Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Exotické lípy zabíjejí české čmeláky. Ti hynou po tisících

Exotické lípy zabíjejí stovky chráněných čmeláků. Tvrdí to Český svaz ochránců přírody. Vyzývá proto veřejnost ke spolupráci při mapování výskytu exotických lip, pod kterými se uhynulí čmeláci vyskytují.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Agáta

21. 7. 2009 12:52
Co na to zákon?

Není zaplevelování čeké krajiny cizí květenou náhodou protizákonné? Když si přivezete semena z ciziny a náhodou se stane, že se ujmou a rozšíří, může vám hrozit poměrně vysoká pokuta. Tak jakto, že se to děje veřejně prostřednictvím těch, co by měli čistotu našeho ekosystému a původních rostlinných druhů chránit?

0 0
možnosti

Karla

21. 7. 2009 12:46
Krásné české voňavé a léčivé lípy,

které jsme vídávali nakaždém plácku vedle pomníčků padlých z 1 . sv. války, jsou často pamětnicemi národní akce Lípa republiky, spojené se vznikem samostatného ČSR. Ty "devadesátileté stařenky,pokud se dožily, dnes chřadnou tam, kam od původních cest pro povozy, tažené koňmi,vkročila civilizace asfaltem a hustou dopravou. Dřívější hospodáři si uvědomovali, jakou pastvou pro medosné včely lípy jsou, a tak jste se s nimi mohli setkat v sadech i polích, lipové aleje vroubily cesty všude,okraje pozemků, ulice.i. To vše je pryč. Nejen, že aleje odstranili silničáři při rozšiřování cest a nové nevsadili, neboť logikou dnešní doby je, že strom zabíjí, zatímco betonové a plexi hlukové a protiptačí koridory ne, ačkoli mně se neodborně zdá, že havárií je vinen zpravidla člověk.

Zpohodlněli jsme: ony ty lípy mají listí! To se musí shrabat, překáží- dnešní architekti volí nejraději takové dřeviny, aby to nezabralo mnoho času. I veřejný sektor vysazuje dřeviny,na jejichž pyl jsme alergičtí, a které zdaleka nepřinášejí medový užitek.I na venkově dnes místo lípy nebo břízy vidíte katalpy a jedovaté škumpy, jako větrolamy se používají východní, rychle rostoucí topoly...  Každý druhé dítě trpí něějakou alergií, -nehrabeme listí, zato chodíme s dětmi k lékaři. S bolševníkem, který se snad namnožil po dovozu jako "okrasný", dnes aby bojovala armáda.Vymírají čmeláci, vymírají i včely.

Kéž by zas někdo celostátně vyhlásil lipovou akci.Tyhle staročeské čističky vzduchu, výrobny medu a vońavého dřeva, z něhož se kdysi vyráběly rodinné stoly,  naší krajině ohromně slušely.Zasadím si letos 2. lípu,z nějakého výhonu při kmeni téstaré, ze které sbíráme květ na čaj. Na vládní akci nelze spoléhat. Máte -li plácek své zahrady, zkuste to i vy. Možná i partyzánsky, máte-li štěstí, že poslední kousek veřejného prostoru nevybetonovali pro nějaký tržní účel. Ta nejkrásnější lípa republiky, kterou znám, potřebuje pro  ohromnou korunu prostor asi 20x20 m. Pod ní sedávají důchodci a hrají si tam děti.

0 0
možnosti

Daniela

21. 7. 2009 12:40
Lípa plstnatá, lípa plstnatá...

kde to jen bylo.... Tady. Silně vonící květy jsou pro včely smrtelné...(Allen J. Coombes, Trees, Dorling Kindersley Ltd,1992, česky vyšlo v Osveta, Martin 1996). Jako když sice voní, ale produkcí nektaru se už nezatěžují. Každoročně se po městech pokácí spousta stromů z bezpečnostních důvodů, a ještě mnohem víc se zpravidla barbarsky odvětvuje. Ještě jedno moudro, tentokrát z internetu, který kupodivu nebezpečnost lip plstnatých nedokládá: ořešák nemají rády ani mouchy, ani včely, ani vosy. Babička ho měla u domu, a opravdu, mouchy tábořily spíš opodál.

0 0
možnosti

Jan Vrana

21. 7. 2009 9:10
Podivna ochrana prirody

Argumentace "ochrancu prirody" je v tomto pripade podobna zaveru jednoho sovetskeho vedce, ktery, pote co odstranil blese vsechny nohy a one prestala reagovat na zvukovy signal, dosel k nazoru, ze blecha slysi nohama.

Jak to souvisi s chudaky cmelaky? Zminene lipy maji smulu, ze kvetou v obdobi, kdy maji cmelaci malo potravy a musi pri shaneni potravy uletet velkou vzdalenost. Pritom spotrebuji mnoho energie a mohou uhynout hladem tesne pred cilem. Kdyby nasi mili ochranci prosadili vykaceni techto lip, pribylo by uhynulych cmelaku, ale byli by rovnomerneji rozprostreni po zemi a nikdo by si jich nevsiml. Ochranci by meli pocit z dobre vykonane prace.

0 0
možnosti

Karla

21. 7. 2009 13:28
Re: Podivna ochrana prirody

Ach, pane Vráno. Ti ochranáři tam nepíšou nic o tom, aby se kácelo. Ale aby se hromadně nevysazovaly, které sem nepatří. Komu to vadí - státním zakázkám , které prodražují veřejnou zeleň dovozy. Mně třeba rozčililo, když v Praze k Markétě se dovezly lípy z Německa, jako bychom u nás žádné neměli. Bůh ví, jaké to jsou. ale sázely se vzrostlé stromy, bylo to jistě velmi nákladné. Třeba na to dala peníze nějaká německá nadace, tam jev trativod z veřejných peněz jistě podobný, jak tady. Hospodáři by to včas prosázeli a nevyřezali hromadně. Ale to jsme celí my - úžasní lidé 21.stol. Ostatně, pokácet to není bez užitku -dřevo  Čmeláci opylují spoustu květů, mají na to upravené sosáky, já měla přírodopis naposled snad před 40 roky, tak přírodopisci nechť mě opraví . Zato letos už jsem četla, že zemědělcům na Moravě poklesne výnos, protože tam hodně zhynuly včely/ viróza/ - máte rád víno a nebo meruňky? Čichněte si hned po otevření k dovozovému medu bez označení původu - tu formaldehyd, tu aceton..ani pro včely není pastva,a to jsou oporou celého hospodářství.

Druhy, které se šíří s oteplováním,si příroda zavleče sama, ale my vysazujeme na čmeláky PAST, nebo ne?  Řečeno konzervativně a myslím pravicově i levicově - je to hodně neprofesionální. Ti staří byli s přírodou srostlí, ale my se ta stará moudra musíme znovu učit. A vy máte namísto červeného zelený hadr před očima a jak ochranáři něco řeknou, hned jim podsouváte zlé úmysly. Komu není rady, tomu není pomoci - to je hodně staré přísloví a nevymysleli ho zelení.

PS: Přirovnání s corridou kulhá, tam zuří býci a ne volové.. , no, prostě jsem nenašla lepší. A vás jsem, pane Vráno nechtěla urazit, ale přimět k zamyšlení. Také máme české přísloví, že na hrubý pytel hrubá záplata.

0 0
možnosti

gogo

20. 7. 2009 23:55
Beton je jistota

na betonu žádní užiteční bročci neleží..popíliť , spáliť a vybetonovat

0 0
možnosti

JaS

20. 7. 2009 21:48
No jo, na Balkánu a v Asii

je teplo a tamní čmeláci nepotřebujou tolik energie.

0 0
možnosti

Forstmeister

20. 7. 2009 21:30
Medovice z lip

Medovice z lip rychle tuhne, takže čmeláci a včely sice bzučí v chtíči, ale z homogezinovaného cukerného stavu nic necacucají. Pouze to sosají olizováním po dešti. Nejsem včelař, pouze pozoruji. Včelaři, poučte mne.  

0 0
možnosti

---

22. 7. 2009 2:42
Re: Medovice z lip

Medovice a nektar květů jsou různé věci. Medovice na listech lip malolistých v létě často bývá tolik, že se až lesknou a lepkají. U lípy plstnaté se jí zas až tak tolik nevidí, nebývají na ní černě, listy mívá suché, na rubu čistě stříbřité. Nelze vyloučit ani to, že lípa plstnatá se dokáže bránit mšicím. Květ lípy plstnaté a lípy americké se nevykupuje. Uvádí se, že květ lípy plstnaté může působit dávení a průjmy. Podle(1) je nektar lípy plstnaté pro včely vysoce toxický.Podle(2) lípa plstnatá produkuje velké množství netoxického nektaru, avšak nikoli během celé doby květu. Včely ji navštěvují jen když je nektar dostupný, zatímco čmeláci po celou dobu květu. Podle (3) nektar t. tomentosa obsahuje cukr, který čmeláci nedokážou strávit. Každopádně na internetu není popisován toxin, který by se v tomto nektaru vyskytoval. Jednoduchým pokusem s krmítkem lze zjistit, zda je nektar lípy plstnaté pro čmeláky jedovatý, nebo nestravitelný.

(1) http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_2e93.html

(2)http://d.wanfangdata.com.cn/NSTLQK_NSTL_QK15115832.aspx

(3)http://en.wikipedia.org/wiki/Tilia_tomentosa

http://www.garten.cz/e/cz/1017-lipa-plstnata-tilia-tomentosa/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lípa_(rod) http://cs.wikipedia.org/wiki/Lípa_malolistá

0 0
možnosti

AAA

20. 7. 2009 19:25
To bude pr/del

az ochranci cmelaku budou chtit kacet lipy ke kterym se budou privazovat ochranci stromu :)

0 0
možnosti

Jiří

20. 7. 2009 20:36
Re: To bude pr/del

Bylo by krásné, kdyby každý uměl vyjádřit svůj názor i bez pomoci sprostých slov.

0 0
možnosti

Ach jo (bls1)

20. 7. 2009 19:12
To se těžko změní

Za exotické lípy jistě radnice vysolí spřátelené firmě více peněz.

0 0
možnosti

just

20. 7. 2009 19:11
lípa zabiják ?

Také v Plzni na Borech, na tzv Hvězdě a okolí jsem zpozoroval na chodníků desítky uhynulých čmeláků. Také zde roste velké množství lip. O jaký jde druh lip ovšem nedokážu posoudit ...

0 0
možnosti

anicka

20. 7. 2009 19:45
Re: lípa zabiják ?

na hvezde to nejsou puvodni cesky lipy. ten masakr jsme tam videli. lezi jich tam stovky.

0 0
možnosti