Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Maďarští extremisté v EP chtějí zrušení Benešových dekretů

Maďarští extremisté z Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), kteří se v nedávných volbách dostali do Evropského parlamentu (EP), tam chtějí žádat o zrušení takzvaných Benešových dekretů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

lea

15. 6. 2009 11:47
madaron-butaton

Hmm,nemleheti jednu po hubě aby se už spamatovali.

0 0
možnosti

Romann

15. 6. 2009 7:06
MOST cez Dunaj nič nevyrieši

Frontu, ktorému musí Slovensko odolávať už 90 rokov po Trianone, je maďarská iredentistická politika. Každý rozumný a nezaujatý človek, a nemusí to byť práve roduverný Slovák, musí uznať, že kaliber, ktorým strieľajú Maďari na Slovákov, je oveľa väčší a nebezpečnejší. Podstata našej obrany je už tradične pasívna; spočíva vo vysvetľovaní, odvolávaní sa na to a hento. Akurát si nechceme dať za klobúk také zasahovanie do vnútorných záležitostí nášho štátu, akým je oficiálne inštalovanie Fóra poslancov Karpatskej kotliny pri maďarskom parlamente, ktorého členmi sú slovenskí poslanci za SMK. Maďarská strana má v tomto spore málo argumentov, ale dokáže ich zužitkovať za pomoci slovenských médií. Dobre si všíma komentáre našich mediálnych ideológov a vedie si archív výrokov najslovenskejšieho Slováka, ktoré samotné neznamenajú nič škandalózne, pritom bagatelizuje vystúpenia a prejavy svojich neofašistov, keďže v Maďarsku je sloboda akýchkoľvek prejavov. Čítajte na: http://www.voltaire.netkosice.sk, ikona TREZOR Tabu spravodajstvo, téma: MOST cez Dunaj nič nevyrieši

0 0
možnosti

Straka

15. 6. 2009 8:22
Re: MOST cez Dunaj nič nevyrieši

Co vlastně Slováci chcete? Benešovy dekrety aby platily a přitom jste v r. 38-39 Beneše i Čechy ze Slovenska vyhnali a Masaryk se Vám také nelíbil, asi ani legionářská vojska, která Vám posunula hranice na jih. Tak vraťte své 3 jižní okresy Maďarům, kterým stejně patří.

0 0
možnosti

čtenář

14. 6. 2009 19:17
Ten velký komplex!

Možná, že Slováci předtím neměli svůj stát, ale teď ho mají a nevedou si špatně. Spíš to vypadá na komplex některých Čechů z toho, že navzdory neexistenci toho státu předtím, si dnes Slováci vedou, řekl bych, ze všech postkomunistických zemí nejlíp. Rozhodně měli tolik odvahy, aby provedli reformy. Narozdíl od Čechů, které si lze koupit za tři pětky.

0 0
možnosti

orel

14. 6. 2009 19:47
Re: Ten velký komplex!

Nejlíp si přece jen vede Slovinsko. Není to žádný historický národ. Reformy provedli, ale teď je jaksi ruší, nebo se mýlím? A korupce na Slovensku je snad přece jenom horší než u nás. Přijetí eura Slovensku podle mě nepomohlo. Česká koruna má moji naprostou důvěru. Co se cikánských osad na Slovensku týče, no, Slovensku nezávidím. Slovensku i Maďarsku přeju hodně štěstí.

0 0
možnosti

Robert Fico

14. 6. 2009 18:05
Ten velký komplex!

Proč si lidé na Slovensku nedokáží přiznat že byl jejich stát uměle utvořen od stolu nechápu!Přece na žádné mapě v dějinách nebylo do roku 1939 samostatné Slovensko!Slovensko nemělo krále,knížete ba ani vlastní šlechtu pokud nebudu počítat Maďarské správce dané oblasti.Možná díky tomuhle generačnímu traumatu jsou Slovenští občané co emigrovali do Čech tak arogantní a zakompleksovaný.Neznám povahově horší národ.Ono je to vážně složité když se kouknou k nám na spoustu památek a slavné vědce,umělce,hudebníky,spisovatele a třeba korunovační klenoty,krásná stará Praha a spousta jiných měst a kouknou se na ten svůj panelák u dunaje!Takovou holotu měl v Čechách každý šlechtic jako loveckou tvrz.Ještě horší pohled je do Maďarska které nenávidí a to hlavně proto že narozdíl od slavných dějin Maďarska mají jen smyšleného Janošíka!Polsko to samé.Prostě si tvoří vlastní dějiny a poslední roky je v modě strkat Slovensko do Velkomoravské říše.Přitom jen kousek Slovenska do této říše zasahoval.Navíc vláda a hlavní centrum bylo na Moravě!Prostě jasná ukázka velkého komplexu!

0 0
možnosti

Jaroslav

14. 6. 2009 18:13
Re: Ten velký komplex!

Nemyslim ze by Slovaci trpeli vetsim komplexem nez Cesi, spis bych rek podle tech diskusi ze tomu bude naopak.

0 0
možnosti

Krajánek

14. 6. 2009 15:40
Etnické čistky je třeba odmítnout

Padni komu padni. Benešovy dekrety bez pochyby vyvolaly první a rozsahem dosud nepřekonané etnické čistky v Evropě po 2.světové válce.

0 0
možnosti

boleslav1

14. 6. 2009 15:54
Re: Etnické čistky je třeba odmítnout

nevykopali sudetaci cechy ze sudet?ve '37-'39?jaka cistka predchazela jake?i blbi sudetaci vam reknou,ze se sudety nachazeji v cechach a ne v reichu!.cha,cha,cha!arbeit macht frei!!

0 0
možnosti

boleslav1

14. 6. 2009 15:06
nema

smysl zacinat BECET o nejakych dekretech.nebo o hranicich.ted jste v jednom state,evropske unii.blbi sudetaci se mohou nastehovat zpet do sudet.a madari do popradu.to jim asi jeste nedoslo.spis by se meli zajimat o to, jak VYKOPAT z evropy zidy.jak to uz udelaly spanelska kralovna isabela a rakouska cisarovna marie terezie ze svych zemi.a muslimy.cigany a rakosniky.turky.cha,cha,cha!shalom!

0 0
možnosti

orel

14. 6. 2009 15:04
Konečně o Maďarsku

Maďarům se moc nedivím a ani vy byste na jejich místě nejspíš nejednali jinak. Představte si, že Německo zabere Sudety i s Plzní, Slovensko a Polsko si rozdělí Moravu a třetina Čechů žije za hranicemi. To by se potom zakládaly gardy.

Maďaři přišli do střední Evropy koncem IX. století. Slované asi o 350 let dřív. Je to tak velký rozdíl? Pochybuji, že Slované se ptali dřív usazených lidí, zda je tam chtějí. Můžete říct, že jsem zrádce slovanské vzájemnosti. Ta ale nikdy neexistovala. Existovat by mělo mnohem spíše bratrství evropských národů včetně Maďarů. I vztahy se Slováky měly své limity, viz akce Češi do Prahy peši (kterou nepřipomněl žádný vlastenec, který připomínal vyhánění Čechů ze Sudet v roce 1938). Mimochodem, dělat si ze Švejka instruktážní příručku pro maďarobijce není namístě. Haškovi se to nepodobá.

Maďaři se na území sousedních států nestěhovali. Vytvořili si vlastní, mnohem starší než Slovensko nebo Rumunsko. Od XIX. století prosazovali maďarizační politiku. Lišila se ale od toho, co dělala například Francie o sto let dřív? Roku 1789 polovina obyvatel Francie mluvila jinak než francouzsky. Revoluce prohlásila jazyky jako okcitánštinu, bretonštinu (keltský jazyk v galské Francii!), němčinu a místní dialekty za nástroj reakce. Maďaři byli za války fašisti. A Rumuni, Slováci snad ne? Maďaři uhájili svoje Židy až do roku 1944.

Osobně nejvíc lituji lidi na Podkarpatské Rusi, jak Maďary, tak Rusíny. Maďaři připadli k ČSR, kam nechtěli, a potom je Beneš dal Stalinovi. Můžeme to nějak ospravedlnit, když s Ukrajinou neměli nic společného?

Nechte současné hranice na pokoji, nebo, když už, tak se slučte dohromady do jednoho pěkného velkého státu, ke kterému budou patřit všechna sporná území, he he. Západ má beztoho spoustu problémů a nemůže si dovolit, aby jednotlivé národy začaly válčit mezi sebou. Tomu určitě rozumí i ti nejnatvrdlejší národovci ve všech státech bývalých Uher.

0 0
možnosti

tom

14. 6. 2009 15:11
Re: Konečně o Maďarsku

Ktorý je to ten maďarský štát "mnohem starší než Slovensko"? Uhorsko? Uhorsko bolo štátom mnohonárodným a Maďarov v ňom bola menšina.

Ty nie si zradca slovenskej vzájomnoisti. Ty si Maďar. To sa pozná podľa toho ako stotožňuješ Uhorsko a Maďarsko.

0 0
možnosti

orel

14. 6. 2009 14:39
Tohle mělo být o Maďarsku, ale pak tam vlezli Poláci

Otázku českých hranic v současnosti otevřelo Polsko. Po válce se hranice narovnávaly a ČSR na tom něco málo vydělala. Před rokem si Poláci vzpomněli, že chtějí naše území o příslušné rozloze, a Topolánkova vláda jim to odkývala. To nikdo neví, že současná česko-polská hranice probíhá bez výjimky hluboko uvnitř právoplatného historického území českého státu? Není to Polákům trapné? Když otevřeli naše hranice, otevřme my ty jejich. Žitava bylo staré české město, Kladsko je zcela nezpochybnitelně ještě víc než Slezsko historickým územím našeho státu, ať ho teda vrátí! Kdyby společná hranice procházela Velkopolskem, pak se narovnávala, my na tom prodělali a pak tudíž chtěli část polského území, to by se Polákům líbilo? Jak je mohlo napadnout, že jim něco dáme? Jak mohlo naši vládu napadnout, že jim něco dáme? Jak k nám může někdo mít úctu? Ostatně v novinách (Lidových?) asi před půl rokem psali, že polští vlastenci mají zálusk i na část slovenského území. Na Polsku mi vadí leccos (v dějinách provedli pár divných věcí), ale celkově vzato proti Polákům nic nemám a přeji jim všechno nejlepší. Proč ale otevírají otázku poválečných hranic, zrovna oni?

0 0
možnosti

čtenář

14. 6. 2009 14:50
Re: Tohle mělo být o Maďarsku, ale pak tam vlezli Poláci

S tím Kladskem mi to vrtá hlavou taky. Žitava je dnes v Německu. Otevírání starých územních sporů v Evropě je cesta do pekel.

0 0
možnosti

tom

14. 6. 2009 14:25
maďari by mali byť radi

a Trianon oslavovať. 

Veď v 1918 konečne prvý krát v histórii vznikol maďarský štát a po stáročiach opäť Maďarom vládol Maďar :-))

0 0
možnosti

orel

14. 6. 2009 14:07
B/lbnutí kolem Benešových dekretů

Proč, proč se musíme pořád zabývat dekrety, které vydal Beneš? Byla to osoba pochybných kvalit a jediný stát, o který se zasloužil, byl stát sovětský. Dekrety (bylo jich mnoho, ale na mysli máme jen ty týkající se "Němců, Maďarů a zrádců", což implikuje, že neprovinivší se Němci a Maďaři zaslouží stejné postavení jako zrádci) jsou divné. Týkají se věcí, které bychom dnes nikdy neprovedli a které připadaly současníkům ospravedlnitelné. Budeme obhajovat vraždění za husitských válek nebo zotročování pohanských Slovanů, na kterém se podíleli i Češi, jen proto, že to současníkům připadalo správné?

Benešovy dekrety jsou šidítko. I kdyby byly zrušeny a zazděny v nějaké komoře, co se tím může změnit? Majetek sudetských Němců byl chápán jako německé reparace a Německo je za to později odškodnilo, ergo majetkové nároky na nás vznášet nemohou. Ať si žalují Německo. V Čechách se usadit můžou a svůj bývalý majetek koupit mohou, je-li ovšem na prodej. Moc se jich sem nehrne. Odsun Němců vyplynul z mezispojeneckých dohod. Těm se ale neříká "Benešovy dekrety". Změna česko-německých hranic je zcela neaktuální strašák. Německo na to nemá. Nejaktuálnější hrozbou je pád západní Evropy do rukou přistěhovalců. To se dekretů nijak netýká. I kdby to Německo nějak přežilo, to poslední, co si bude moci dovolit, bude útok na své, v takovém případě přirozené spojence ve střední Evropě. Kdyby se - nechť jsem špatným prorokem - západní Evropa sesypala, dekrety nebudou to první, ale to poslední, co bude kohokoli zajímat.

Osobně vás ujišťuji, že by mi bylo milejší, kdyby bylo pohraničí osídleno Němci a vypadalo k světu, než aby se z něj stávaly různé Janovy a přistěhovalecké kolonie.

Tenhle stát i celá Evropa má mnohem vážnější problémy než Benešovy dekrety. Politici ve své většině neřeší ani problémy, ani dekrety, ale hledají vajíčkové nacisty, ovlivňují noviny (Paroubek vyhrožoval Právu! ekonomickou likvidací), řeší Darwina a svrhávají vládu. To jsou v jejich podání problémy dneška.

0 0
možnosti

čtenář

14. 6. 2009 14:15
Re: B/lbnutí kolem Benešových dekretů

Hezky napsáno. :-)

Souhlasím s tím.

0 0
možnosti