Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Poradí i včelařům?

Ad LN 15. 2.: Včely hromadně vymírají
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kamenec

22. 2. 2008 18:33
Vaculík má pravdu.

V současné době je to tzv. varoaza včel – parazitální onemocnění způsobené roztočem Varroa destructor, který dospělé včele neublíží, ale ničí včelí plod. Proto se léčení provádí v podzimním a zimním období, kdy ve včelstvech plod není. Výzkumný ústav včelařský vyvinul léčiva a metodiky jejich použití tak, aby byly bezpečné jak pro včely, tak i pro člověka. V léčení této nemoci jsme na výborné úrovni, na rozdíl od jiných států.

0 0
možnosti

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

22. 2. 2008 17:53
V teplém odpoledni se to létá

Je řeč o včelách, které v prvních předjarních dnech vyrazí z úlů na prolet, aby se po dlouhé zimě vykálely. To jsou ty malé světle hnědé skvrnky, které lze nalézt na kapotách automobilů anebo na prádle sušícím se v předjarním slunku.

Právě v tyto dny včelaři obzírají svá včelstva, v jakém zdravotním stavu přečkala zimu, či zda například nepřišla o matku. Je také doba na to, aby včelaři ze spodních částí úlů, pod plásty, na kterých včely přezimovaly, vymetli měl, tj. odrolky a případné mrtvolky hmyzu, a odeslali ji na vyšetření, tak jako každý rok do 15. února. Vyšetření provádí Výzkumný ústav včelařský v Dole u Libčic a státní veterinární ústavy.

Výsledkem vyšetření je zpráva o zdravotním stavu včelstev a může být podnětem pro ozdravení. Každý včelař si jistě oddychne,  když zjistí, že je v úlu všechno v pořádku.

Nelze ale nicméně v pozornosti polevit, protože při zanedbání příznaků onemocnění může dojít k velkým škodám, nákazy se mohou rozšířit a postihnout další včelstva. A to pak znamená, v případě moru včelího plodu, vždy likvidaci včelstev. A zakládat nový chov je vždy náročné.

0 0
možnosti

MildaM

22. 2. 2008 17:43
Vaculík poradí

Vážený pane Vaculíku, pokud Vaše řešení zveřejníte, jste vážným kandidátem na na mezinárodní cenu Lysenka - Mičurina. Takhle smotat dohromady Klause, Masaryka, Veselého a Einsteina svědčí o absolutí „descructor“ Vašeho mozku. A ani s tím Einsteinem nemáte zcela pravdu. Asi před 30 lety byly u nás jako ochrana proti roztoči, (který se mimochodem jmenuje varoa jakobsoni (ne destructor)), záměrně vyhubeny včely v několika okresech. Úroda ovoce např. v okrese Chrudim byla srovnatelná s úrodou v okresích kde včely zlikvidovány nebyly. Dosud jsem se domníval, že senilita se vyznačuje zapomínáním Ale asi může přerůst i v takhle fascinující záchvat fantazie.

0 0
možnosti