Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Při protestech v Teheránu zastřelily provládní milice člověka

Několik hodin poté, co se statisíce stoupenců íránské opozice přes zákaz ministerstva vnitra vydaly na protestní pochod teheránskými ulicemi, začali ozbrojení muži pálit do davu. Jeden člověk na místě zemřel, několik jich bylo zraněno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Barry Goldwater

16. 6. 2009 11:32
Z filmů

např. Pán prstenů nebo Trója víme, že digitální technikou lze z několika herců vytvořit statisícové zástupy. Domnívám se, že podobnou techniku uplatnila CIA a západní sdělovací prostředky ve zprávách z Teheránu.  Nezapomeňte, že Američané jsou mazaní. I WWII začali oni, ale zaonačili to tak, aby to vypadalo, jako že ji začali Němci  a Japonci.

0 0
možnosti

Ilona

16. 6. 2009 9:08
0 0
možnosti

Terra

16. 6. 2009 7:51
Iran a amerika

porovnejme - a on ten Iran ma opravdu podstatne demokraticke koreny ... a asi lepsi toleraci k mensinam (taky zidum) nez urcita Klausarna ve stredu Evropy.

Je to nova generace a tohle zacalo v USA .. vloni v listopadu. Jedna rec v Kahire zacala novou revoluci na strednim vychode ...  Muzeme se vsadit ze Netjenahu se v Israeli dlouho neudrzi ... to same  "nasi" diktatori v Kahire ... tam se to taky rozhejbe ... Neni to lehke strilet do vlastnich deti ...

0 0
možnosti

Josef

16. 6. 2009 6:56
Je zajímavé,

kolik tam operuje agentů Mossadu, CIA a vyvolávají umělé nepokoje, jako kdysi Henleinovci u nás.

0 0
možnosti

Aussie

16. 6. 2009 7:05
Re: Je zajímavé,

jeste zajimavejsi je jak se vzdycky najde tolik paranoidnich troubu co si mysli ze za vsechno muzou zidi a americani. ;oD

0 0
možnosti

Biblbrox

16. 6. 2009 6:35
Lidovky neuvádí, co říkal třetí policista.

Říkali to dva policisté, co ale říkal třetí policista? Čtvrtý ale říkal, že to ten první a druhý popletli. Spletli si demonstrace.

0 0
možnosti

Oprava

16. 6. 2009 6:36
Re: Lidovky neuvádí, co říkal třetí policista.

:-)

0 0
možnosti

Oprava

16. 6. 2009 6:32
Redakce se omlouvá za nepřesnost

Demonstrantů nebyly statisíce, ale milóny. (Nespojovat prosím s "Až nás budou milióny).

0 0
možnosti

Oprava

16. 6. 2009 6:35
Re: Redakce se omlouvá za nepřesnost

Dodatek: podle našich informací je účast na demonstracích srovnatelná s účastí na demonstracích proti Saakašvilimu v Gruzii.

0 0
možnosti

Jap

16. 6. 2009 6:23
Zitra v utery je rozhodujici den

Dnesni demonstrace byly obrovske, a v utery se ukaze, jestli budou demonstranti cekat na vysledky vysetrovani voleb a nebo jestli se protest promeni v permanentni odpor proti vlade a v revoluci

Nevyssi ajatolah Kamenei, vycouval ze sveho puvodniho postoje podpory vysledku voleb, ktery zaujal v sobotu nebo v nedeli a naridil vysetrovani vysledku, zrejme pod vahou silicich protestu. Setreni ma trvat pry 10 dni, coz je jasna snaha vedouciho klerika zdrzovat protesty. Nevim kdo bude vysetrovani delat a jestli k nemu budou pripusteni zastupci kandidatu. A jestli vubec maji protestanti trpelivost cekat. Zatim nebyla zadna zminka o protestech v ostatnich mestech zeme ale jsou protesty v zahranici pred ambasadami.

Experti na volby v Iranu tvrdi, ze hlasy byly spocitany podezrele rychle , ze to neni mozne v Iranu tak rychle udelat. Take je zajimavy argument, ze vysledky byly podezrele uniformni, ze podle nich mel byt vyznamny rozdil mezi urovni podpory Musaviho ve mestech a na venkove. A take ze vysoka ucast 85% mela zvysit pocet hlasu pro Musaviho, protoze vyssi ucast byla zpusobena hlavne vyssi ucasti mladych lidi. Experti rovnez vyjadruji pochybnosti o tom, proc mel Musavi stejne nizkou podporu i v azerske provincii , on sam je Azer, a tam se cekalo ze vyhraje a ani tam nevyhral . Toto jsou zajimave okolnosti. A je jasne, ze jjakmile se nekde najdou podstatne nesrovnalosti, cele volby pujdou do kyblu. . a protestanti nejsou vubec naladeni cokoliv takoveho tolerovat. Policejni zakroky casto dela hlavne jakasi dobrovolna nabozenska policie.

0 0
možnosti

Ahmed Rosenblatt

16. 6. 2009 5:25
Kardinal Vlk chce jet do Teheranu radit politiku

Cesky Kardinal Vlk chce pry jet do Teheranu aby jim tam poradil s politikou. Kardinal Vlk to dela v Cesku a tak proc by to nezkusil v Iranu. Cecho-Muslimove preji Kardinalovi Vlkovi mnoho uspechu v jeho misi v Iranu.

0 0
možnosti

bbb

16. 6. 2009 6:23
Re: Kardinal Vlk chce jet do Teheranu radit politiku

kardinál Vlk by se mohl také "stavit" v Afghanistánu, když už tam pojede.

0 0
možnosti

Terra

16. 6. 2009 2:18
V Teheranu jako v Praze 1989

studenti se bijou za demokraciji - tohle je zmena ze zdola - a to se jiz nezastavi ...

Drzme jim palce ...

http://www.boston.com/bigpicture/2009/06/irans_disputed_election.html" target="_blank" rel="nofollow">http://www.boston.com/bigpicture/2009/06/irans_disputed_election.html

0 0
možnosti

slon75

16. 6. 2009 2:39
Re: V Teheranu jako v Praze 1989

Ani se mi nechce věřit, že tento příspěvek je od Janečka.

0 0
možnosti

Jap

16. 6. 2009 2:03
Klerikove nasedaji na tygra,

nebo spise na symbolickeho perskeho a iranskeho lva

Pro iranskou elitu byly volby neprijemnym probuzenim. Oni si neziji spatne, maji svou pozici v Iranske ekonomii , ve statni sprave, v soukromem podnikani, maji konexe, maji vlivne pribuzne, pribuzne v zahranici, uspesny rodinny klan, jejich deti dostavaji to nejlepsi vzdelani doma v jejich zemi, nebo casto studuji na zapade, hlavne v USA / na ktere si ale kdykoliv radi postezuji/ , moc je nezajima co se deje na venkove, a mozna tam moc lidi neznaji, stejne jako zapadni novinari, kteri kdyz delaji z Iranu reportaz, tak mluvi s touto elitou v Teheranu, to jsou lide se kterymi se znaji, kteri mluvi anglicky, a proto to velike prekvapeni. Iranska elita si myslella, ze Ahmadinezad prohraje, a natroubila to cizim novinarum a ti to natroubili celemu svetu a dnes maji oboji vejce na obliceji a deti elity protestuji v ulicich. Ahmadinezad nejen vyhral, ale vyhral drtive 2 : 1. .

NENI TO ZADNA VELIKA SKODA, MUZE TO BYT I POKROK.

1/ . Ten Musavi neni zadna politicka hvezda, je to umirnrny islamista, ktery uz v politice jednou byl a nevypada moc presvedcive a volice nijak moc nevzrusil. Takova situace chtela daleko vice charismatickeho kandidata, ktery by lidi , zvlaste mlade vice motivoval.

2/ Funkce prezidenta v Iranu zase neni tak dulezita, Cokoliv rozhodne parlament, nebo prezident, muze nabozensky vudce zeme zrusit jednim skrtnutim pera, jednim rozhodnutim, ktere je konecne, zadne soudy, zadne ustavni soudy, zadna diskuze. A toto ma velice daleko do demokracie, to si musi Iranske elity konecne uvedomit .

3/ Opravdovy problem neni Ahmadinezad, ale Islamisticti klerikove a tem je treba zapalit ohen u zadku, jinak se v Iranu nic nezmeni, Ahmadizezad je jenom sasek, ktery dela dusno v mediich, keca a provokuje pred kazdym mikrofonem ke kteremu se dostane . Opravdovou moc v zemi maji klerikove a vysledky voleb to jenom vytahnou na svetlo a doufejme ze tim bude zahajena nejaka diskuze a nejaky

0 0
možnosti

Jap

16. 6. 2009 2:06
Re: Klerikove nasedaji na tygra,

mit .

nejaky pohyb v Iranu. Proto by ti klerikove mozna byli dnes spokojenejsi a klidnejsi kdyby Ahmadinezad vyhral jenom o paru procent , oni sami tak zustali ve stinu a mohli dale krast jako straky a ani ne tak oni sami osobne, jako jejich rodiny, jejich chranenci, kamaradi, politicti spojenci

4/ V zemi je bujna korupce, klerikove vedou ekonomii od 10 k 5 , i kdyz ekonomi zeme roste, inflace je 28%, nezamestnanost 12,5% a to presto, ze zeme prodava kazdy den 3 miliony barelu ropy, to je pri dnesnich cenach 200 milonu dolaru trzba, kazdy den. Pokracuje silna porodnost Iran ma na 1000 obyvatel rocne asi 17 porodu a 5,7 umrti, / CR ma asi 8,5 porodu a 10,5 umrti / .

5 / Prijmy z ropy maskuji korupci a spatny management. Nekteri Iranci zacinaji rikat, ze ropa je pro jejich zemi prokleti a mohou mit pravdu, Iran zacina vypadat jako Spanelsko pred 300 nebo 400 lety, , Spanelsko bylo pod vladou konzervativnich kralu, ovlivnovanych konzervativnimi katolickymi kleriky, inkvizici , zeme byla spatne rizena zastaralou prebujelou administrativou, kde nesmyslna stada zkorumpovanych uredniku se zamestnavala navzajem, a vsichni dohromady, v cele s kralovskou pokladnou, cekali v pristavu / obrazne receno / , az z jizni Ameriky, z kolonii pripluje dalsi lod nalozena stribrem a zlatem. Zatim co Anglicani jeli do sveta podnikat, byli uspesni, stali se nejsilnejsi ekonomickou, politickou a vojenskou velmoci sveta / v urcitem obdobi / a Spanelsko vliv ve svete uplne ztratilo a samo se stalo jednou z nejzaostalejsich a nejchudsich zemi v Evrope.

6/ Kecat a provokovat jako Ahmadinezad je celkem jednoduche tezke je a bude , najit pro tu mnohamilionovou masu mladych lidi v Iranu ekonomicke uplatneni, zamestnani, odpovidajici jejich vzdelani a ambicim . A zatim to vypada tak, ze Ahmadinedzad a jeho vlada nejsou schopni tento problem vyresit. K tomu budou potrebovat pomoc , expertizu a investice ze zahranici a pri tom jeich politika jde opacnym

0 0
možnosti