Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vyléčení českých řek by podle ministra stálo 115 miliard korun

Náklady na oživení vodních toků, aby byly znovu schopné při povodních lépe zadržovat vodu, by byly zhruba 115 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko. Peníze by měly jít z většiny ze státního rozpočtu, zhruba sedmi miliardami by mohla přispět Evropská unie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

TAKY BLBEJ

13. 7. 2009 21:18
MYSLIM,

ŽE TO BUDE NEJMÍŇ 15,5 MILIARDY ESLI NÉ VÍC - JSME F ČEHÁCH ČEHŮNI!

0 0
možnosti

ALOIS.AMERICAN

13. 7. 2009 12:50
VYLECENI REK

NEOCHOTA VLASTNIKU CI SPRAVCU  REK KE SPOLUPRACI. VITE JEJICH JMENA TAK AT TED ZAPLATI ZA SKODU ZPUSOBENOU ZAPLAVAMY

0 0
možnosti

m.s.

13. 7. 2009 13:46
Re: VYLECENI REK

K přírodě by jsme se opravdu měli chovat pokorně, ale povodním tím stejně nezabráníme, neboť k přírodě patří.  V dobách, kdy byla příroda minimálně narušená lidskou činností(v 19. stol.) byly povodně také a velmi rozsáhlé. Škody však byly mnohem menší (vlivem menší hustoty obyvatel a infrastruktury) a hlavně nebyla media, která by to tak rozviřovala. Takovéto povodně by v 19. stol. proběhly  téměř bez povšimnutí.

0 0
možnosti

Andersen

13. 7. 2009 11:10
cucky budou letat

Tak z tohodle bude jeste mimoradna legrace. Zde se stretnou bolsevicti novatori ( maji na tomto stavu velky podil) a nova generace Zelenych. Setrne zachazeni s prirodou je v Cesku neznama vec.

0 0
možnosti

cyglos

13. 7. 2009 6:50
je toho více co by se mělo

mělo by se k přírodě a krajině chovat jinak,měla by se provádět lepší údržba a péče o strouhy kolem silnic, měly by se pravidelně čistit kanály, měly by se plány na novou výstavbu dělat s ohledem na příp.povodně, měly by se likvidovat sedimenty v rybnících, měly by se do krajiny vrátit remízky,nebesáky a meze,měly by se sekat louky i tam,kde se dnes nic nepěstuje a ani se nic nepase..... takže to není až tak o těch miliardách,ale o vlastnících pozemků a návratu k tomu co ti naši dědci dělali i bez vysokoškolského vzdělání.....

0 0
možnosti

mára

13. 7. 2009 6:43
Zdroje tu jsou

Stačí přestat vyplácet podpory nefachčenkům a nerušit 30 korunový poplatek. Jak říkal Špidla: " Zdroje tu jsou!"

0 0
možnosti

Tat

13. 7. 2009 6:18
ajk ten komunisnus byl rozšířený

Záplavy byly i v Rakousku a Německu samozřejmě je tam způsobili komunisté přez

STB. Uvědomme si, že přívalové srážky nic nezadrží  a ti co staví v zátopových oblastech, včetně územních plánovačů by si mjěli zaťukat na čelo.

Když prší tři neděle a pak spadne 60mm na metr , tak se můžete postavit třeba na hlavu a voda stejně steče kam podle Vás nemá.

 

0 0
možnosti

chk

13. 7. 2009 10:16
Re: ajk ten komunisnus byl rozšířený

Přívalové srážky samozřejmě nic nezadrží, ale škody by se daly výrazně snížit. Stačí trochu přemýšlet.

0 0
možnosti

Lev

12. 7. 2009 19:53
Komunisti rozorali meze

Tak by tu nápravu měli zatáhnout.

0 0
možnosti

nesher

12. 7. 2009 20:00
Re: Komunisti rozorali meze

To by sme museli pobít většinu český "zemědělců" Dnes mě v OVM dorazil nějaký potentát z Agrární komory, neustále tam použival boševický newspeak typu, že půda je "výrobní prostředek" apod. Co já vím, tak kdysi čeští sedláci na půdě hospodařili, pěstovali plodiny a chovali zvířata, ale rozhodně nic nevyráběli. Pak z nich bolševici kolektivizací (krádeží) udělali dělníky v zemědělských továrnách. Takže teď vyrábí. A krajina podle toho vypadá. O tohle by se měl stát prostřednictvím MŽP starat a ne za naše peníze lít řepný olej do PHM nebo zateplovat soukromé domy.

0 0
možnosti

jsi

12. 7. 2009 19:21
Mění se podnebí!

Tropické přívaly vod žádná krajinotvorná opatření efektivně nezadrží. Věnujte ty peníze na vystěhování lidí z nejrizikovějších povodňových zón.

0 0
možnosti

Forsmeister

12. 7. 2009 19:18
Gravitace, ta mrška, i voda teče shora dolů

Gravitační působení na stékání vody. Když "blb-specialista" uměle přetne meandr řeky "svodnicí", co se stane když meandr zasype a nechá tam postavit "cosi"?. Stačí obecná matematika a dynamika. Jaký objem kapacitního průtoku za jednotku času měl meandr řeky původně, a nyní? Když se ale hrázení "svodnice" protrhne, řeka se vrací do původního gravitačního koryta (meandru). Co je na tom divného? Ale my se tomu pak divíme. Halt, příroda je mocná čarodějka. Nemusíte se mnou souhlasit, ale v tom tkví asi "jádro pudla". Zelená verbež pak na tom profituje. Můj názor.   

0 0
možnosti

jungwirth

12. 7. 2009 19:13
jedna z možností

Zruště dotace na řepku a bionaftu - řepka stejně jako kukuřice nekryje půdu (přispívá jak k povodním tak k přívalům bahna), navíc je tak "agresivní" že v oblastech, kde se ve velkém pěstuje významně snižuje biodiverzitu.

A produkce bionafty je více než sporná:

Z 1 ha máme cca 4 tuny řepky (olejnaté semeno), na vypěstování a sklizení spotřebují zemědělské stroje cca 150 nafty (Zorat, zaset, 2x stříkat, sklidit), dále jsou tu náklady na transport na místo zpracování (velmi střízlivý odhad - 50 litrů nafty). Takže to máme 200 litrů nafty - není zde započítána chemie potřebná na ošetřování, energetické nároky na zpracování řepky na bionaftu atd. Obsah olejnatých látek (tj. použitelných k výrobě bionafty) je cca 45% - tj. získáme odhadem 1,8 tuny olejů.

U nás se pěstuje již od 13. století, buď jako ozimá nebo jarní plodina. Ze semen se lisuje olej, zbytky po lisování (pokrutiny) se používají jako krmivo (obsahují asi 20 % bílkovin). Obsah oleje v semenech se pohybuje okolo 45 % a je složen zejména z glycerolu kyseliny erukové, linolové a linolenové a dále jsou přítomny estery kyseliny myristové, palmitové, stearové aj. Olej je jedlý, ale používá se i pro technické účely, např. při výrobě mýdel. V poslední době se stalo ekologickým hitem jeho přimíchávání do nafty. Jde sice o obnovitelný zdroj, ale podle některých výzkumů při spalování biopaliv vzniká až dvojnásobné množství oxidu dusného než při spalování běžných paliv (oxid dusný je údajně jednou z hlavních sloučenin, která způsobuje zvětšování ozónové díry), takže o tom, zda se jedná opravdu o ekologický způsob, pravděpodobně rozhodne až budoucnost. Důležité a hezké ale je, že se alespoň na oko něco pro přírodu (a tedy i pro člověka) dělá, když už téměř nikoho nenapadne, že nejúčinnější by bylo zkrátka omezit cestování auty, létání letadly atd., což ale není v zájmu politiků, dokonce ani těch zelených.

0 0
možnosti