Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kdy dozraje čas?

Kosovo je pro Západ velký problém: kdyby teď nedostalo samostatnost, udělal by Západ chybu. Dostalo ji, a nevypadá to o moc líp.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Karel

28. 2. 2008 16:17
Uznat Kosovo jako samostatny stat

je nerespektovani suverenosti Srbske republiky a blbost. EU manipuluje se zemi, ktera neni clenem EU.

0 0
možnosti

Rudolf

26. 2. 2008 13:02
Jugoslavie

Jugoslavska Federace se skladala ze 6 republik a dvou provinci. Tech sest republik bylo tak nadseno s federaci, ze se okamzite osamostatnily. To probehlo velmi krvave. Nyni si to dovolila province Kosovo, ktere Milosevic v roce 1989 zbavil autonomie. Zbaveni autonomie byl zacatek odboje. Srbove s jejich nacionalismem nejsou schopni spravovat federaci.  Etnickou cistku v Kosovu prvedli Srbove pred nedavnem. Pres to ze se cast vyhnanych Kosovaru vratila, 400000 zustalo v zahranici. (Kosovo ma ca 2 mio. obyvatel). Problem Balkanu je problem mocenskych zajmu Ruska a USA. Jedina nadeje je EU kde by Srbsko a Kosovo mohli spolupracovat.

0 0
možnosti

Atei

25. 2. 2008 14:10
těžko pochopitelné argumenty pro dělení

Nějak  nalézám pouze  argumenty  pro  nedělení  Srbska: 1. právo  -  soulad  s mezinárodním právem.  2. soulad  s rezolucí OSN.  3. morální aspekt - Srbské  násilí bylo  vyprovokováno  Albánskými  teroristickými činy, jinak  by  nenastalo. Nyní jsou  terorizoáni a vyháněni  Srbové. 4. ekonomický a  vojenský aspekt - Kosovský stát  je  zcela  neschopný  samostatné existence - rozumí se bez  masivní  podpory  EU a  USA.  Jak to, že to pan "Chytrý "  ( Doležal)  nevidí.

0 0
možnosti

Pavel

25. 2. 2008 14:26
Re: těžko pochopitelné argumenty pro dělení

Při vašem pohledu naleznete jen argumenty, které Vám vyhovují. Lze namítat např.: 1. kde je v mezinárodním právu řečeno, že se stávají státy nemohou nikdy dělit? Nebo konkrétně Srbsko? Vždyť právě na Balkáně bylo za poslední tisíciletí tolik rozmanitých státních útvarů v různých hranicích. Proč je zrovna poměrně nedávno vzniklé (sotva dvě desetiletí) Srbsko dále nedělitelné? 2. Která rezoluce OSN stanovuje definitivnost a další nedělitelnost hranic? 3. To je Váš pohled - je Vaším právem sympatizovat se Srby, ale problémy na Balkáně jsou velmi spletité a určit jednoznačně a nezvratně, kdo co vyprovokoval, je reálně nemožné. 4. Existují i daleko menší státy. Absolutní ekonomická a vojenská autonomie je velmi sporná třeba i u ČR, snad by se dala v ČR zajistit, ale proč přerušovat mezinárodní spolupráci? Nelze dávat za podmínku vzniku státu jeho ekonomickou a vojenskou soběstačnost, to by pak malé státy neměla nikde šanci.

0 0
možnosti

abé

25. 2. 2008 13:30
Kosovo NE

Typycky česká vyčúranosť. Zasraní američania urovbia v európe dva albanske štatny a češi čakajú za rohom posra... čo urobia veľký psi a potom sa pridajú. ... nemám slov...

0 0
možnosti

Pavel

25. 2. 2008 14:06
Re: Kosovo NE

Za to hrdí Ficovi Jánošíci svým odmítnutím čeří mezinárodní scénu... ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

Jan

25. 2. 2008 13:24
názor

Uznat Kosovo? Co nejpozději, pokud se situace nezmění. Vážím si stanoviska Ruska. To jediné by mohlo intervenovat vojensky. Co kdyby se chtěla odtrhnout z Česka jižní Morava? Doležale, jak se zachovala Jugoslávie v r. 1968? Nemáme Srbsku co vracet?

0 0
možnosti

Pavel

25. 2. 2008 14:13
Re: názor

Jugoslávie=Srbsko? Souvisí nějak Pražské jaro 1968 a Kosovo 2008? Jak dlouho se má prokazovat ta podle Vás povinná vděčnost a vlastně komu? Pokud by se chtěla odtrhnout jižní Morava a vytvořit stát s metropolí Brno, já osobně bych nepálil ničí vlajky, nepsal petice, nevypaloval ambasády, ale asi bych to sledoval v televizi. A pro víno bych si jezdil s pasem. I když v rámci EU je to skoro jedno... Pokud si jižní Morava myslí, že tím získá, nemohu jí v jejím právu na sebeurčení bránit. Ne, že bych si její odtržení přál, ale respektuji její přiměřenou  svobodu, k níž právo na autonomii či zřízení vlastního státu patří. Stanovisek Ruska je pro mne obtížné si za posledních 500 let vážit, až na některé výjimky (tane mi v mysli jedno rozhodnutí Kateřiny Veliké jako světlá výjimka).

0 0
možnosti

Pavel

25. 2. 2008 11:07
Petru B.

Nejde mi o podporu někoho, kdo chce rozbíjet staletí existující státy, čili nevyzývám k vyhlašování samostatnosti té či oné části České republiky, jen říkám, že má svobodné právo to udělat a že nevidím legální důvod v tom komukoliv bránit, pokud půjde o skutečné a svobodné přání většiny obyvatel... Že by to byla z jejich strany spíš hloupost než co jiného nepopírám, ale proti gustu...

0 0
možnosti

Petr B.

25. 2. 2008 10:34
Hm

Tak já nevím, dlouho mi nebylo jasné, vo co tam vlastně go, teď sem se teda bavil se Srbem a koukal sem se na Udalosti Komentare, coz mi trosku tak objasnilo trosku jednostranně situaci.

Když to porovnám se Slovenskem, tak my jsme byly 2 státy, který prostě měli svoje národnosti na historicky dvou oddělených územích (beru v potaz, že byli třeba spíše součástí Uherska a my Rakouska, vznikal u nich i jinak jazyk, zvyklosti a kulura jsou nám velmi blízké, ale měli právo si dělat nárok na svoji zem, na svoji kulturu a rozdělení tehdejšího ČSFR bylo v porovnání s Kosovem-Srbskem úplně někde jinde. A to hlavně v tom, že Srbsko bylo s Kosovem vždy jako celek (nepočítám bývalé státy Jugoslávie, jako Černá  Hora atd.). Tu pak nastává problém, pro Srbsko je část Kosova srdcová historická záležitost, je to území, který bylo součástí Srbska přes 900 let, kde má Srbsko přes 1000 historických památek, na tom území má desítky historických míst, kde se odehrávaly bitvy atd. atd. Jedinej důvod je ten, že se tam v minulosti nastěhovalo hafo Albánců a jiných skupin hlásících se k jiným kulturním a národnostním hodnotám, kteří pak v referendu řekli, že si to území chcou nechat pro sebe.

Analogicky mi to přijde, jak by se Češi tvářili, kdyby třeba naši romové (a neberu to rasisticky) udělali nějaký přesun z celé ČR a nahlásili si trvalé bydliště do Ostravy a Slezského kraje, a pak by si tam udělali referendum, bylo jich tam víc, než lidí hlásících se k národnosti české a prostě si tam vyhlásili nezávislost. Asi by zbytek národa vypěnil. Nemlich totéž se děje ve Španělsku (baskové), v Severním Irsku, a je zde i spousta dalších autonomních oblaství v celé vyspělé Západní Evropě (můžeme zmínit i nevůli Ruska vůči Čečencům atd. atd.). Já sem pro, aby bylo Kosovo součástí Srbska jako autonomní samospráva, ale jenom tak si "vyhlásit" území je vůči Srbům pěkný svinstvo.

Uvítám protinázory, jestli sem totálně mimo, ale podle mě nejsem :o)

0 0
možnosti

Pavel

25. 2. 2008 10:44
Re: Hm

A proč by nemohlo Slezko vyhlásit samostatnost? Pokud to bude většina obyvatel myslet vážně a budou to skutečně chtít a budou se řídit mezinárodním právem... A tomu, aby se tam nebo odtamtud pak stěhoval kdo chce kam chce snad nemůžete svobodným lidem bránit. Neumím si představit, že bych šel kvůli boji o Ostravu a Petra Bezruče někam pálit nějaké vlajky, plenit ambasády, pořádat protesty ba dokonce ani podepisovat petice...

řekněte mi, na základě čeho chcete separatismu bránit. Kdo chce odejít z firmy, z domu, ze státu, z manželství, nechť důkladně zváží svou motivaci a pokud na tom trvá, ať si jde... Já Romy v Čechách jistě nebudu zdržovat.

0 0
možnosti

Pavel

25. 2. 2008 10:17
?

Proč dělat problém z oddělení Kosova? Neumím si představit, kdyby třeba nějaká čát Čech, část Moravy (nebo celá) či Slezko chtěly  vyhlásit samostatnost, že bych jim v tom bránil nebo šel protestovat do ulic a pálil nějaké vlajky nebo co... Když někdo chce být sám, ať si to zkusí ...

Je tedy pravda, že na Balkáně se asi klidu nedočkáme nikdy...

0 0
možnosti

Petr B.

25. 2. 2008 10:39
Re: ?

tam jde o to, že tahle část je prostě dlouhodobě obsazována jinýma národnostníma skupinama a to k nevůli Srbska, já bych s odtžením Moravy a Slezska krutě nesouhlasil, ale tobě je to asi jedno, když ani nevíš, jak se to píše :o) podle IP seš někde ze Středních Čech, tak asi je ti to jako jedno, ale já si myslím, že právě Moraváci a Češi jsou NÁROD se stejným jazykem, kulturou atd. atd. Zrovna kdyby třeba Poláci si udělali v Ostravě referendum po nějaké těžké migraci a "ukradli" by si Slezsko, tak mě z toho asi jebne ....já sem Moravák žijící v Praze, ale pořád jsem ČECH! Nikdy jsem se necítil jinak.

0 0
možnosti

Elias antikomunista

25. 2. 2008 8:00
Čeho se ti Slováci tolik bojí?

Separatismus nemůže uspět bez mezinárodní podpory a případ Kosova je zcela výjimečný právě kvůli tomu, co tam Srbové před devíti lety napáchali.

0 0
možnosti

Marek

25. 2. 2008 9:18
Re: Čeho se ti Slováci tolik bojí?

Myslím, že Slováci se nebojí a proto vyslovoli jasný názor. To my se bojíme a spekulujeme, potom uznáme Kosovo, až to už nebude tak horký. Jinak si myslím, že Kosovo rozhodně není výjimečná situace, jak se často inpterpretuje a omlouvá se tím použití prostředků mimo mezinárodní právo.

0 0
možnosti

jozef

25. 2. 2008 7:56
sklamanie

Komentár ma sklamal.Autor sa vôbec nedostal k podstate problému,ktorým je hrubé porušenie medzinárodného práva .Rovnako ako v Mníchove.Na to by mali byť Česi a Slováci osobitne citliví.Súčasnú slovenskú vládu neznášam,ale v otázke Kosova s ňou súhlasím,keď hovorí,že v tejto podobe ho Slovensko nikdy neuzná./Vzácne rovnaký názor má aj opozícia  okrem Maďarov/Nie je to preto,že sa nám za to nič nemôže stať.Na Slovensko pôsobí silný tlak od veľkých "priateľov",okrikujú nás ,ako drzého, neposlušného spratka a rozhodne to nezlepšuje našu pozíciu v EU a NATO.Napriek tomu si myslím,že sú hranice konformnosti,ktoré ani malý štát nemôže prekročiť ak nechce stratiť tvár.Dodžiavanie medzinárodného práva je jediná istota ,ktorú malé štáty majú,inak o ich osude môžu rozhodnúť iní,podobným spôsobom ako v Kosove.Ani preventívne strkanie sa im do zadku tomu nemusí zabrániť !

0 0
možnosti

Elias antikomunista

25. 2. 2008 7:58
Re: sklamanie

Etnické čistky jsou porušením (nejen) mezinárodního práva. A to je taky důvod, proč Kosovo dostalo nezávislost.

0 0
možnosti