Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Právníci se neshodují, zda Ústavní soud překračuje pravomoc

Ústavní experti oslovení ČTK se neshodují v otázce, zda má Ústavní soud (ÚS) právo rozhodovat o ústavním zákonu. Část z nich argumentuje tím, že ústava ani zákon o ÚS takovou možnost nezmiňuje, a že tedy soud takovou pravomoc nemá. Další právníci ale tvrdí, že pokud by zákonodárci přijali ústavní zákon porušující základní demokratické principy státu, pak o něm ÚS rozhodovat smí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ron

3. 9. 2009 7:02
Dovedl bych pochopit to,

že ÚS je umožněno odmítnou ústavní zákony, které by zrušily existenci práva volit zástupce do senátu nebo jinak manipulovaty s mandátem zvolených poslanců ve smyslu jeho prodlužování. Toto omezení měl ostatně do  ústavy vložit už Rychetský, když ji se stříky psal. Jinak řečeno všechny kroky bořící zásady demokracie by měly byly v ústavě písemně zapovězeny. Výklad některých pánu právníků, kteří se snaží onu chybu napravit přidělováním a přiznáváním vyšších pravomocí ÚS je směšný a zcestný, protože tímto postupem se moc zákonodárná mění na moc soudní a já jako občan bych si značnou část ÚS nezvolil. Rovněž by mohlo dojít k tomu, že prezodent po domluvě s kandidáty ÚS by se mohl pokusit touto cestou odebral moc poslancům a senátorům.  Co se týče negace rozhodnutí ÚS nemájí také pravdu, parlament a senát může prohlásit ÚS za nesvéprávný (zákon to nezakazuje) a rozhodnutí ÚS budou neplatná. Na základě stávajícího rozhodnuti by nebyli daleko od pravdy.

0 0
možnosti

JK

2. 9. 2009 20:46
No to bych si taky jako občan mohl stěžovat ve Štrasburku

- stěžovat si na to, naši politici obešli naši ústavu s schválili si zákon, které zkracuje volební období neústavní cestou a mě občana se to dotýká neboť žádám, aby mnou zvolený parlament vykonával svoji činnost podle naši ústavy.

To by mě zajímalo jak budou naši lobisti pracovat ve Štrasburku a jestli se to tam vyřeší do října.

0 0
možnosti

Jovo Miks

2. 9. 2009 18:37
Velka Francouzska Revoluce po cechackovsku

Nevim,co brani Parlamentu CR a Senatu CR zmenit Ustavu, zrusit Ustavni Soud, byvale soudce US uveznit,nebo vydat do Kataru k poprave, zridit Vybor Obecneho Blaha v cele se 2ma konzuly ( nejlepe Pecinou a Randakem).Vzhuru k volbam!

0 0
možnosti

Lada

2. 9. 2009 18:35
Právníci se neshodují........

Nerozumím tomu,že se Ústavní experti neshodují,zda má Ústavní soud právo rozhodovat o Ústavním zákoně.Buď je Ústava ČR psaná nesrozumitelně až špatně,nebo ústavní právníci - experti jsou špatně vybaveni.

0 0
možnosti

Jarka

2. 9. 2009 18:11
Brebendy

Ústavní soud se zabývá brebendou hamižného,úplatného zrádce, dědy Melčáka !

To je tedy síla !

0 0
možnosti

Jovo Miks

2. 9. 2009 18:42
Re: Brebendy ?

Podle vas se US ma zabyvat jen pripady dulezitych lidi, jako Leose Marese,Bohryove,Gotta, Vondrackove,Barose a samozrejme take Vas osobne,kdyby vam teklo do bot? Ten Melcak za to nestoji? Volte Paroubka, tam mate sanci

0 0
možnosti

VLACHKAR

2. 9. 2009 18:02
Debaty

Právníci a doktoři mají hodně společného,kromě vysokoškolského vzdělání,také oblibu v nikdy nekončících debat.U obou je nebezpečí,že jim klient zatím zemře.Oni si toho však ani nevšimnou.

0 0
možnosti

marie

2. 9. 2009 18:02
názor ´ústavního soudce

http://www.nazorne.cz/marie/clanky/ustavni-soud-se-v-cr-rozhodl-delat-poradky#comment-10101" target="_blank" rel="nofollow">tady je názor ústavního soudce :Soudce, který nesouhlasí: O zásah do ústavního práva nejde2. září 2009  14:38BRNO - Jeden ze soudců, kteří nesouhlasili s pozastavením voleb, ve svém stanovisku výslovně uvedl, že zkrácení funkčního období zásahem do ústavního práva není. Vyplývá to ze stanoviska soudce Vladimíra Kůrky, které LN získaly.

Podle http://ceska-posta-s-p.takeit.cz/mate-uz-svou-datovou-schranku-4337244-4337244?36905&rtype=V&rmain=0&ritem=4337244&rclanek=2808950&rslovo=467338&showdirect=1" target="_blank" rel="nofollow">něj jediné, o co Miloši Melčákovi může jít, je, že má být skončen jeho poslanecký mandát dříve, než uplyne řádné volební období. "To může mít sice citelný dopad do jeho osobních poměrů, o zásah do ústavně zaručeného práva však nejde," píše Kůrka.

Podle něj možnost být poslancem po celé volební období totiž není podepřena žádným ústavním právem, dokonce ústava o předčasném ukončení mandátu poslance výslovně uvažuje. "Pouhá kritika zvolené metody předčasného ukončení mandátu je v této souvislosti (při neexistenci práva) zjevně bez významu," dodává soudce

0 0
možnosti