Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ministerstvo pošle studentům dotazník, zda chtějí školné

Ministerstvo školství (MŠMT) zahájí příští týden průzkum, v němž bude zjišťovat názory vysokoškoláků na placení studia. Dotazník přitom dostane 56.000 studentů. dnes to oznámil Petr Matějů, který na ministerstvu připravuje reformu vysokých škol. Výsledky výzkumu by měly být známy v listopadu, úřad chce podle nich připravit zákon o finanční pomoci studentům.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

f-prag

20. 8. 2009 12:19
to se nedivim, ze chybi penize,, to je dotaz KAZDY REKNE ZA

to je zase blabol,, ano zase urednik bude ukazovat jak je dulezity a jak komunikuje??!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ano od stolu vypracuje dotaznik, ktery rozesle  a pak bude cekat na odpoved a slozite a dulezite to bude  vyhodnocovat

dopredu vime, ze skolstvi v Cesku chce kazdy mit zadarmo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

to je jako se zdravotnictvim, ano Cechacek si ma zaplatit jedno,dvakrat doroka navstevu u lekare  30 korun  a svrhne vladu a klidne si do sveho cela zvoli nejvetsihi hulvata,karieristu, politickeho turistu, zlodeje ......  RATHA !!!!!!!!!!!!  a klidne i MARTANY

takze se vubec nedvim , ze se nemuzeme dopocitat ,, dalsi miliony ktere vyhodime z okna , i kdyz dopredu vime , jaky bude vysledekALE COOOOOOO  CECHACEK RAD VYHAZUJE MILIONY A MILIARDY OKNEM  ale kdyz se jedna o tricet korun  ceskych  30 KC to nezna syna,bratra

STADO VOL. !!!! nic vic nez STADO VOL:v CR

0 0
možnosti

Kola

20. 8. 2009 12:00
kde by měli studenti na to brát,

když není možné sehnat brigádu, aby si studenti přivydělali na školné. Kolabující hospodářství nedává šanci na školné.

0 0
možnosti

Boo

20. 8. 2009 11:43
Náklady na studium se od 89 zvýšily daleko více než...

...průměrné přijmy. Studium vůbec není zadarmo, co platby za ubytování, za kolej ,za studijní materiály a pomůcky, za dopravu...

například jídlo v menze bylo za komančů za 2,60 Kćs, níže uvedená moje kolej byla za 40,-

SKripta za většinou 5-15 Tyto náklady se od 89 roku několikanásobně zvýšily.

Já sám studoval v 90.letech kdy jídlo v menze stálo ještě 7.20-18 Kč, ubytování 400-1000, lítačka za 35 a ČD a bus za 1/4 normálního jízdného, než jsem dostudoval tak platily horní hranice a za dopravu se taky náklady značně zvedly.

Teď menza stojí minimálně 50,- (platí se za jednotlivé části menu), ubytování je minimálně 2.000, a v dopravě studenti mají slevy také spíše symbolické-

Samozřejmě jsem si musel tenkrát přivydělávat, samozřejmě to bylo na úkor studia (technická škola), málokdo je totiž tak inteligentní aby zvládal obojí... Myslím že by moji spíš nízkopříjmoví rodiče současné náklady ani neutáhli. Pak se není čemu divit že děti nízkopříjmových zůstanou málo vzdělané,. Dalo by se to charakterizovat že dětí drbanů se nemají šanci stát zase ničím jiným než drbany. V tom je největší problém.

0 0
možnosti

Boo

20. 8. 2009 11:53
Re: Náklady na studium se od 89 zvýšily daleko více než...

pardon, ta mnou obývaná kolej za komančů byla za 43, -

0 0
možnosti

Kola

20. 8. 2009 11:40
Hloupá anketa

kdo by chtěl platit z těch, co studují, když oni již z toho nic víc nezískají. Pan Matějů by měl odejít z ministerstva, když organizuje tak ztupidní ankety.

0 0
možnosti

www.KamPoMaturite.cz

20. 8. 2009 1:21
Stát blahobytu skončil

Dřív nebo později se platit bude muset. Veřejné vysoké školy zase budou muset začít vnímat studenty jako své zákazníky.

0 0
možnosti

sasa

20. 8. 2009 10:10
Stát blahobytu tady nikdy nebyl

S tím, že jsou zákazníci, souhlasím, se školným nikoliv. To zadlužení by se při současném stavu věcí ekonomických jen přeneslo ze státu na jednotlivce a vrátilo by se to ekonomice jako bumerang viz. UK a USA. Jsem zvědavá, co si studenti vyberou. Také si myslím, že na své ekonomické situaci by měly VŠ také zamakat a určitá optimalizace a přizpůsobení reálnému stavu ekonomiky (poptávka na trhu, očekávaná poptávka, dlouhodobý vývoj z hlediska odvětví, podporovaná odvětví, naše možnosti na trzích EU.....) Na některých školách je poměr počtu student/učitel blížící se 1. Trvale se již skoro od revoluce nedostává některých odborníků, ale přesto se počet absoloventů oboru nemění či snižuje, nebo mění velmi pomalu. Volný trh nějak u nás selhává tak, jako ve jmenovaných státech i přes nižší studijní náklady.

0 0
možnosti

sasa

19. 8. 2009 22:30
proti

Když je to školné tak výhodné, proč "vyspělé země" importují stovky a tisíce lékařů, nelékařského personálu, techniků...z těch "nevyspělých zemí"?

Kde se stala chyba?

0 0
možnosti

sasa

19. 8. 2009 22:07
jsem proti

1) Za překročení doby studia se platí již několik let

2) Když si otevřete noviny s inzertní přílohou, zjistíte, že většina inzerátů pro kvalifikované páce (mimo oboru lékař, právník...) zní, přijmeme VŠ/SŠ....To znamená, že míst vyžadujících čistě vysokoškolské vzdělání a tedy i zaplacených není tak vysoký, jak se zdá.

3) Vysokoškolačky vydělávají v průměru o 24% méně, než vysokoškoláci (tedy na úrovni středoškoláků), budou tedy logicky více zatíženy dluhem. Taká díky výpadku příjmů během intenzivní péče o děti budou více finančně zatíženy. Většinou jim také není umožněno se vrátit na stejně dobře placené místo.

4) Již několik let existují soukromé vysoké školy. Ze zkušeností je úroveň těchto studentů velmi diskutabilní a školy se potýkají s problémem kvalitního personálního obsazení. Tedy, kdo chce platit školné, může i dnes, nikdo mu v tom nebrání. Tyto školy přijímají většinou každého, kdo je ochoten platit.

0 0
možnosti

sasa

19. 8. 2009 22:08
Re: jsem proti

5) Nástupní plat (bez praxe) v oborech velmi náročných na studium (medicína, vědecky zaměřené obory, některé humanitní obory) je velmi nízká.

6) Školné povede k zvýšení ceny pracovní síly a k úbytku kvalifikovaných míst, přesouvání technicky vysoce kvalifikovaných výrob s vývojem dál na východ nebo většímu zaměstnávání cizinců.

7) U náročných oborů je možnost přivydělat si malá, neboť vyžadují věnovat studiu hodně času. V městech mimo Prahu je možnost brigád omezená, náklady na studium jsou však podobné (levnější je bydlení, ale to je dost individuální)

8) Jak bude řešen případ, kdy student po studiu zůstane nezaměstnaný? Není to až tak neobvyklé, zvláště dnes a mimo Prahu.

9)Většinu lidí nemotivuje ke studiu náročných oborů možnost vysokého výdělku, jako zájem o obor. Jak se zajistí, aby lidé nestudovali jen bankovnictví, marketing…. Nijak. Již teď chybí učitelé fyziky, lékaři, některé technické obory.

0 0
možnosti

sasa

19. 8. 2009 21:58
for KRBeC

Zapomínáte na jeden nepodstatný detail. Tady nejsou platy, jako v UK, rozdíly ve mzdách SŠ a VŠ nejsou u nemanažerských profesí vysoké. Každý nemá příbuzné na půjčení školného, vy ano. Evidentně nepocházíte z nižší či nižší-střední třídy, takže mluvíte pouze za bohaté, tj. méně, než 10% populace. Co se týká úrovně, mnozí studenti u nás ale studují medicínu, fyziku, chemii, matematiku... a jejich úroveň u nás je vysoká a platy nízké. Za překročení doby studia se u nás již dávno platí. Plat VŠ technika v UK-2000GBP/měsíc, bydlení do 400GBP/měsíc, u nás 23000Kc/měsíc, bydlení 10000Kc/měsíc a tak dále.....

Jak se lidem daří splácet školné v UK? Kolik % jich je schopno školné platit? A jaká je aktuální nezaměstnanost vysokoškoláků v UK?

0 0
možnosti

adam

19. 8. 2009 21:49
nač je nám kde jaké ministverstvo

  každé ministverstvo zaměstnává x lidí a na všechno se najímají a platí soukromé firmi ,SPRATELENE,  A tiše se zjištuje jak by se dala obejít stávající USTAVA

0 0
možnosti

Radek

19. 8. 2009 21:31
Nějak mimo, ne? Dotazník spíš musí poslat rodičům, ti to

většinou cálujou ...

0 0
možnosti