Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Lekce z Afriky

Nikdy nepromarní příležitost promarnit příležitost, říkal na adresu arabských vůdců šéf izraelské diplomacie Eban. Totéž si můžeme říci na adresu afrických vůdců a jejich setkání s EU v Portugalsku. Koneckonců Abba Eban byl rodák z Afriky, z Kapského Města.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jirka

13. 12. 2007 17:32
Nechci brat iluze,

ale co se tyce chude Afriky, Mugabe a Kaddafi jsou nejsilnejsi osobnosti. Jsou to hajzlove, ale Afrika nic lepsiho v cele nektereho statu nema.

0 0
možnosti

Bejkovec

12. 12. 2007 12:02
..neni rozdilu mezi mocnyma tohoto sveta.Afrika ci Evropa?..

Vy se divite?Ja ne!!Nebot pozvali ty same jako jsou oni.Mugabe a Gadafi?Neni rozdilu,nebot stejnym zpusobem jako oni se obohacuje na ukor svych obcanu i prevazna vetsina politiku v Evrope.Nevidim zadny rozdil,mezi nimi,lzou lidem stejne jako ,Topolanek,Cunek,delaji natlak jako Vondra(radar),lide stejni a pod knutou novodobe diktatury a otrokarstvi,se obohacuji 1000 nasobnymy platy a gazemi,nez u delnickych profesi.Zdimani prostych lidi,jak v Africe tak i Evrope.Zadny rozdil.VVRv

0 0
možnosti

Muki

11. 12. 2007 4:25
Kipling "Bremeno belochovo" genius basnika preklenul staleti

To bělochů je břímě: /své syny vyšlete, /ať v cizích krajích slouží /těm, jimž prý pány jste;/ ať obranný jsou pancíř/ divochům divných ras,/z nichž každý plaše zírá, /půl děcko a půl ďas. /To bělochů je břímě: /svou pýchu nedat znát; /mít nervy ze železa; /a třeba tisíckrát, /vždy opakovat znovu, /že spásu dá jen klid; /zisk hledat pro jiného; /a za jiné se dřít./ To bělochů je břímě:/ boj věčně podnikat,/ vyhlásit zápas moru/ a nasycovat hlad;/ a válka-li se končí,/ v níž o věc míru jde,/ pohanů blud a tupost/ vše v niveč uvede! / To bělochů je břímě:/ ne králů doprovod, /však všední metařina/ a nevolníků pot./ Zde přístav – nevkročíš tam,/ však dej zaň život svůj! / Zde silnice: ne sobě/ ji krví dobuduj! /To bělochů je břímě: /to dávná jejich mzda:/od těch, jimž neseš dobro, /jen zášť, jen úhona; /a pokřik těch, jež zvolna /uvádíš k světlu dne: „Chcem zpátky k nevolnictví/a k egyptské své tmě!“ /To bělochů je břímě ;/ k mdlobě se nesmíš znát, /ni frází o svobodě /svou mdlobu zastírat. /Ať tak, ať onak jednáš, /ten dusný, chmurný lid /tím vším chce jen tvým bohům /a tobě přitížit./To bělochů je břímě: /je navždy po dětství, /je veta po předčasném /a levném vítězství: /teď nevděčné jdi dílo  /vždyť muž jsi! – podniknout, /k moudrosti zraj a předstup /před sobě rovných soud

0 0
možnosti

cb

10. 12. 2007 18:17
At se v EU nedivi

Koho si tam pozvali, ten tam zvani.

0 0
možnosti

poiu

10. 12. 2007 12:14
poiu

poiu

0 0
možnosti

Jirka

10. 12. 2007 10:22
Ziji uz spoustu let na jihu Afriky,

myslim si, ze se tedy mohu docela zasvecene vyjadrit k problemu. Vec je v tom, ze cernosi jsou podstatne jini nez my. Maji jinou kulturu a zcela jiny pristup k reseni ruznych problemu nez my. Bezny cernoch se ani nesnazi resit budoucnost vzdalenejsi nez tyden nebo mesic. Minulost se na jejich kulture i zpusobu mysleni podepsala vyraznym zpusobem.

Mnoho cernochu vzpomina na nadvladu cernochu s nostalgii a okamzite by chtelit vratit stare "dobre" casy. Tenkrat, kdyz byli v majetku bilych se nemuseli o nic starat. Bili pro ne zajistovali uplne vse. Po cernochovi se pozadovala jenom prace a tu museji odvadet i dnes. Nyni, kdy uz jsou svobodni se to projevuje pouze jedinym zpusobem. A to tim, ze se musi kazdy z nich o sebe postarat sam. V mnoha pripadech je to ukol nad jejich sily. Dodnes je bezne, ze cernoch, kdyz onemocni prijde za svym zamestnavatelem a nahlasi mu, ze je nemocny. Ocekava (tak, jak to fungovalo v minulosti), ze beloch vse okamzite zaridi, zavola doktora a zaplati nebo jinak sjedna napravu. Ale dnes to uz tak nefunguje, cernoch si musi sveho lekare zajistit a zaplatit sam. A to se netyka pouze zdravotnictvi, ale tento zpusob chovani se promita do vsech oblasti zivota.

Prakticky jsem se nesetkal s cernochem, mimo podnikatele a politiky, kteri by si neprali, aby se stare casy, kdy nekomu patrili a nekomu na nich zalezelo, vratili.

0 0
možnosti

slon75

10. 12. 2007 11:00
Re: Ziji uz spoustu let na jihu Afriky,

Přesto si myslím, že dát lidem svobodu a riskovat jistou dobu jejich dezorientaci a chaos je cesta vpřed.

Když bylo ve Spojených státech zrušeno otroctví, otroci se také často vraceli ke svým pánům, protože neuměli samostatně naložit se svým životem. Dneska - již po 150 letech - jsou černoši z převážné části plně zařazeni do všech sfér života.

0 0
možnosti

J.Lomu

10. 12. 2007 9:53
Autorovi, který si říká Afrikanista

Vy mi chcete opravdu namluvit, že např. běžný Gambijec, Džibouťan nebo Kamerunec si přeje, aby za něho žvanili Mugabe s Kaddáfím? Tak to asi nebude, hošánku, to je jako bys tvrdil, že Češi jako Slovani souhlasí s tím, aby za ně vystupoval Lukašenko.

Autorka Jana je taky mimo mísu. Řeč je především o dostupu zboží, nikoliv pravoních sil. Zboží, které je vyprodukováno v Africe, je často jen polotovar, nebo ještě spíš nějaké to ovoce, a přesto je nuceno doplácet na společnou zemědělskou politiku EU (CAP). Nemluvíme tady o uvolňování migrace, ale tuhého socialismu, kterým je CAP, a umožnění schopným lidem si trochu vydělat a nedostávat se do spirály závislosti na pomoci zvenčí, k čemuž je CAP přímo nutí.

0 0
možnosti

Jana

10. 12. 2007 13:28
Re: Autorovi, který si říká Afrikanista

je jasné, že pokud by se zpracovatelský průmysl afrických zemědělských produktů přesunul z USA a Evropy do Afriky,

tak to způsobí obrovský třesk na pracovním trhuRv

0 0
možnosti

Jana

10. 12. 2007 9:44
třetí svět válcuje USA

pohádky o nedostatku (pracovníků) slouží zájmům univerzit, finančním agenturám, zaměstnavatelům a imigračním právníkům na úkor amerických studentů, kteří naivně studují profese bez možnosti uplatnění. Původně to byly dělnické profese, pracovníci ve výrobní sféře, kteří byli zrazeni americkými korporacemi a politiky. Nyní přicházejí na řadu profese bílých límečků a inteligence. Ekonom Alan Blinder z Princeton University odhaduje, že v Americe je v ohrožení 30 až 40 milionů vysoce kvalifikovaných profesí, kterým nenávratně hrozí outsourcing.

Předpovídám, a data o platech z BLS to naznačují, že v průběhu 20 let bude mít Amerika pouze pracovní síly Třetího světa zabývající se domácími službami které nelze vyvést.:-P

a v Evropě se to začíná projevovat také, jednou se nám ra "rovnoprávnost" vymstíRv

0 0
možnosti

Afrikanista

10. 12. 2007 9:09
Za to

kdo mluví nebo bude muvit za Afriku, rozhodují Afričané. Petráčka se ptát nebudou. Tím spíše ne, že má jen černo-bílé vidění a o obou zmíněných zemích vlastně ví jen ze zahraničníhio (izraelského?) tisku. To je na vyslovování konečných soudů tuze málo. .

0 0
možnosti