Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kůrovec podle kraje pustoší Šumavu, ministr odmítá 'stav nebezpečí'

Jihočeský kraj zvažuje, že na Šumavě vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí. Novinářům to dnes na mimořádné tiskové konferenci oznámil hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody svému přirozenému vývoji, podle Zimoly již způsobil kůrovcovou pandemii. Kraj chce především přimět ministerstvo životního prostředí, aby do několika dnů kývlo na ustavení expertní skupiny, která by měla vypracovat krizový plán péče v šumavském národním parku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

AAA

24. 8. 2009 22:27
Panebože, za experta se už vydává...

... kdejaký blbec. Svěřte těmhle "expertům" na rok Šumavu a už ji nepoznáte. Kdo za těmi soudruhy stojí je nasnadě, dřevařská lobby, které se zachtělo kácet a prodávat dřevo. Samosebou budou mít plnou podporu Paroubkových bolševiků, koho jiného.

0 0
možnosti

to jo

24. 8. 2009 22:29
Re: Panebože, za experta se už vydává...

AAA =  pologramotný ekologista, který plantí o věcech kterým nerozumí. Nula znalostí, žádný argument jet blbé kecy - pro zelenáče typické...

0 0
možnosti

salix

24. 8. 2009 18:05
Spravne je nelhat

Nazorna ukazka, jak Lidovky napomahaji MANIPULOVAT verejne mineni!

Shodou okolnosti se vyzkumem Plesneho jezera zabyvam = ten levy snimek odpovida stavu kolem r. 2000, nikoliv 2006 - to uz byla postatna cast karu sediva, pricemz ani nahodou "mrtva"... :) 

0 0
možnosti

Franta

24. 8. 2009 20:20
Re: Spravne je nelhat

Nevím, jak váš výzkum dopadá, ale já tam šel tou "Stezkou duchů" vloni nahoru a už jsem tam viděl růst malé semenáčky. Místy i učebnicové příklady, jak rostou na padlém kmeni. Dodnes lituji toho, že jsem neměl s sebou foťák...

0 0
možnosti

to jo

24. 8. 2009 21:40
Re: Stanovisko vědců vs. inženýři přírody

spam šířený podvodníkem - článek obsahuje tak hrubé nesmysly, že i laikovi jsou zřejmé.

0 0
možnosti

Pepa ze Šumavy

24. 8. 2009 11:18
Ať žije kníže Potěmkin!

Každý měsíc  sázejí pod mrtvé kmeny malé stromečky, a před veřejností pak ukazují, jak si příroda poradila sama a les sám od sebe ožívá. Jen se divím, že jim to někdo žere. Na druhou stranu, za ty prachy bych dělal totéž.

0 0
možnosti

Tomas

24. 8. 2009 11:25
Re: Ať žije kníže Potěmkin!

No je to zajimave jak sebevedome se muze clovek hlasit k ochote delat podvody jen tak dal tahle zeme potrebuje lidi jako jste vy je jich tady jeste takovych stale malo asi tak 90 procent

0 0
možnosti

Yaqub

24. 8. 2009 9:27
Ať si nejdřív zjistí, co to znamená...

"Kůrovcová pandemie" je nesmysl. Autor tohoto výroku nezná význam slov a mnozí novináři to přeběhnou a ani si toho nevšimnou. Je to bída. Pandemie = "Hromadný výskyt infekčního onemocnění postihujícího obyvatelstvo (lidi) bez prostorového omezení"

Toho člověka co to řekl bych vyrazil, protože takový ňouma nemá na svém místě co pohledávat, když ani neví jak nazvat kůrovcovou kalamitu...

0 0
možnosti

to jo

25. 8. 2009 0:03
Re: Ať si nejdřív zjistí, co to znamená...

Možná to slovo použil proto, že to se dnes děje na Šumavě a v jejím okolí zdaleka překračuje kůrovcouvou kalamitu. Asi jako kdybys řekl o gigantické tsunami, že šlo o trochu větší vlnku...

0 0
možnosti

Tomas

24. 8. 2009 9:22
kurovec do prirody patri

to jen lide jsou tu na navsteve a cini se jak to dat te prirode patricne najevo v CR mame podle odhadu asi 400 Ha nesouvislych ploch ve kterych nikdy v historii nedoslo vlivem cloveka k uplnemu odtraneni puvodniho pokryvu. cast z techto 400 Ha tvori i zbytek prirozenych smrcin v jesenikach. To co je na Sumave je vysledek lidske hamiznosti v minulosti davne i nedavne a lidske omezenosti. Misto toho aby lide konecne zacali zametat pred vlastnim prahem pri pohledu na chyby kterych se dopustili hystericky krici delejme ze znovu. Ja zajimave jak jste detinsky fixovani na sumavske smrky ale to ze v nasi krajine vybuchuje kazde jaro zluta ekologicka bomba na jiz 200tisici hektarech vas nechava chladnymi. Kdyby misto te zhovadile repky diky niz se doji statni kasa stejne jako kapsa motoristu a do prirody se na veliko hrnou megatuny jedu ktere likviduji velkoplosne hmyz a ptactvo a zamoruji pudu i vodu a plni sinicemi se na teto plose otevrel prostor pro navrat prirody meli bychom krasnou prirodu za padesat let na dosah ruky vsude po cele nasi zemi. Ciste reky a potoky ze kterych by se dalo pit. i ten lykozrout by asi narazil na sve prirozene biologicke nepratelejako jsou drave druhy hmyzu , kteri by nebili likvidovani isekticidy,  paraziticke houby a ptaky.   

0 0
možnosti

Yaqub

24. 8. 2009 9:30
Re: kurovec do prirody patri

Pitelnost vody v potocích není jen věcí ochrany lesa, ale i čistoty ovzduší a je dost pravděpodobné, či snad dokonce jisté, že dešťová voda ještě minimálně 150 let pitná nebude.

0 0
možnosti

idol

24. 8. 2009 7:41
To je taky Šlovák, dement, co vede ministersvo zemědělství?

............. a který uhynulý les pokládá za "zdravý"?

0 0
možnosti

Forstmeister

24. 8. 2009 1:13
Škoda slov

Pařez zůstane pařezem, vůl volem, bez ráží. Zazpívejme: "Ty lesníku, kouzelníku, ty jsi lesa pán, sedíš ve své hájovně, jak ta pecka na hovně". Hlavně že máme toho ekologického lýkožrouta v parku, který hoduje. Nebožáci sousedních LHC. Ti budou mít "hukot" na porostech. Ještě tak ekologickou bekyni mnišku, ploskohřbetku a na borovice klikoroha. Bezzásahový porostní žír. Kterého pablba to vlastně napadlo? Halt mějme "echtovní urwald". Tyto experty zavěsit za šourek do průvanu. Mohu se ale mýlit. Můj názor.

0 0
možnosti

Vraník

24. 8. 2009 11:37
Re: Škoda slov

na klíněnku jsi zapomněl... :o)

A také do průvanu pověsit všechny ty pomatence, kteří kácejí akáty a kaštany, s odůvodněním, že to nejsou původní dřeviny, nicméně nepůvodní louky se musí z vůle ekoteroristů z EU nechávat povinně vypásat dotovanými ovcemi. EU zemědělství je snobské zahradnictví placené z našich kapes skrze dotace. Zlatí komunisti...

0 0
možnosti

NoLimits

23. 8. 2009 23:26
Největší škůdci jsou zelení

které jsem bohužel omylem volit v minulých volbách... Svou chybu již ale znovu opakovat nebudu :-) Doporučuji, aby si ministr životního prostředí přečetl nějakou knihu od Karla Klostermanna. V 18 století likvidovali kůrovce urychlenou těžbou zasažených stromů.

0 0
možnosti

To jo

23. 8. 2009 23:41
Re: Největší škůdci jsou zelení

Naštěstí pořád ne všechny lesy v NP Šumava jsou ve státních rukou (tj. ve správě NP Šumava) i v prvních zónách jsou stovky hektarů lesa v rukou lesníků a ne pseudoekologů. Ti proti kůrovci bojují - napadené stromy skácí a mechanicky odkorní, čímž kůrovce zlikvidují. Dříví pak v souladu s požadavky zákona ponechají na místě. Je zajímavé navštívit první zónu NP, kde rozdíl mezi státním a nestátním vidíte na první pohled - na jedné straně mrtvý les, na druhé Šumavský hvozd, jak ho známe. Bohužel, ale tyto lesní majetky představují jen menší část výměr NP a navíc jsou vážně ohroženy masivní kůrovcou kalamitou v sousedství...

0 0
možnosti

Karel

23. 8. 2009 22:28
U Plešného jezera jsem byl před týdnem

V první fázi jsem myslil, že ta barva stromů a vůbec jejich vzhled je nějaká šumavská specialita, nějaký speciální druh; byl jsem tam totiž přiznám se podruhé v životě, asi po 30 letech. Teprve z iedologických cedulí při škrábání se na Plechý jsem dozvěděl, že mrtvý les je vlastně živý a že v mrtvém dřevě se uchytí ty semáčky a že když se zadaří, tak přežijí i desítky let atd. Došlo mi, že opravdu vidím ten mrtvý les na vlastní oči a že všude kolem je zkáza. Za tohle by někdo měl jít sedět natvrdo a jako první věc po volbách by sxe měla zásadně změnit legislativa - těm zelenám škůdcům by se měla legislativně přerazit páteř. Přece není možné, aby skupinky profesionálních odpůrců pokroku (nicméně dosyta jej využívajících) jezdily po republice a blokovaly co se dá. Já prostě chci žít ve vyspělé zemi a ne ve skansenu. A ta se bez neobejde bez energie (u nás z jádra) a kvalitní silniční a dálniční sítě.

Ještě zpět k lesníkům. To vždycky byli lidé, kteří měli les rádia rozuměli mu, vždyť lesnictví se u nás studovalo minimálně od 18. století. A teď z nich ekoteroristé dělají hlupáky. Mimochodem, třeba Krkonoše mají zalesnění zcela umělé. To původní padlo za oběť průmyslu už nasklonku středověku a hlavně začátku novověku. Doly, hutě, sklárny a jiné továrny spotřebovaly hodně energie a ve formě dřeva se dala dobře transportovat a skladovat.

0 0
možnosti

to jo

23. 8. 2009 22:39
Re: U Plešného jezera jsem byl před týdnem

Nejen Krkonoše - aůe i Šumava byla kompletně uměle zalesněna v 19tém století kdy v důsledku těžby dříví a dále sněhových a kůrovcových kalamit došlo k masivnímu odlesnění. V archívu v Českém Krumlově (tuším to je Schwarzenberský archív) lze dodnes dohledat o tomto zalesnění dokumentaci. Paradoxem je to, že oblasti, které NP Šumava prohlašuje za "původní" byly podle záznamů v tomto archívu (např. Antýgl) zalesněny smrkem z okolí Vídně - tj. zcela nevhodným do horských oblastí. Takových důkazů hrubých neznalostí ze strany údajných ochránců přírody je k dispozici celá řada.

0 0
možnosti