Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

BOUC: Chvála malusu

Motivační programy manažerů firem nemají na růžích ustláno nikde. Dostupné jsou pouze úzké skupině lidí a navíc je jejich výše z pohledu průměrně vydělávajícího občana alarmující. V případě jejich vyplácení ve státních firmách jsou považovány téměř za zločin. Jsou jím ale skutečně? Často ne.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jejda

21. 11. 2009 15:06
blbec bouc

Zajímalo by mě, kdo ho platí. Mimochodem, právě např. zlaté "padáky" - tj. odstupné ve výši ročního platu, které dostávají "manažeři" vyhození pro neschopnost jsou do nebe volající svinstvo. Typicky - současný "management ČSA, který dostane zlaté padáky, přes svou neschopnost v době růstu vytvořit rezervy na "špatné časy" a přes rozprodej prakticky veškerého majetku ČSA, takže z ČSA je dnes firma se zápornou hodnotou.

0 0
možnosti

Mirko

21. 11. 2009 14:41
motivační program:

po rozsáhlém pátraní a úsilí se nám podařilo v několika státních ba i soukromých firmách odhalit motivační program pro normální zaměstnance, kteří pracují ve směnných provozech a často za nepřiznivých klimatickýck podmínkách při havariích: Motivační program zní: Držet hubu a dělat za pár peněz, aby bylo pro vrchnost nebo přijdete o místo!

0 0
možnosti

DD

21. 11. 2009 11:00
Pro státní firmy je to ǘvaha bohužel mylná.

To, co je napsáno platí bohužel jen pro soukromé firmy. Tam má vlastník max. zájem na tom, aby firma existovala, proto má zájem o špičkové odborníky. Důvodem je fakt, že chybně řízená firma skončí v konkurzu a vlastník tak příjde o příjem a investici.

U státní firmy je logika věci jiná. Státní firmy v našich končinách ovládají politici, kteří dosazením svých lidí mají záměr finačně maximalizovat svůj politidký vliv. Navíc doazovaní (mnohdy rádoby) manažeři řídí firmu s vědomím, že nemůže skončit v konkurzu, neboť stát vždy dodá novou finanční injekci.

Na druhou stranu jejich zadání je v podstatě shodné s manažery v soukromých firmách - zajistit ekonomický profit tomu, kdo je tam dosadil. Proto státní firmy uzavírají smlouvy, které jsou neveřejné, proto státní firmy uzavírají smlouvy tak "výhodné", že soukromá sféra jen žasne a proto se ždy najde úředník, který udělá "drobnou" chybičku. Ruku na srdce - kdo by odolal např. úplatku 50 mega za to, že ve smlouvě něco přehlédne a následně se obratem vyplatí ze státních peněz smluvní pokuta 250 mega? 

Řešení jsou dvě - jednak smlouvy s firmami s většinovou účastí státu by měly být veřejné - jedná se o peníze státu, tedy všech občanů. Pokud protistrana se zveřejněním nesouhlasí, tak ať si najde jiného obchodního partnera ... a nemám strach, že by nebylo s kým uzavírat obdchodní vztahy. No a druhým řešením, je v určité fázi chybných rozhodnutí vystavit dotyčnému manažerovi zákaz práce ve státní sféře. 

0 0
možnosti

Lojza

21. 11. 2009 13:39
Re: Pro státní firmy je to ǘvaha bohužel mylná.

Ovšem až po vykonání trestu!

0 0
možnosti