Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Radecký zase bude mít sochu

Na Malostranské náměstí se nejspíš vrátí socha maršála Radeckého. Na veřejně přístupném místě by však stála jen kopie pomníku, originál by zůstal skryt.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Václav Bečvář

7. 7. 2008 11:58
Pravda o skutečnosti

S radostí vidím, že je nás čím dál víc, co nežereme krásný lžidemokratický hlášky ze školy. Ano plán Karla I. na poválečnou obnovu střední Evropy byl vskutku zajímavý, nemám rád "cokdyby", ale možná na základě jeho plánu, jsme mohli být dneska spolu s Rakouskem, Maďarskem, Slovenskem, možná i Polskem a Bavorskem hlavní a zakládající silou sjednocené Evropy. Ale rozdrobení tradičních státních útvarů na malé "bezvýznamné státečky v srdci Evropy - cit. Chamberlain" znamenalo jenom chaos, který se táhne už devadesát let. Někdo tu použil něco o slovanech, další krásná lež, která z nás dělá něco jinýho. Jsem Čech, ale nejsem slovan, aspoň ne čistej. Já si totiž dovedu z historie vyčíst, že jsem docela slušnej mix keltských, germánských a i slovankých národů, ale nikdo mi nebude nutit, jako ty naši šašci z tzv. národního obrození, že jsem jenom slovan. Češi byli odjakživa mnohonárodnostní stát, nebo králoství, a i Němci jsou naši prirození sousedé, nemyslím za hranicemi, ale v jedné ulici. Bohužel musíme, my mladí, počkat, až vymře v obouch státech zatrpklá válečná generace a pak můžeme společně žít v pohodě jako po staletí. A ještě chci dodat, jsem pro obnovení monarchie, do budoucna konstituční, ale než se ten náš pseudodemokratickej svinčík uklidí, tak bych klidně na dvacet let přijal i absolutní. Důvodem je pro mě fakt, že monarchie je po staletí zaběhlej systém, zatímco demokratickej experiment nás vehnal do nejhorších bratrovražedných válek a politických režimů v historii lidstva. Je nesporným faktem, že mezi desítkou států EU s nejvyšší životní úrovní je sedm monarchií! Tak se s tatíčkem uklidněte a už víckrát NE ukazování posvátných korunovačních klenotů Českých králů při znovuzvolení debilního Klause za prezidenta stáda ovcí.

0 0
možnosti

Michal

4. 6. 2008 11:27
Dobrá zpráva

Doufám, že se podaří zrealizovat návrat sochy maršála Radeckého zpět na Malostranské náměstí. Nejen z historického, ale i z estetického hlediska to bude přínos.

0 0
možnosti

Vraník

28. 4. 2008 9:33
Jsem pro návrat Stalinova pomníku na Letnou!

Je čas rehabilitovat generalissima Stalina!

Bez něj a Svazu sovětských socialistických republik  by Československo a pravděpodobně i samotný Český národ po druhé světové válce neexistovaly!

 

Stalin na Letnou !!!!!!

0 0
možnosti

K.u.K

21. 4. 2008 21:48
Zachovej nám...

Konečné snad bude napravena historická nespravedlnost a hrdina bude mít svůj pomník. Snad už pominou nacionalistické žvásty o žaláři národů, porobeném národu pod jhem Habsburků. Kdy už konečne veřejně řekneme, že  19.století , zejména jeho druhá polovina, byla dobou hospodářského i kulturního rozkvětu českých zemí, dobou míru a prosperity, kterou 20.století již neznalo.

A propos, hledá se osudový okamžik, kde je možno nalézt počátek "českého mindráku" - hovoří se o vnucené kapitulaci roku 1938, o roku 1968. Ale co se podívat ještě hlouběji do historie, kdy někteří vojáci zradili svou vlast, svou přísahu, svého panovníka a přešli k nepříteli - ti stali se opěvovanými hrdiny. Co Ti věrní, kteří ve své věrnosti vytrvali ...Jak pak můžeme hovořit o morálce založené na zradě?

0 0
možnosti

beowulf

22. 4. 2008 0:33
Re: Zachovej nám...

Ono prvním, kdo tady zradil, byla sama rakouská vlast v čele s Franzem Josefem, když se spolčil s Prušáky (a ovšem odmítl se nechat korunovat) a když náležitě rozdovádění rakouští Němci plánovali po vítězné válce konečné řešení české otázky, nějakých 20 let před Hitlerem. Rakousko se zkrátka po hlavě řítilo do propasti a nám vlastně ani nezbylo, než vzít osud do vlastních rukou.

0 0
možnosti

Smiřický

21. 4. 2008 21:45
Hezky si na malostranské náměstí zasedli.

Napřed kydli doprostřed náměstí, přímo před okna paláce Smiřických, u nichž se čeští stavové dohodli, že je pošlou k čertu, obrovský kostel, pochopitelně za peníze daňových poplatníků. A pak doprostřed té zbylé půlky vídeňského maršála.

0 0
možnosti

takyhisterik

22. 4. 2008 3:31
Re: Hezky si na malostranské náměstí zasedli.

Ti Vasi predci se asi kvuli Vam v hrobe protaci, jaky to po nich zustal potomek (kdybych nemel vychovani, tak bych zde neodolal preklepnuti a napsal pitomec).. Ten kostel, sv.Mikulas, ac barokne prestaven po Bile hore, tam stal predtim v goticke podobe, jiz of stredoveku. :-P

Mimochodem, ta Vase poznamka, o danovych poplatnicich, vysvetluje jinde neco nepochopitelneho: Proc dnes v ceskem kotliku se taha stat s cirkvi o kostel.

0 0
možnosti

Pavel

20. 4. 2008 21:06
Radecký bojoval za vlast.

Kdežto legionáři byli zrádci, kteří přeběhli k nepříteli.

0 0
možnosti

čtenář

20. 4. 2008 21:45
Re: Radecký bojoval za vlast.

Dalo by se tak říct. Na druhou stranu není nesympatické to, že šli do akce, o jejímž zdárném konci neměli žádnou záruku. takže to zase tak obyčejní zrádci nebyli.

0 0
možnosti

VvV

20. 4. 2008 19:22
vivat

Vivat Feldmarschall Grag von Radetzky!!!!!!!

0 0
možnosti

VvV

20. 4. 2008 20:26
Re: vivat

Oprava: samozřejmě Graf

0 0
možnosti

muž s laskavýma očima

20. 4. 2008 14:53
O Radeckém vím, že

...jeho děd .Václav Leopold Jan (*1704) byl Majestátem 27. září 1764 povýšen do hraběcího stavu...... s Laudonem jako jeho pobočník v rakousko - turecké válce se zúčastnil bitvy o Bělehrad, který kapituloval 8. října 1789.

...v letech 1809 - 1812 byl náčelníkem generálního štábu rakouských vojsk. Radecký byl autorem operačního plánu tažení armád koalice, které vyvrcholilo třídenní bitvou národů u Lipska. Radecký naplánoval tažení tak,aby se do rozhodující bitvy s Napoleonovou Velkou armádou zapojila, v co možná nejkratším čase po začátku bitvy, všechna spojenecká vojska tak, aby skvělý taktik Napoleon nemohl rychlými přesuny porážet jednu spojeneckou armádu po druhé. Ač u Lipska raněn, s Blűcherem po levém křídle dotlačil Bonaparta do Paříže, čímž skončily napoleonské války. Po válce byl ke své nelibosti jmenován náčelníkem generálního štábu.

Zredukoval počet vysokých důstojníků generálního štábu na třetinu původního stavu. Mimo jiné byla zrušena doživotní vojenská služba, zakázány tělesné tresty (" trest napravuje, týrání pobuřuje "). Podle Radeckého měl mít každý voják nárok na svoji postel a plný žaludek. Prosadil výstavbu vojenské železniční sítě, která spojovala velká posádková města a strategické pevnosti. Reformními snahami si nadělal tolik nepřátel, že jej odklidili na post velitele olomoucké pevnosti...

...Johann Strauss starší na jeho počest složil(1848) Radeckého marš...po bitvách proti podstatným přesilám u Custozzy a Novary, které zachránily Rakousku italské državy... Toho roku se osmnáctiletý Franz Josef vrátil do Schönbrunnu s nevěstou, jenže jinou, než se kterou měl. Nebylo jasné, co s tím, když tu se dřímající stařičký maršál probudil a svým zvučným hlubokým hlasem zvolal: "Ať žije císař!"...a přitom už zůstalo... ...jeho přítomnost se dvěma armádními sbory u Olomouce v r. 1850 ochladila Prusy natolik, že došlo k příměří...

Na jeho poslední cestě velel čestné jednotce osobně císař František Josef I. Pomník v lapidáriu je odlit z ukořistěných

0 0
možnosti

muž s laskavýma očima

20. 4. 2008 15:19
Re: O Radeckém vím, že

...sicilských děl.

0 0
možnosti

po italsku

20. 4. 2008 13:19
Krvavý Radecký

Radecký za války s Garibaldim v Itálii: "Mám plný stůl žádostí o milost. A zároveň z Vídně zákaz udělit byť jen jedinou."

0 0
možnosti

čtenář

20. 4. 2008 13:26
Re: Krvavý Radecký

?

0 0
možnosti

čtenář

20. 4. 2008 11:43
Pocházím z legionářské rodiny,

pokud někomu něco říká úderný prapor, ale ať se jdou ti dnešní "legionáři" vycpat. Jen ať se pomník maršála Radeckého vrátí na své místo a i ten Mariánský sloup by se měl zrekonstruovat.

P.S.: velitel 1.úderného praporu, major Rudolf Hásek, zemřel v roce 1992 v Torontu.

0 0
možnosti