Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Slovo ke slunci

Fotovoltaika připomíná slovo z dětského rozpočitadla. Není nové, přece víme, že díky fotovoltaickým článkům po Marsu jezdí robotická vozítka. Slovem roku se však stává až tehdy, když dotované solární elektrárny hrozí rozkývat ceny energie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Fiala

29. 12. 2010 18:55
FOTOVOLTAIKA spíše FOTONVOLTAIKA

Doplnění:

Spousta vědeckých objevů se dostává do praktického využití až později, díky vyspělejším technickým podmínkám, které realizaci umožní. Samotný vynález je stár asi tak 90-100 let.

Mnoho lidí s racionálním myšlením v současnosti přechází na získávání elektrické energie ze slunečního záření. Proč? Na straně nabídky je již docela levný zdroj elektrické energie, o který je na straně poptávky docela velký zájem, bez ohledu na všeliké monopoly či kartely, vytvářené v ČR dokonce poslanci, pomocí zákonů..

Pochopili, že je zde doba obdobná době uranu použivanému v jaderných elektrárnách. Jenže, je to bezpečné. A to nejdůležitější nehovoří se již o palivu ani o výrobě, což je nutno vnímat filosoficky. Bude to zdroj přeměny slunečního záření na eletřinu, kdy sluneční záření je ZDARMA a vydrží zářit po dobu desítky tisíc let. Po době dřevěné a době uhlí a jaderné je zde doba SLUNCE. Stejně tak je zde doba ELEKTROAUTOMOBILů.

O FotoVoltaice a jejich aplikacích podrobněji viz:    http://fotovoltaika.707.cz/" target="_blank" rel="nofollow">http://fotovoltaika.707.cz/

0 0
možnosti

B. Michal

31. 12. 2010 7:46
Re: FOTOVOLTAIKA spíše FOTONVOLTAIKA

No, ať si získává, kdo chce (a komu to vyhovuje). Ale bez dotací.

FV články napájející různé automaty na ulici nebo dobíjející autobaterku na chalupě bez přívodu elektřiny jsou rozumné aplikace. Jako zdroj elektřiny v rozvodné síti to je nesmysl, protože je neregulovatelný a nepředvídatelný. A pokud to kombinujeme s povinností výkupu za nereálné ceny...

I bez toho stojí elektřina v USA méně, než polovinu našich (nezdražených) cen. Jak má být náš průmysl potom konkurenceschopný, když mu dají legislativci na nohy takové železné koule?

0 0
možnosti