Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Beneš stále aktuální

Myslíte si, že Edvard Beneš uškodil státu? Třeba když nebránil odmítnutí Marshallova plánu a tím i cestě do náruče Moskvy? Tak pozor na jazyk a zákon. Ten totiž čtyři roky tvrdí, že Edvard Beneš se o stát zasloužil. Už to je podezřelé. Proč musí šedesát let po smrti spoluzakladatele státu připomínat jeho zásluhy speciální „lex Beneš“?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

FREEMAN

5. 9. 2008 14:38
Jednu zásluhu prezidentu Benešovi nelze upřít.

Československo na konci druhé světové války stálo na straně vítězů, což umožnilo radikálně dořešit odchod německých občanů z Československa do říše. Dodnes jim to nedošlo.

0 0
možnosti

Bidlo Freemanovi

6. 9. 2008 3:06
Re: Jednu zásluhu prezidentu Benešovi nelze upřít.

Německo, Itálie a Japonsko stály na straně poražených!!A kde jsou oni /kulturně, hospodářsky ..../ a kde je Česko?

PS ..... Klausistán jim leze do zadelí jako investorům a nabízí za pětinové platy oproti standardům EU kvalifikovanou tuzemskou pracovní sílu!!Rv;-D(Y)>-

0 0
možnosti

Mejla

5. 9. 2008 7:48
Beneš s sebou celý život táhl odér komunismu, od paktování

s Francií až po pakty se SSSR. I do Anglie s sebou přitáhl komunistického bosse, kterého později jeho kumpání pověsili pod jménem Frejka. Ten ani neuměl česky a jakožto ortodoxní komunista měl do Anglie původně vstup zakázán. To jen pro informaci, kým se obklopoval.

0 0
možnosti

Czert

5. 9. 2008 20:05
Re: Beneš s sebou celý život táhl odér komunismu, od paktování

jenze nepaktuj se, kdyz ma soused ma 4x vetsi presilu a beka, ze te jednoho dne prinuti, abys pro nej otrocil.

0 0
možnosti

Bidlo

5. 9. 2008 2:32
Beneš byl, jak známo, především charakterově vadný!

Obdobně jako jeho dnešní kolega, který ho nyní adoruje!!Pro Beneše ovšem existují omluvné mezinárodní vnější okolnosti, kterým nemohl efektivně bránit, oproti jeho povahově deformovanému současnému představiteli Českého státu, který svou vlast již vícekráte poškodil a stále poškozuje, aniž by pro své zavrženíhodné jednání měl omluvu obdobnou, jako je třeba spravedlivě přiznat Benešovi!!Rv:-)VV>-

0 0
možnosti

No

4. 9. 2008 23:22
Benes vsude huhnal "v zajmu humanity a demokracie" -

a pak podstatne prispel ke ztrate obojiho !

0 0
možnosti

Václav L.

4. 9. 2008 23:04
Otázka!

Odletěl Beneš do exilu jako president ČSR,nebo pouze jako občan ČSR?

0 0
možnosti

Abonent

5. 9. 2008 0:54
Re: Otázka!

Edvard Beneš abdikoval z úřadu pesidenta republiky 5.října 1938.

0 0
možnosti

Hnzd

4. 9. 2008 22:56
Beneš je pro mne rozporuplnou osobností.

Jednou z chyb Masaryka a Beneše byl odklon od katolické církve - asi vliv Bílé Hory. Mezinárodní situace byla tehdy hodně složitá a je otázkou, zda Beneš mohl dosáhnout více. Beneš přes dílčí taktická vítězství utrpěl vždy strategické prohry. Beneš byl člověk velmi posedlý mocí, třásl se o svůj post a je škoda, že jej v ČR nikdo schopnější nevystřídal. Chytřejších a schopnějších lidí nežli Beneš by se určitě v ČR našlo v té době dost. Stačilo slyšet jeho třesoucí hlas při projevech, které vždy musel číst z papíru, člověk bez šarmu a kouzla osobnosti, malej ratlík ala Louis de Founese, závislý na své opatrovatelské ženě. Všechno jiného, je ne formát.  Mnichov 1938 mu člověk vyčítat nemůže, ale smlouvu se SSSR z roku 1943, košický vládní program v roce 1945, postoj k Háchovi, paktování se Stalinem, odmítnutí Marshallova plánu a přijetí demise nekomunistických ministrů v únoru 1948 - to byly jeho velké minusy. Pro mne nebyl Beneš velkým státníkem, ale jen velmi průměrným, např. do Churchillova formátu měl velmi daleko.    

0 0
možnosti

bbb

5. 9. 2008 7:38
Re: Beneš je pro mne rozporuplnou osobností.

nejhorším naším prezidentem byl Blekota

0 0
možnosti

Pamětník

4. 9. 2008 22:40
Nástup

De mortuis nil nisi bene - o mrtvých jen dobře. Beneš se 60 let po skonu nemlže bránit, takže fašistická lůza do něj bez zábran kope. Každého člověka bez rozdílu je naprosto nezbytnmé hodnotit v jeho době. Karel IV. byl dle dnešních hledisek feudál,. ale ve své době osvícený panovník. NÁSTUP psů štěkajícíh na Beneše je právě to, čeho se Beneš nejvíce bál .- probuzení nových fašounků. UŽ JE TO TADY. Dnes mu anonymně spílají, zítra vám půjdou vytloukat okna a věšet vaše děti. Takhle to toiž začínalo v Německu v r. 1933. Beneš si z toho vzal na celý život poučení, včetně poučení z Mnichova.  

0 0
možnosti

bbb

5. 9. 2008 7:37
Re: Nástup

R^

0 0
možnosti

jiri

4. 9. 2008 22:09
V demokrarticke spolecnosti je

kritika kontroversialnich osob zadouci, tudiz zastanci "presidenta budovatele" se nemaji na co vymlouvat...

0 0
možnosti

Czert

5. 9. 2008 20:12
Re: V demokrarticke spolecnosti je

kritika - to ano, ale uvadeni lzivych ci pokroucenych veci je tez v poradku ? treba france je "radost " cist, kdyz pise ze benes vykonal genocidu sudetaku a jine blaboly.

0 0
možnosti

jiri

4. 9. 2008 22:07
v demokraticke spolecnosti

muze ( a nakonec i ma ) byt kritizovan kazdy, tudiz kritika vysoce kontroversialni osoby, jakou byl bezpochyby "president budovatel", je celkem pochopitelna...

0 0
možnosti

Bubeník

4. 9. 2008 21:54
Tajemný Beneš

Dr.Macek, který jej znal od roku 1912 až do jeho smrti ve Svých vzpomínkách Beneše popsal takto."Dr Beneš měl zvláštní názory na právo, když se po roce 38 vydával za presidenta republiky. Yesmeni, kterými se obklopoval a jimž platil z různých pramenů měsíční gáže kontinuitu přijali a hájili.Stejně si vzal nebo dal právo dělal mezinárodní smlouvy jménem ČR. Nejdůležitější tu se Stalinem v roce 43. Klidně ji ratifikoval den na to!"  Ani Jan Baťa Beneše nechválil. A měl proč.

Většina čtenářů i pamětníků o Benešově podlém jednání nemá ani šajn.

0 0
možnosti

milkom

4. 9. 2008 22:37
Re: Tajemný Beneš

To jsou moudra. :-D  Ten parchant nerespektoval rozhodnutí vůdce, který měl svaté právo a byl bohem vyvolen k tomu aby určil osud ČSR.

Ten darebák vyhazoval státní prachy za uniformy a Spitfire pro zrádce říše v bojující v Británii. !

Ty jsi ale mešuge. ;-D ;-D ;-D

0 0
možnosti