Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Poláci nebyli připraveni Němcům čelit, říká historik

Německo do bojů v Polsku nasadilo s úspěchem i¬ československé tanky, podotýká Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Woe#terim

2. 9. 2009 16:51
Čs. tanky v rukách Nemcov

Je pravda, že Němci v bojích v Polsku využili také československou válečnou techniku? Jaká to byla? Kromě jiné výzbroje použilo Německo proti Polsku především velmi hodnotné čs. lehké tanky LT vz. 35, v Německu označované jako Pz.Kpfw. 35 (t). Po okupaci Wehrmacht převzal 244 kusů těchto tanků pokročilé konstrukce, které ve své době svými parametry převyšovaly většinu německých současníků. Většinu Pz.Kpfw. 35 (t) dostal do výzbroje německý 11. tankový pluk, který při polském tažení prošel boji od městečka Wieluń až po Modlin. Polské tažení všestranně prověřilo nesporné kvality této čs. konstrukce. Vozidla projela stovky kilometrů v náročném terénu bez vážnějších poruch, v bojích si vedla velmi dobře a pluk v jejich průběhu utrpěl jen minimální ztráty.

0 0
možnosti

AAA

1. 9. 2009 19:57
Hlavně, že jste byli připraveni ...

.. vy Češi, ale rychle zvednout ruce.

0 0
možnosti

Jarda

1. 9. 2009 1:34
Paktem Hitler-Stalin se

Dosud izolovanu SSSR navratil do Evropy jako velmoc? To nejak nesouhlasi s tim, ze SSSR po prepadeni Finska byl vyloucen ze Spolecnosti Narodu (predchudce nynejsi OSN) Tim se sovetska izolace jeste prohloubila. Velmoci se stal az v roce 1945 po porazce Nemecka.

0 0
možnosti

Klidas

1. 9. 2009 11:06
Re: Paktem Hitler-Stalin se

Myslím, ze to je slovíckarení. Jestlize SSSR v letech 1939/1940 obsadil podstatnou cást východní Evropy, bez podstatných konsekvencí a za jednoznacného souhlasu príhranicící velmoci (Nemecko) jednalo se zajisté o velmoc (nebo alespon regionální velmoc). Uvedomme si, ze Spolecnost národu byla tehdy jeste smesnejsí nez dnes OSN a pro Stalina i pro Hitlera nehrála zádnou podstatnou roli. Po skoncení války byla prirozene váha SSSR jeste daleko vetsí a jak vsichni víme jeho zájmová sféra sahala jeste daleko více na západ. Nicméne srovnáme-li váhu SSSR pred Molotov-Ribentropp paktem a po nem, je treba uznat tvrzení, ze se SSSR vrátil do Evropy, at uz jakkoli.

0 0
možnosti

orel

1. 9. 2009 0:31
Takhle to dopadá, když je někdo vyčůranej.

Kdyby se ti pitomečci za Mnichova místo pokusů ukořistit naše území přidali k nám, mohli jsme společně bojovat proti Hitlerovi. Hitler proti nim roku 1939 nasadil 60 divizí, oni měli 39. My jsme za Mnichova mohli postavit čtyři desítky divizí. Dvakrát čtyřicet je osmdesát divizí, to je víc, než kolik proti nim postavil Hitler. Zbraně jsme měli kvalitní, v rozhovoru to je řečeno. Měli bychom proti Hitlerovi šanci? Proč ne.

0 0
možnosti

liberal shark

1. 9. 2009 8:41
Re: Takhle to dopadá, když je někdo vyčůranej.

Jojo, je to zvláštní, že Poláci uvažovali pouze o Německu a SSSR, a vůbec je nenapadlo připojit se k Malé dohodě. Zdá se, že jim to zůstalo dodnes. Zřejmě se nějakým omylem považují za velmoc.

0 0
možnosti

orel

1. 9. 2009 0:27
Mnichov? A co ti ostatní?

Dobře, ČSR se v Mnichově vzdala tak, jak se Rakouské císařství nikdy nevzdalo. Ale co ostatní státy? Rumunsko odstoupilo Maďarům půlku jejich Sedmihradska, Bulharům jejich Jižní Dobrudžu, Stalinovi svoji Besarábii a Bukovinu. Litva vrátila Německu Memel, celé Pobaltí se bez odporu vzdalo Stalinovi. Slovensko bylo první Hitlerův spojenec, Maďarsko se připojilo roku 1941, ač nerado. Národy Jugoslávie se začaly vyvražďovat mezi sebou. Francie se po svém pádu utopila v bahnu kolaborace. Poláci bojovali (to my bychom dělali taky, kdyby nás Hitler rovnou přepadl), ale předtím se podíleli na demontáži ČSR. Jen pár evropských národů z toho vyšlo se ctí. Dá se tedy říct, že chování ČSR za Mnichova nebylo o nic moc trapnější než chování každého druhého národa za těch dob.

0 0
možnosti

liberal shark

1. 9. 2009 8:46
Re: Mnichov? A co ti ostatní?

Dokonce bych si troufal říct, že jsme z toho vybruslili v rámci možností docela elegantně. Podmínky obsazení zbytku ČSR by bylo v dobovém kontextu možno nazvat i džentmenskou dohodou. Je třeba připomenout, že v roce 1938 nás ohrožovalo kromě Německa i Polsko a Maďarsko, a naše smlouvy s Francií a Anglí rozhodně nebyly spojeneckými smlouvami o vojenské pomoci, které mělo Polsko a které mu stejně nepomohly. Ostatní státy Evropy se buď rozložily samy, nebo přešly na stranu Hitlera.

0 0
možnosti

Go

31. 8. 2009 22:16
Jo, to byla doba

Polaci koketovali s Hitlerem, vedeli, ze je napadne, ale chteli ho dostat na svouji stranu. Hitler Polsko ale potreboval jako nastupiste na Rusy a tak Polaci nemeli sanci.

Kdyz se Hitler chystal na CSR, Bekova fasisticka vlada o pomoci CSR vubec neuvazovala. Radeji honili Zidy a spis na tvstup wehrmachtu do CR cekali a hned vyrazili na Tesinsko.

Rusove taky meli bobky a radeji kus Polska obsadili. Kdyby tam nedelali co delali, mohlo to byt dobre. Polaci se Rusum vzpouzeli vic nez Nemcum. Ne bojem, ale neochotou s nima jakkoliv jednat. To je dopad historie. Je zajimave, ze Madari odmitli na Polsko zautocit, Slovaci vsak vyrazili na Polsko s velkou chuti. proste sousede CR, cela ta parta, pekna sebranka :):):)

0 0
možnosti

georg

31. 8. 2009 21:10
Když Poláci nebyli připraveni, proč ...

.. měli armády připravené v nástupních prostorech s cílem dobýt Berlín??????????????????????????

0 0
možnosti