Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

V zrcadle pochodně

Bývaly to krásné černobílé časy, a ve sportu zvláště. Třeba takový hokejový šampionát. Husákův režim ho nemohl vytěsnit, vždyť na něm sám sbíral politické body, tak se jen bál. Když se hrálo třeba ve Vídni, západním městě se silnou komunitou československých emigrantů, riziko bylo hned dvojí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

zn

25. 4. 2008 15:20
Čínská štafeta symbolizuje příchod nového, lepšího světa

společenské harmonie, harmonie lidí a přírody. Tak jako kdysi SSSR směřoval raketovým tempem k letu Jurije Gagarina, tak nyní, po zvednutí štafety sociální revoluce lidová Čína směřuje raketovým tempem k letu člověka na Mars. Lidová Čína se stává praporečníkem přechodného období mezi světem minulosti a budoucnosti. Nikomu nic nevnucuje násilím, velice symbolicky, ale o to účinněji vykročila do 21.století olympijskou tretrou. O to zuřivějšími budou křeče starověkého válečníka v Babylónské poušti, kolébky lidské civilizace. Ještě rafinovaněji a zákeřněji bude postupovat ideový soupeř Číny v Tibetu a jiných pohraničních oblastech Číny. Odhaduji, že lidová Čína to bude řešit co nejrozumněji tak, aby se překonala neuvěřitelná civilizační propast mezi čínskou a původní tibetskou kulturou. Čína bude ale slavit úspěch. My v Afghanistánu ale naší "staronovou" metodou okované boty starověkého válečníka určitě úspěch slavit nebudeme. Pokrok na bodácích? V 21. století? Zcela určitě ne. Soutěžení, boje, konflikty a spory se musejí řešit civilizovaně a v souladu s Chartou OSN. Když zápolení, tak jedině sportovní na polích sportovních kolbišť. Když oštěp, tak jedině takový, jakým umí zacházet náš slavný oštěpář. Už žádný elektronicky řízený počítačem a přes satelity  naváděný oštěp, či šíp, a už vůbec ne s jadernou hlavicí. Když let "šípu", tak let čínského šípu na Mars.....

Tak pravil sociální prognostik a věčný optimista.:-)

0 0
možnosti

penicilin

23. 4. 2008 16:17
Proč ne?

Číňané jsou asi patrioti. Větší než my. Můžeme se od nich učit.

0 0
možnosti

ps

23. 4. 2008 23:45
Re: Proč ne?

Čínský staletí vštěpovaný kolektivismus a bezmeznou pošlušnost sebezločinnější autoritě  může za patriotismus považovat jen naprostý idiot.

0 0
možnosti

dekadent

23. 4. 2008 9:09
.....

Možno by bolo celkom jednoduché zistiť si, koľko má čínska ŠtB spolupracovníkov medzi zahraničnými Číňanmi a potom sa uvidí, či je niekto vlastenec z presvedčenia, zištných dôvodov alebo z donútenia.

A zatiaľčo Čína si TIBET  pripojila a zväčšila svoje územie, bývalé Československo darovalo STALIN-ovi Zakarpatskú Ukrajinu akoby len tak mimochodom.

0 0
možnosti

abc

23. 4. 2008 7:19
"Nacisté, vynálezci pochodňového rituálu,"

To ale je argument.

0 0
možnosti

Pavel M.

22. 4. 2008 20:57
pata kolona

Znam dobre cinskou diasporu v USA. Cinane jsou silne neloajalni ke sve nove vlasti, ktera jim zabidla vzdelani svobodu a uzasnou prilezitost. Jsou naopak loajalni k cinskemu imperiu, to ze v nem prave vladnou komuniste je nepodstatne. Videl jsem radu hadek mezi Tchajwanci a Cinany o tom, zda je Tchajwan soucasti Ciny, nikdy jsem ale neslysel Cinany otevrene kritizovat komunistickou partaj. Cinane jsou vesmes prijemni pracoviti lide, pro USA jsou ekonomickym prinosem, obavam se ale, ze v pripade konfliktu se z nich stane prislovecna pata kolona. Osobne bych omezil pocet viz pro Cinany, zejmena pro ty s vazbami na vladnouci elitu. Jejich pristup k OH me v tom utvrdil.

0 0
možnosti

Vasnivy ctenar

22. 4. 2008 22:40
Re: pata kolona

Zlata slova, do kamene tesat!

0 0
možnosti

píšou v BL

22. 4. 2008 15:47
James Wolfensohn: Světu budou vévodit Čína a Indie

James Wolfensohn: Světu budou vévodit Čína a Indie

Když navštívíte Čínu, na vás udělá obrovský dojem, je, jak nesmírně dynamický je tamější sektor školství, a to na všech úrovních, ať je to v lékařství nebo v podnikatelství nebo ve strojírenství. Když si uvědomíte, že každoročně jezdí z Číny do světa desetitisíce studentů, musíte si uvědomit, že Čína pod vedením Hu Jin Taa i jeho předchůdců není nějaký globální anachronismus, je naprosto na špičce.

Chodím několikrát týdně plavat do univerzitního bazénu na Glasgow University. Většina lidí, kteří tam usilovně plavou kolem mě, jsou fyzicky dokonalí mladí čínští sportovci obojího pohlaví - na Glasgow University studují studenti ze 100 zemí světa, ale největší počet zahraničních studentů, které člověk potkává v posluchárnách a na univerzitním kampusu v houfech, je z Číny. Tito studenti musejí v Británii platit školné mnoha tisíc liber ročně - platí je za ně čínská vláda. Toto není komunismus, jaký jsme znali za Husáka - není to ani český kapitalismus... Obraťte se na českou vládu, aby vám zaplatila částkou 20 000 dolarů ročně studium v "kapitalistické" cizině - vysmějí se vám. Jenže taková pak bude i hospodářská budoucnost ČR. Služebná.

0 0
možnosti

Ttt

22. 4. 2008 21:53
Re: James Wolfensohn: Světu budou vévodit Čína a Indie

Ty jsi ale mamlas.

a) vzhledem k tomu, ze 1/6 lidi na svete jsou cinane, da se ocekavat ze  alespon 1/6 zahranicnich studentu budou cinane. Zvets tohle cislo o to, spousta zemi ma vlastni dobre univerzity (tudiz jich jezdi mene) a o afriku a tak. A mas statisticky 1/5 cinanu, coz tak odpovida.

2) Jsem opravdu zvedav KOMU platit cinska vlada skolne. Rekl bych ze cast jsou deti velmi bohatych mistnich podnikatelu a druha cast jsou deti statnich uredniku.

0 0
možnosti

Tibor

22. 4. 2008 14:34
Ale veď komunizmus zhasol vo svete v roku 1989, či nie?

  Tak naraz je niekto prekvapený. Čiňani sa zrejme nedajú tak ľahko asimilovať ako Češi či Slováci. Sú hrdí na svoju vlasť a režim sa tam zmenil na Štátny kapitalizmus.: Je to vlastne NEP. Ano, Leninov NEP. No a čo!!

0 0
možnosti

Květoslav

22. 4. 2008 14:14
Tady nejde o režim

Dovoluji si upozornit, že odpor vůči OH v Číně není motivován snahou svrhnout komunistický režim, ale vymanit Tibet ze státního svazku Číny. Proto i zahraniční Číňané, kteří mohou nesouhlasit se současným čínským vedením, chápou kampaň proti OH ne jako svého spojence, ale jako nepřítele Číny, který ji chce připravit o část území.

Českoslovenští emigranti by určitě nehájili naše komunisty, ale pokud by v roce řekněme 1985 v západním světě vypukla kampaň žádající bojkot MS v hokeji v Praze, protože československá policie zasáhla proti slovenským Maďarům, žádajícím odtržení Košic od ČSSR, určitě by to chápali jako útok na svoji zem (byť aktuálně v komunistickém područí).

0 0
možnosti

AKUBES

23. 4. 2008 7:44
Re: Tady nejde o režim

Jablka a hrušky - vše do jednoho pytle.

Způsob vytvoření hranic ČSSR a násilná okupace Tibetu já v tom vidím dost velký rozdíl.

Jinak je to asi pravda, což je ale taky dost smutné, protože na rozdíl od číňanů uvnitř země, kde pravděpodobně není dost objektivních informací, tak ti venku by je mít měli.

0 0
možnosti

Václav L.

22. 4. 2008 13:40
Ono jde o to,kdo ve skutečnosti jsou čínští "emigranti",kteří tímto obhajují bolševiky v Číně?!

Exulanti to určitě nebudou? Je vůbec ve zdejším kraji známo jaký je mezi exulantem a emigrantem rozdíl?

0 0
možnosti

Jana

22. 4. 2008 13:48
Re: Ono jde o to,kdo ve skutečnosti jsou čínští "emigranti",kteří tímto obhajují bolševiky v Číně?!

vidím to tak že exulant byl režimem vyhnán do exilu, a emigrant kamsi na-migroval sám od sebe :-P

0 0
možnosti

TTSO

22. 4. 2008 12:50
pravým důkazem návratu Číny mezi vyspělé země není schopnost

pravým důkazem návratu Číny mezi vyspělé země není schopnost zorganizovat OH  nebo vlnit svaly proti okolním státům ale  aktivní a přiměřená účast státního a soukromého sektoru v mezinárodních humanitárních misích a to  včetně nasazení vyvcvičených jednotek.

Paradoxem je, že například relativně malý Tchaiwan se zařadil mezi dvacítku největších dárců po Asijské Tsunami , v oblasti pomáhalo vojenské námořnictvo USA, Anglie, Francie ,Austrálie a řady malých zemí  a stovky humanitárních organizací z celého světa... tehdy konečně Čína vyslala skupinu zdravotníků a patologů  a dala  peníze od té doby snad svítá na časy i Číně...

Pro svět je mnohem důležitější když jedna z několika globálních mocností převezme část odpovědnosti, umožní vznik soukromých humanitárních organizací svým obyvatelům a tím bude přispívat k větší míře bezpečnosti ve světě. Pokud nebudou po světě jezdit jen lodě naložené zbraněmi pro Mugabeho bude ve světě líp.

Až tohle čína plně pochopí a objeví se v tabulkách humanitární pomoci výš než maličké a chudé Portugalsko, Řecko a místo nákupu ztrátových bank udělá drobnou ale setrvalou práci pro pomoc světu pak bude Čína skutešně veliká. Jako například Švédsko, Norsko nebo i takové Dánsko ... malé země kterým leží nas srdci osud světa víc než pláč nad historií ...

0 0
možnosti