Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Úředníci ve vedru končí ve dvě. Ministerstva hlásí prázdniny

Tropická horka ohýbají koleje, taví asfalt a moří zvěř až k padnutí. A vedruvzdorní nejsou pochopitelně ani státní úředníci. Hned několik ministerstev proto včera či v minulých dnech využilo benevolence zákoníku práce, vyhlásilo „sluneční prázdniny“ a pustilo propocené úředníky po obědě „k vodě“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JT

J. Tetenka

19. 7. 2010 12:11
JÁ CHCI TAKY

a ne abych čekal v pátek na zákazníka, který se opozdil do 17,15ti. J. Frgalova je k pravdě asi nejblíže, zastávám tentýž názor

0 0
možnosti
MK

M. Komárek

15. 7. 2010 15:19
státních úředníků by měla být polovina

a měli by mít stejné pracovní i platové podmínky jako jejich kolegové v nadnárodních korporacích. Ti za setejné sezení na zadku, ale v perfektních, klimatizovaných kancelářích, berou dvojnásobný plat a pak jedou domů klimatizovaným služebním autem. V pořádku, nic jim nezávidím, jejich korporace na to vydělává (snad i poctivě), ať to mají.

Tím, že tlačíme na to, aby státní úředník měl co nejnižší příjmy, dosahujeme těchto efektů: 1) do st. sfery se hlásí převážně jen úřednický odpad

2) protože mají malý plat, tak dělají kulové a je potřeba aby jich bylo 2x tolik

3) výsledné náklady na provoz státního aparátu tak neustále rostou, protože i ty relativně nízké platy si občas stávkou navýší.

Mě to prostě nedává smysl. Já bych tam raději viděl dobře placené profíky, ale opakuji - v sotva polovičním počtu!

0 0
možnosti
AR

A. Riedel

15. 7. 2010 16:09
Re: státních úředníků by měla být polovina

Možná, že máte pravdu, pane Komárku. Poměry na jiných úřadech neznám, kromě toho už jsem pár let v penzi.

U nás to mělo pravidelný cyklus: září, říjen = návrhy, jejich projednání jak s našimi stanicemi, tak s cizími železničními správami včetně cest do ciziny na pracovní porady, sestava konečného dokumentu. Listopad, prosinec = zakreslování všech tras vlaků do listů grafikonu na celostátních poradách ve vybraném městě v celé ČSR, disponujícím potřebně velkým sálem (Komárno, Košice, Ústí nad Labem, Plzeň, Třebíč atd). Leden, únor = předběžná sestava  pomůcek grafikonu včetně výpočtu ukazatelů, požadovaných Mezinárodní železniční unií,  Březen, Duben =  konečná redakce a sestava pomůcek, instruktážní porady ve stanicích, koncem dubna pomůcky do tiskárny

Květen = sestava místních rozkazů, plánu spojů přednostních zásilek, rozkazu o přechodu do nového grafikonu, Červen = následné kontroly ve stanicích.

Takže volno bylo jen v červenci a srpnu. Dovolená + několik dnů náhradního volna, které jsme si za ten rok setsakra zasloužili, pracovali jsme přes rok mnohdy až do půlnoci (termíny nepočkaly). Já spolu s několika kolegy jsem toho využíval ve vedlejším pracovním poměru - průvodce soukromých lehátkových vozů pro zam. ČSD. To znamená většinou Burgas a Varna (průjezdy Causeckovým Rumunskem byl vždy horor), ale též Tatry, Warnemunde, Binz, Budapest, Miskolc, Warszawa, Krakow a okruhy po celé Evropě včetně kapitalistické ciziny, přestože jsem nebyl v KSČ . A od září nanovo. Tož tak.

Dnes se dělá grafikon na období od cca 15.XII. do 14.XII. příštího roku, takže je to trochu jiné. Žádnou klimatizaci jsme neměli, auty jsme nejezdili, zato jsme byli každou chvíli na poradě u ředitele. Plat: za totality cca 3.500 Kčs, při odchodu do důchodu asi 40.000 Kč. Příjem z vedl. činnosti: za totality cca 5-8.000 Kčs/měs., potom až 30.000-40.000 Kč. Celý zájezd byl totiž vyloženě ve vlastní režii (občerstvení, jídlo).

0 0
možnosti
LH

L. Hejl

14. 7. 2010 17:49
pracovní doba

A co kdyby se pracovní doba v úřadech o hodinku posunula? Např. namísto od 9, tak od 8.

Vím, je to asi neproveditelné. Uznávám, že horko v nevětraných, archaických prostorech je k nevydržení, nicméně bych souhlasil s panem Kusým stran toho, že jsou i jiné profese, které to horko musí nějak překousnout.

Nicméně se stejně domnívám, že tu několikahodinovou absenci si budou muset úředníci na ministerstvech nějakým způsobem dodělávat, takže velká část této debaty je de facto o ničem.

0 0
možnosti
AR

A. Riedel

14. 7. 2010 18:43
Re: pracovní doba

To, že je někdo úředníkem, znamená, že to není primitiv, kterému stačí večer stupidní televize, flaška piva a po 22 hod. spát. Takoví lidé mají většinou úplně jiné zájmy a potřeby, které uspokojují až dlouho do noci. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy pro mne byl začátek pracovní doby v 9 ráno hrozně brzo. Nechtějte, aby se ze vzdělaných lidí staly primitivní lopaty.

0 0
možnosti
MK

M. Komárek

14. 7. 2010 12:59
postavím se nečekaně na obranu úředníků

naprostá většina ministerstev je ve staré zástavbě, většinou bez klimatizace. Včera jsem měl na jednom min. jednání asi hodinu a půl a myslel jsem, že umřu. Postupně jsem sundal sako i kravatu a přesto jsem k autu šel totálně zmáčený, jak kdyby mě vysprchovali ...

0 0
možnosti
VK

V. Kusý

14. 7. 2010 13:51
Re: postavím se nečekaně na obranu úředníků

Ještě štěstí, že v monterkách při betonování, nebo natírání střechy asfaltem se

člověk nepotí.A pro nedepilované losery  z řad stavebních dělníků je dostatečná nabídka kvalitních deodorantů. Jó, tak vědět, co by úředníci řekli, kdyby z důvodů nevybavenosti autobusů klimatizací...... Já pitomec, hlava šedivá, který úředník by jel sockou!

0 0
možnosti
JF

J. Frgalova

14. 7. 2010 11:10
no nevím

ale když jsem před časem krátce  a úderně  pracovala ve stát.správě, tak nás sice pustili kvůli horku domů (cca. o 1 hod), ale museli jsme si to napracovat. Myslím, že tomu je i v tomto případě co píší LN. Ale to se jim nehodí do krámu, takže to dle mého soudu zamlčeli.

0 0
možnosti

J. Kejkrt

14. 7. 2010 14:01
Re: no nevím

Každá "práce" má svoje ...

já například si tady vykecávám rozumy, ale pořád ještě mám odpracováno, že zákoník práce by se červenal.

Ouřadové zas musejí poslouchat nadřízené, kteří jsou kolikrát větší pitomci, než oni sami. (Proto taky já nejsem zaměstnancem. Už bych si těžko zvykal) Ale o to napracovávání .. Jaký to mělo smysl?

Příklad: úřad, pracovní doba 7-11:30, 12:30-16.

V sedm se vchází, pozdrav, tak co, atd.. bla bla. Dá se vařit voda na kafe/čaj a do uvaření se pracovat nezačne, to nestojí za to. Ti, kdo jsou zvyklí snídat, vybalí si snídani. Okolo půl desáté se to opakuje, s min. rozdílem: vybaluje se svačina. Po jedenácté si ženy - matky-nákupčí ohřejí oběd a zbaští ho tak, aby (s případnými kuřáky) nejpozději v 11:30 byly před "barákem" a vyrazí na nákupy. Tyto i ti, kdo využili pauzu na oběd k obědu se vrací pár minutek po půl jedné, aby dotrávili, popili polední "svoje dobré" kafe nebo vyřídili nějaké soukromé telefony. Odpoledne se vleče (dobrý důvod k předvedení nákupu, to jsem koupila dětem, tohle starýmu ..), ale šéf už často odpoledne nechodí vůbec, tak se tlachá na netu, projíždí Aukro nebo katalogy Last minute dovolených .. ale ve čtyři už uklizečku v kanclu zaručeně nikdo neruší.

0 0
možnosti
JS

J. Slanina

13. 7. 2010 16:56
Jeden by je politoval

Zkusili páni ouředníci takhle někdy Mitasku či Rubenu ? To by se, panečku, těšili na noční šichtu.

0 0
možnosti
VK

V. Kusý

13. 7. 2010 16:20
Zajímalo by mne, zda se jim adekvátně

krátí mzda.V továrnách lidé (např u firmy BOSCH) nedobrovolně přecházeli na kratší pracovní dobu s dopadem na mzdu.Ano, byla krize a zachránilo to pracovní místa.

Jak je to s úředníky? Solidárně se vzdají mzdy za neodpracovné hodiny, nebo jim bude navýšena o náhradu za nevypitou kávu a nemožnost surfovat po internetu?

0 0
možnosti

J. Kejkrt

13. 7. 2010 18:39
Re: Zajímalo by mne, zda se jim adekvátně

Budou prémie za nepočmáraný papír, nižší účty za telefon a za neopotřebované gumičky razítek.

0 0
možnosti
AR

A. Riedel

13. 7. 2010 15:21
Ono to je trochu jinak

On je totiž určitý rozdíl mezi intelektuálně pracujícím a "lopatou". Když např. padne vedrem lopata, má zaměstavatel možnost vybrat si z řady nezaměstaných kohokoli z armády jemu podobných nezaměstnaných. Zato případná náhrada za vzdělaného, často specificky vyškoleného zaměstnance (úředníka) se nehledá zdaleka tak snadno.

Z mé dlouholeté praxe si však nepamatuji, že by mne někdy pustili domů kvůli vedru. Řešili jsme to tak, že jsme odpoledne při odchodu z práce otevřeli okna, aby se nám přes noc místnost pořádně vyvětrala, ráno jsme okna neprodyšně zavřeli a zatáhli tmavým závěsem. Chládek vydržel zpravidla po celou pracovní dobu. To se nám docela osvědčilo - doporučuji.

Spíš nás pouštěli o něco dřív třeba na Štědrý den nebo na Silvestra. V tyto dny se totiž za totality většinou pracovalo.

0 0
možnosti

J. Kejkrt

13. 7. 2010 18:55
Re: Za zataženým závěsem, v chládku ...

že vy jste si tam pěkně schrupli, kujóni!

0 0
možnosti
RP

R. Pechoušek

13. 7. 2010 13:53
Škoda, že jsem pouhý SVOČ.

Ze své kanceláře si nedovolím odejít, páč jednak dělám doma, jednak by mi nikdo proflákaný čas neproplatil.

0 0
možnosti
MM

M. Martinovská

13. 7. 2010 18:32
SVOČ je největší svoloč.

No ale nehlídá (neplácne) vás vaše levá ruka, když chodíte na diskuze? Takhle bysme teda ten kapitalismus nevybudovali, pane Pechoušku.

0 0
možnosti
KH

K. Hosnedl

13. 7. 2010 13:06
Navrhuji Řecké řešení

Příplatky za práci v období prázdnin , příplatek za horko , příplatek za práci u otevřeného okna ( průvan) , příplatek za práci v klimatizované kanceláři ( klimatizce přece škodí imunitnímu systému :-o ), příplatek za práci v pondělí ( po víkendu je třeba se aklimatizovat na pracovní proces ) , příplatek za práci v ůterý ( přípravné období na zahájení vlastní práce ) , příplatek za práci ve středu ( pracuje se !!! :-ooo ) , příplatek za práci ve čtvrtek ( musí se plynule snížit vražedné pracovní tempo ze středy ) , příplatek za práci v pátek ( rušivě se projevují myšlenky na víkendový program ) , Příplatek za duševní újmu způsobenou pozorováním těch co makají venku v horku od nevidím do nevidím !

0 0
možnosti