Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

KERLES: Kůrovec v politice

Jihočeský a Plzeňský kraj hrozí ministerstvu, že když bude nadále nečinně přihlížet rozšiřování kůrovce v Národním parku Šumava, vyhlásí stav nebezpečí a pošlou na Šumavu dřevorubce. Mnohem zajímavější jsou ale požadavky, kterými politici napříč politickým spektrem svou hrozbu podmiňují. Mimo jiné totiž chtějí "opustit ideologii divočiny, která neodpovídá středoevropskému prostoru".
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tomas

24. 8. 2009 12:07
mrtve stromy nejsou mrtve jsou zdrojem zivota

pokud jste meli nekdy to stesti a navstivili prirozeny les takovy v CR nemame pak jste si mozna povsimli ze velke mnozstvi stromu je odumrelych. Jsou to vyznamna mista ktera vytvareji prirozene prostredi pro celou radu organizmu bez nichz i ten tzv zivy les nemuze byt dost stabilni. Existuji druhy stromu ktere k tomu aby vyklicily potrebuji pozary viz sekvoje. Rozsahle plochy lesa tak musi byt spaleny plamenem aby byly zachovany prirozene vztahy v prirode. Lide uz by meli mit dostatek znalosti o prirode aby mohli pochopit ze vedi prilis malo Cela tato diskuze o zelene sumave je tedy opravdu trochu posetila chceme li mit prirodu musime ji dat prostor a cas v jake koliv snaze ji v tom navratu nejak pomoci se vzdy skryva prostor pro dalsi zneuzivani prirody k hospodarskemu zisku podivejte se napr na opevovany stribrny smrk v krusnych horach jenze to co je zadarmo je nam podezrele a tak radeji budeme utracet miliardy na odstranovani chyb po odstranovani chyb .......

je zajimave jak detinsky jsou lide fixovani na monokulturni smrky na sumave a jak je jim jedno ze kazdy rok v Ceske krajine na rozloze 200tisic Ha doslova vybuchne zluta ekologicka bomba repky na nesmyslny experiment s prirodou pri kterem jsou zde do prirody pudy a vody dopraveny megatuny jedu a hnojiv a erodovany obrovske plochy krajiny.

0 0
možnosti

občanka

24. 8. 2009 11:47
Zajímavé, jak málo důvěřujeme přírodě.

Přitom tu byla před námi a bude i po nás. Síla přírody dá vyrůst houbě na asfaltu a stačí pár let, aby rozdrobila beton. Les na Šumavě má problémy, protože není přirozený a to už od 19. století.  Nechte přírodu pár desetiletí a uvidíte změnu. Příklad je vidět např. v USA ve vyhlášeném Yellowstonském parku, kde v 80. letech oheň zničil 3/4 porostu. Dnes jsou to zelené plochy, ze kterých tu a tam vyčnívá suchý strom.  Bohužel lidé jako vždy chtějí všechno hned a proto raději Šumavu vykácet a znovu zalesňovat (jen kolik lidí se tím uživí), než nechat přírodu, aby ukázala, co umí.

0 0
možnosti

koa

24. 8. 2009 13:32
Re: Zajímavé, jak málo důvěřujeme přírodě.

Souhlas. Ja bych jen zvyraznil slovo 'zmenu', protoze se zmeni slozeni drevin a urcite to prospeje i stavu podrostu - keru a bylin.

0 0
možnosti

Ahasver

24. 8. 2009 11:33
To je stejná tragédie

jako Bursík a Kačka Žakbimkvik Biomasa tamtéž.

0 0
možnosti

Mirek

24. 8. 2009 11:16
mrtvé holiny

Je nutné Národní park zrušit a hospodařit v lesích podobně, jako naši předci. V místech holin slunce prosuší půdu a voda ji odplaví. Zbudou jen holé vrchy na věčné časy. Samobnova lesa z dvousetleté monokultury je nebetyčná pitomost.

0 0
možnosti

Tomas

24. 8. 2009 12:11
Re: mrtvé holiny

nasi predci ty monokultury stvorili to je nebetycna blbost a vy ted navrhujete abychom ji udelali znovu to mi nedava smysl

0 0
možnosti

Loretana

24. 8. 2009 10:19
Prosba o živou Šumavu...

Šumavu mám ráda pro její lesy, pláně, hvozdy... Pro nepopsatelné kouzlo, které na Vás vdechne, kdykoliv se tam ocitnete... Mrtvý les a škůdce se ale s touto představou neslučuje... Je mi jedno, až vstoupím do šumavských lesů, jestli budu míjet cedulku "Národní park", já bych jen ráda vůbec do nějakého lesa vstoupila! Prosím, zastavce tu zkázu dřív, než bude pozdě! A děkuji politikům, že jsou ochotni s tímto něco dělat a sesadit z trůnu ekologické fanatiky, samovláce, jejichž výsledek práce je vidět na Březníku, u Premanů Vltavy atd...

0 0
možnosti

jjj

24. 8. 2009 9:11
Pane Kerles

Na Šumavě  nejsou žádné "poslední zbytky divoké přírody". Jsou tam poslední zbytky  lesa, vysázeného jako monokultura někdy v  19. století.  Umělý les holt  potřebuje péči  člověka.  Ochránci  kůrovců to jen dosud nepochopili. Problém  jen jen v tom,  jak mají vypadat výsledky té  péče. Aby z vrcholových partií Šumavy nebyla jen holá  poušť, z které se nakonec odplaví i lesní půda a zbydou jen  pusté skály.

0 0
možnosti