Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vědecká práce za sedm hodin? Rumunským korupčníkům pomáhá z vězení psaní

Evropa

  11:28
BUKUREŠŤ/PRAHA - Být vlivný a bohatý otevírá mnohé jinak nedostupné dveře všude na světě. Být ovšem vlivný a bohatý v Rumunsku otevíralo ještě donedávna dokonce i dveře od vězeňských cel. A to velmi pozoruhodným způsobem, který nemá vyjma této balkánské země nikde jinde v Evropské unii obdoby.

Rumunští prominenti z řad vrcholných expolitiků a podnikatelů, které soud poslal za mříže nejčastěji za korupci, praní špinavých peněz, krácení daní či vydírání, v posledních letech objevili kličku, jak si zkrátit tresty. Obvinění z korupce čelí také expremiér Ponta (na snímku). foto: Reuters

Rumunští prominenti z řad vrcholných expolitiků a podnikatelů, které soud poslal za mříže nejčastěji za korupci, praní špinavých peněz, krácení daní či vydírání, v posledních letech objevili kličku, jak si zkrátit tresty. Ke smazání 30 dní za mřížemi stačí podle legislativy, která v obměněné podobě přetrvala od roku 1969 až do současnosti, napsat a publikovat vědeckou práci.

Politici, pašeráci a teroristé aneb zkorumpovaná realita dnešního Bulharska

Zatímco v letech 2007 až 2010 takto vznikla v průměru podle rumunské ministryně spravedlnosti Prunaové jedna publikace ročně, v roce 2014 jich už bylo 90 a loni takřka čtyřikrát tolik – rovných 340. Některé práce přitom vznikly dosti nestandardně, v rekordně krátkém čase, kdy je zřejmě napsal někdo jiný, nebo jsou to rovnou plagiáty.

Pomoc pro řadu prominentů

Zákona, prostřednictvím něhož chtělo Ceauşeskovo komunistické Rumunsko zapřáhnout do pracovního procesu ve věznicích i intelektuály nehodící se pro tvrdou manuální práci, využila za poslední roky celá řada prominentů.

Patří mezi ně mimo jiné i jeden z nejbohatších Rumunů, vlastník několika televizních stanic a někdejší senátor Dan Voiculescu. Soud ho v srpnu 2014 poslal na deset let za mříže za praní špinavých peněz. Jako jeden z nejproduktivnějších vězeňských psavců stihl tento mediální magnát od té doby publikovat už deset akademických prací, čímž si z trestu odmazal něco kolem deseti měsíců.

Rumunsko má nového premiéra. Zdiskreditovaného Pontu nahradil technokrat

Voiculescu měl svého času velmi úzké vazby na dnes již bývalého premiéra Victora Pontu. Ten odstoupil loni na podzim oficiálně pod tlakem pouličních protestů kvůli smrti víc než čtyř desítek lidí v jednom z bukurešťských klubů. Premiér Ponta nicméně už dlouhé měsíce předtím čelil výzvám k demisi kvůli mnohačetným obviněním z korupce.

Victor Ponta.
Rumunský prezident Klaus Iohannis.

Přinejmenším stejně jako samotná existence takovéto možnosti snížení trestu, která získala na nebývalé oblibě mezi prominentními vězni, ovšem vyvolává rozpačité reakce i samotná kvalita prací. Aby text mohl být označen za vědecký, musí jeho téma schválit některý z rumunských akademiků a následně musí být publikován v některém z odborných časopisů či pod odborně zaměřeným vydavatelstvím. Jak ale upozornila rumunská protikorupční prokuratura, jež se záležitostí začala zabývat, některé práce vznikly za dosti nestandardních okolností.

Například jedna z publikací totiž navzdory tomu, že čítá 212 stran, vznikala za mřížemi pouhopouhých sedm hodin. Jiný blíže neupřesněný odsouzený, o němž informovala prokuratura, pro změnu sepsal práci o 180 stranách oficiálně za 12 hodin. Vyvstává tak přirozeně podezření, že některé texty musel za vězně napsat někdo jiný nebo jsou to plagiáty.

Přehlasovaná ministryně

Naznačuje to i fakt, že vězni nemají přístup k internetu ani do odborných knihoven, ak některým materiálům tak zkrátka nemají přístup. Navíc mnozí z nich nemají žádnou zkušenost s odbornými publikacemi.

Frustrované Romy láká džihád. Šíří se Islámský stát v bulharských ghettech?

Poté, kdy se počátkem roku kauza kontroverzních vězeňských prací dostala na veřejnost, oznámila ministryně spravedlnosti Raluca Prunaová, že takovéto praktiky nelze dále tolerovat. Jenže, nebyla by to tato balkánská země, notoricky proslulá korupcí, aby prsty mocných a bohatých velmi pravděpodobně nezasáhly i zde.

Počátkem měsíce proto byla Prunaová přehlasována a vláda platnost zákona jen pozastavila do 1. září. Co bude poté, se teprve uvidí. Třeba v budoucnu takovouto práci nabídne i stíhaný expremiér Ponta, bude-li odsouzen. Zkušenosti s obdobnými rychlopracemi už má – předloni přišel o doktorský titul, svoji disertační práci totiž opsal.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!