Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Lékaři neustoupili, po bouřlivé debatě trvají na dohodě

Lékařští odboráři se postavili za dohodu, kterou v pondělí jejich vedení předložilo ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Jednání bylo bouřlivé, výsledkem je podle odborářů smířlivý postoj, řada z nich totiž požadovala razantnější řešení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

j. pindlik

2. 2. 2011 16:28
milí voliči,

nastal čas sepisovat trestní oznámení na kraje, ministerstvo vnitra a vládu, že neumí zajistit zdravotní péči, což je její povinností.

0 0
možnosti

J. Balcar

2. 2. 2011 18:16
Kolik jste jich sepsal...?

Kolik trestních oznámení jste sepsal a podal na socanské kraje, které porušovaly zákon s poplatky u lékaře?

0 0
možnosti

J. Frgalova

2. 2. 2011 13:23
a z čeho slevili

Engel naznačoval, že slevili ze svých požadavků, něco mi uniklo, nějak v tom žádné ústupky ze strany lékařů nevidím...vidím oprak, stupňování, např. to, že se mohou vráiti všichni nebo nikdo. Ano riskovat, že přijdou někteří z nich o práci se bojí, takoví jsou to hrdninové

0 0
možnosti

J. Denemark

2. 2. 2011 14:24
Každý se bojí o svou práci, vy ne?

Možná jste nezaměstnaná, to se to pak radí, hrdinko.) Apropo, zjistěte si něco o jejich požadavcích před týdnem a nabídce ministerstva...myslím, že slevili dost...

0 0
možnosti

M. Hrdlička

2. 2. 2011 10:54
Engel je hlavním nepřítelem všech lékařů.

Odborář Engel, který vyprovokoval doktory k celé akcu mohl ještě se štítem odejít , kdyby přijmul nabídku pana ministra Hegera. Jeho radikalismus mu způsobí obrovskou porážku. a dokrory, kteří to včas nepochopí stáhne s sebou.

 Požadavek na zajištění míst v nemocnicích je velkým nesmyslem. Ve své naivitě si neuvědomil, že někteří doktoři, kteří živořili za venkovských malých nemocnicích dostali teď možnost změnit pracoviště. Kde by asi pražské nemocnice najednou získali tolik doktorů.  Nemocnice Motol má již skoro plný stav a

Vinohradská nemocnice a Bulovka čelí náporu nově se hlásících doktorů tím, že vyhlásila, že místa doktorům, kteří dali výpověď bude držet jen do 11.2. 2011 do kdy musí svou výpověď stáhnout. Dopadne to tak, že ti chytří si viditelně polepší a nejvěrnější nohsledi  Engela půjdou nakonec do malých a špatně vybavených nemocnic třeba  v Horní-Dolní nebo budou nezaměstnaní. Pražské nemocnice si budou doktory i vybírat.

Odborový předák musí být i dobrý manažér a ne taková nula, jako je Engel.

0 0
možnosti

J. Denemark

2. 2. 2011 10:59
Zřejmě nemáte rád odbory...

což je vaše právo...problém ovšem není zdaleka u pražských nemocnic i když i zde by byl v březnu kritický stav třeba v porodnictví. Hlavním kolaps nastane právě v těch nemocnicích, které vy nazíváte "horní-dolní", páč některé by se dostaly do takových problémů, že by byla ohrožena např. akutní péče...

0 0
možnosti

J. Balcar

2. 2. 2011 10:01
Holčičí chování

Nemám sebemenší důvěru k tvrzením pánů Kubka a Engela. Nemám pocit, že lékaři jsou ti, co něco chtějí reformovat. Tabulkové platy, klídek, smrádek a teploučko. Už by se měli začít chovat jako chlap. zatím jsou to holčičky: Neví, jestli se jim chce kakat nebo čůrat, tak si sednou a ono se uvidí. Ještě před měsícem nám dělali tunely do hlavy, jak na ně čekají v Dánsku a jak dánská vláda zaplatí jazykové kurzy a teď zase 100% záruka návratu. Tak co odboráři: Kakat, nebo čůrat...?

0 0
možnosti

J. Denemark

2. 2. 2011 10:55
Další z diskutérů, co si nevidí na špičku nosu...

Blábolíte nesmysly. Apropo, ještě před měsísem Heger tvrdil, že lékařů odejde jen pár stovek a není se čeho bát....

0 0
možnosti

Z. Novák

2. 2. 2011 9:46
Názor občana

Jednání lékařských odborů (ne lékařú, prosím nezaměňovat) je velice radikální a přiznám se, že z počátku jsem z valné části připouštěl i jeho oprávněnost. Ale poté, co do ulic vyjela sanitka s nápisem "náš exodus - váš exitus" a následovalo vydírání v podobě umírajících dětí v inkubátoru, nemohu označit tuto akci jinak, než jako nemravnou. Pokud vláda ustoupí, může ministr celou reformu hodit do koše, protože jakékoliv zásahy do zdravotnictví, např. rušení počtu zbytečných lůžek, snižování počtu lékařů, a pod. bude vždy pro lékaře bolestivé a vyvolá to další odpor. A lékaři si uvědomí, že si mohou svými výhružkami vydobít všechno. Na úkor společnosti. V této zemi není jediná profese, placená srovnatelně se západem, bohužel žádná z nich nemá tak velkou vydírací sílu. Jedné věci ale stejně nerozumím. Proč zdravotnické pojišťovny samy od sebe nepřestanou platit přebytečná lůžka, proč samy od sebe nepřestanou platit zbytečné nemocnice, proč samy od sebe platí zbytečné, často neschopné či ožralé lékaře? Jsou to přece ony, kdo mají balík peněz na jejich účelné rozdělení. A také zodpovědnost.

0 0
možnosti

R. Cibulka

2. 2. 2011 9:54
Re: Názor občana

Protože nikdo neudělal analýzu, která akutní lůžka jsou ta zbytečná, protože neexistuje porovnání nemocnic týkající se kvality poskytovaných služeb, protože je málo lůžek následné péče, a proto pacienti leží na těch akutních atd.

0 0
možnosti

P. Boublíková

2. 2. 2011 8:34
Četla jsem na teletextu

jednak požadavky lékařů, druhak nabídku ministerstva. Je to tam vypsáno dost podrobně.

Podle mého názoru nejsou tyto dvě věci neslučitelné. V zájmu pacientů je jednoznačně dohoda a ne kolaps zdravotní péče. Nějaké ústupky by patrně musely udělat obě strany a doufejme, že se tak stane.

Pokud jde o reformy (reorganizaci) zdravotnictví, tak požadavky lékařů jsou ještě progresivnější než návrh ministerstva - není to vůbec tak, že by se lékaři reformám bránili.

Neshoda panuje zejména kolem platů a kolem přijetí lékařů zpět na původní místa. Lékaři chtějí navýšení platů od 1. března, ministerstvo nabízí úpravu platových tabulek až od 1. ledna 2012. Je opravdu nereálné provést úpravu tabulek například od 1. dubna, tedy od nového kvartálu? Připomínám, že peníze na platy lékařů jdou ze zdravotního pojištění, peníze pojišťoven nemají nic společného se stáním rozpočtem, takže nějaké odkazy na všeobecné šetření (které se v diskusích objevují) jsou úplně mimo.

Na druhou stranu ministr opravdu nemůže garantovat ignorování výpovědí ze strany ředitelů nemocnic. Ovšem požadavek lékařů zní, aby toto ministr garantoval ve zdravotnických zařízeních, jejichž je ministerstvo zřizovatelem, u ostatních nemocnic aby ministr tento postup doporučil. Ještě by se tam našlo několik sporných bodů, ale nemyslím si, že by při troše dobré vůle z obou stran byly neřešitelné.

0 0
možnosti

J. Kliment

2. 2. 2011 8:57
Re: Četla jsem na teletextu

Dvě poznámky bych měl. Proč LOK trvá na navýšení tabulkových mezd? Logiku by měl požadavek na  zrušení tabulkového systému a odměňování podle práce a schopností. Plošné zvyšování platů je kontraproduktivní a nahrává lemplům - na úkor schopných. A za druhé - nepřipadá Vám míra či forma participace odborů na reformě i dalším dění ve zdravotnictví neadekvátní? Spolupráce je zajisté žádoucí , ovšem to co LOK požaduje je de facto právo veta, navíc bez odpovědnosti za výsledky. Podle mého mínění si odbory snaží vydobýt nepatřičný vliv nejen na personalistiku ale i na ekonomiku špitálů. To je nepřijatelné. LOK nedisponuje tak silným mandátem aby mohl klást podmínky tohoto druhu.

0 0
možnosti

R. Cibulka

2. 2. 2011 8:28
Názor

Osobně jsem přesvědčen, že pokud lékaři vydrží a neustoupí, tak dosáhnou svého. Důvod, proč si toto myslím, je jednoduchý, zdravotnictví se bez 4000 lékařů prostě neobejde a totálně zkolabuje. Proto pokud ti lidé ve výpovědích setrvají, nemůžou prohrát, oni už v té době žádnou odpovědnost neponesou (nebudou zaměstnanci českého zdravotnictví) a veškerá odpovědnost padne na vládu. Všichni ji nakonec obviní z toho, že o problému věděla minimálně půl roku a nic nedělala. Bude hrozit její pád...

0 0
možnosti

P. Boublíková

2. 2. 2011 8:36
Re: Názor

Ano, je to tak.

Ještě bych připomněla, že Nečas (ačkoliv mu jinak fandím, jakož i celé jeho vládě) zbytečně vyhrotil situaci prohlášením, že 2 mld., které jsou pojišťovny ochotné uvolnit, nepůjdou celé na platy. Tak na co by prokristapána - kromě toho, co pojiš´tovny normálně hradí podle svých pojistných plánů - měly jít???

0 0
možnosti

J. Denemark

2. 2. 2011 8:23
Dovětek...

Všem rádoby znalcům situace doporučuji navštívit tuto stránku

http://sos-zdravotnictvi.cz/

Mimochodem, za doktory se postavili např. Prof. Pavel Pafko či bývalý kolega ministra Hegera a děkan 1.LF UK Prof. Žižka...

0 0
možnosti

i. humlová

2. 2. 2011 13:06
Re: Dovětek...

Podle mě se lékaři v současné situaci chovají velmi dobře a statečně,jeden za všechny a všichni za jednoho.Pokud by se rozhádali mezi sebou,uškodili by sobě.Mají oprávněné požadavky a trvají na nich a bude to už málem rok.Za tu dobu měla možnost vláda změnit katastrofální situaci v našem zdravotnictví.Vláda bude muset ustoupit,jinak si bere zodpovědnost na sebe a to by těžko unesla.V zájmu pacientů je to,aby došlo k dohodě.Ale samotní pacienti by se neměli uchylovat ke kritice lékařů,kdyžneznají jejich situaci.Je vidět,že se odhodlali opravdu k odporu,mají k tomu důvody a já si vážím,že stoji na svém.Byli by jak šašci,kdyby slevovali ze svého.Není to typicky český jev,Češi se vždy snaží nějak z problémy "vybruslit" po švejkovsku.Tohle není ten případ a proto držím lékařům palce a každý slušný člověk,který si umí udělat názor sám,nenechá se ovlivnit médii,by to měl uznat.

0 0
možnosti

J. Denemark

2. 2. 2011 8:15
Tato diskuze je typickým příkladem....

..jak lze zblbnout dav. Přiznám se, že stojím za požadavky lékařů. Jediné, co mi možná vadí, je příliš tvrdé a nekompromisní vystupování leaderů akce na veřejnosti, ale na druhou stranu, po tom všem, co museli absolvovat, se ani nedivím.

a) lékaři mluví o svých požadavcích minimálně od loňského března. Vláda měla dost času na ně reagovat. Pamatuji se ještě nedávno, jak Heger celou situaci zlehčoval a tvrdil, že doktorů na odchodu bude pár stovek. Vážnost situace si uvědomil za minutu dvanáct, když je vše vyhrocené a emoce pracují na obou stranách.

b) Lékaři svého času žádali sestry, ať se k nim připojí. Bez odezvy. Je logické, že peníze, které lze přeměnou akutních lůžek získat, chtějí pouze pro sebe. Vždyť si je vybojovali za cenu existenční nejistoty.

c) Pokud dojde k dohodě, je logický postoj LOKu, že všem účastníkům akce budou výpovědi zrušeny a všichni budou moci zůstat. Nelze přeci hodit některé přes palubu. To by bylo svinstvo, které by možná udělali ti na druhé straně barikády.  

d) Nikdo z vás, kdo tady tapetujete nenávistné výkřiky směrem k doktorům si neuvědomuje, že pokud se situace vyhrotí, odnesou to hlavně pacienti. O tom žádná. Tedy každý z nás....

0 0
možnosti

P. Boublíková

2. 2. 2011 8:39
Re: Tato diskuze je typickým příkladem....

Souhlasím až na bod c). Pokud již některé nemocnice sehnaly náhrady a uzavřely smlouvy, jak by měly situaci řešit?

Pár mrtvých má každá bitva, i ta vítězná.

A pár doktorů se prostě upíchne někde jinde - šli do rizika....

0 0
možnosti

J. Šrámek

2. 2. 2011 8:13
Stále se ovšem neříkají plná fakta.

Totiž,že vříská je třetina lékařů,jako rozmazlený spratek před hračkářstvím.Když stát hledá každou korunu do rozpočtu a 10% sebral jiným z platu a to i těm,co zachraňují životy a majetek i lékařům,takové jednání je nehoráznost nejhrubšího zrna.Takže,děkujeme a odejděte,nebo táhněte.Jistě si umíte přeložit slovo RAUS.Kdo vyhrožuje smrtí,ten si nezaslouží ani úctu,ani odměnu.

0 0
možnosti

J. Denemark

2. 2. 2011 8:49
..a nejraději pověsit, ne? Vám se líbí slovo raus, že?

0 0
možnosti