Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Aktivisté v Praze nesli rakev jako symbol utrpení hospodářských zvířat

Pět desítek aktivistů v černém se v sobotu sešlo na pražském Václavském náměstí, aby upozornilo na krutý život a smrt miliard hospodářských zvířat po celém světě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Boublíková

3. 10. 2010 8:53
Je fakt, že spotřeba masa v ČR

je dost vysoká. V průměru 80 kg na osobu za rok, to je více než 1,5 kg za týden, což obnáší 200 g - tedy solidní porci masa každý den.

Vegetariánství je nesmysl, ale cpát do sebe taková kvanta masa je snad ještě horší. Děti, dokud rostou, potřebují kousek masa každý den, ale dospělému stačí těch 200 g ne za den, ale za týden.

Na jedné straně se lidi zbytečně přecpávají masem (pak pochopitelně kvičí, že mají málo peněz, protože maso je dost drahé), na druhé straně existují cvoci, kteří krmí vegetariánskou stravou nejen děti, ale i své psy.

Co se týká zacházení s hospodářskými zvířaty, občas je dost hrozné. Například jsem viděla krávy uvázané na krátkých retězech tak, aby se nemohly lehnout a neušpinily se. V tom případě bych taky majitele nechala uvázat na krátký řetěz tak, aby si nemohl lehnout.

Jinak bohužel hospodářská zvířata se chovají proto, aby z nich užitek (maso,. vejce, mléko) byl.

0 0
možnosti

J. Kliment

3. 10. 2010 11:04
Re: Je fakt, že spotřeba masa v ČR

Máte asi pravdu - ale kousek krkovičky je prostě něco čemu se nedá odolat. :-)

Ale vážně - v chovech a zpracování hopodářských zvířat se zajisté najde mnoho odporných praktik, nicméně za posledních 10 - 15 let došlo k ohromnému posunu. Myslím u nás. I tady se totiž , mimo jiné, jaksi znovu "vynalezlo" že pohoda zvířat má podstatný vliv na kvalitu masa, přírůstky, dojivost, snůšku. Takže dnes již neuvidíte vázání dobytka, řetězy zarostlé v kůži, krátké úvazky. Telení neprobíhá za pomoci traktoru nebo dopravníku na hnůj, dojení se odehrává v dojírnách, nikoli ve stájích. Veterinární péče je také někde docela jinde. A tak bych mohl pokračovat.

Problém těch samozvaných ochranářů vidím v tom, že přisuzují zvířatům "lidský" cit. To je falešné - a kontraproduktivní. Pokud třeba býk chovaný na maso má možnost přirozeného pohybu, dobré krmení, vodu, možnost volby úkrytu i slunění, při přepravě je s ním zacházeno jako s živým tvorem, bez násilí a krutosti, a jeho usmrcení se provede bez týrání nevidím na tom nic nelidského - podle mne víc trpí třeba velký pes chovaný v panelákovém bytě bez dostatku pohybu a prostoru, který slouží jako vyjádření rádoby lásky ke zvířatům svého pána. Myslím že potřebnější by byl systematický tlak na zákonodárce za změnu zákona označujícího zvíře za věc. Tam je problém , ve směšných nebo žádných trestech pro ty, kteří zvířata skutečně týrají.

0 0
možnosti

J. Tínek

2. 10. 2010 22:17
Měli by protestovat hlavně proti výjimce

udělené muslimské komunitě při zabíjení zvířat  rituálem halal.....Tohle je zrůdnost, že   jim to někdo povolil v ČR (nevím kdo konkrétně),Jsou tady muslimské restaurace, a mají to v názvu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Halal" target="_blank" rel="nofollow">http://cs.wikipedia.org/wiki/Halal

0 0
možnosti

J. Kliment

2. 10. 2010 21:25
Docela by mne zajímalo,

kolik z těchto "ochránců zvířat" vidělo na vlastní oči klecový chov nosnic, jatka, stáje anebo třeba odchov brojlerů. A také kolik z nich mělo možnost porovnat tyhle instituce před třeba 15ti lety a dnes.

0 0
možnosti