označuje za impozantní, trvalý a důležitý a tvrdí, že Bushovo působení v Bílém domě historie vysoce ocení.

Jen na Guantánamu?
Kontroverzní praktiky výslechů povolila agentům Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bushova administrativa v roce 2002. V roce 2008 šéf CIA Michael Hayden v Kongresu řekl, že byly používány jen v případě tří vězňů na americké základně Guantánamo na Kubě a že se v posledních pěti letech už nepoužívaly. Jedním z vyslýchaných, vůči němuž byl takzvaný waterboarding použit, byl Chálid Šajch Muhammad, jehož USA považují za hlavního osnovatele teroristických útoků ze září 2001.

Při waterboardingu vyslýchaný leží přivázán na nakloněné lavici a přes roušku se mu lije na hlavu a do úst voda. To vyvolává dávení a téměř autentický pocit tonutí. Prý je to velmi účinná metoda, byť drastická. Dřív bývala dokonce běžnou součástí výcviku amerických vojáků.

Autor: