Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Slabinou zdravotnictví jsou pohotovosti. I proto zemřel malý chlapec

Důvody nedělního tragického úmrtí malého chlapce, kterého poslali lékaři z pohotovosti domů, zatím nikdo nechce odhadovat. Zároveň se ale celá situace dotýká jedné ze slabin českého systému zdravotnictví: lékařské služby první pomoci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

V. Novák

2. 3. 2011 10:40
Taky jeden z výsledků likvidace

toho, co se za socialismu osvědčilo...

0 0
možnosti
VS

v. Stejskalova

2. 3. 2011 13:13
Re: Taky jeden z výsledků likvidace

Přece jen jeden malý dotaz,na lékařské pohotovosti v  nemocnici sloužila jako vždy  nsstátní zdravotnická pohotovost Pragomedika s.r.o.Myslíte že je takíé v seznamu těch co chtěli přidat a jsou tak napadáni?

0 0
možnosti
JK

J. Kliment

2. 3. 2011 10:36
Mám poměrně hodně

vlastních zkušeností s pohotovostní lékařskou službou, a tak si mohu dovolit stát za tvrzením, že její kvalitu nelze paušalizovat. Setkal jsem se s ošetřením na velice dobré úrovni - ale také s dlouhým čekáním a pocitem že jsem silně na obtíž a úraz jsem si přivodil určitě schválně jen abych mohl otravovat. Faktem je že LSPP někteří lidé zneužívají - ale na druhou stranu se nelze příliš divit - v běžné pracovní době nekonečné  čekání před ordinacemi. Podle mého názoru by bylo asi nejschůdnějším řešením zavést i odpolední či večerní ordinace a pohotovost omezit na opravdu jen akutní případy a úrazy . Zneužití třeba postihovat finančně. Jádro celého problému nevidím ve financích - ale v přístupu k pacientovi. Je li s ním nakládáno jako s nesvéprávným předměte, jehož čas je bezcenný a který nemá co mluvit do vyšetření či ošetření nemůžeme se divit že hledá cesty jak si najít přijatelnější řešení. A zároveň za stávajícího stavu nelze vyloučit pochybení lékaře který mezi úrazy a skutečně akutnímy stavy vypisuje neschopenky a doporučuje acylpyrin a čaj. Lékaři by si v systému měli udělat pořádek sami. Umí to - soukromá zařízení mívají práci většinou organizovanou velmi dobře. A pacienti by si zase měli uvědomit, že nic není zadarmo a pokud jim doma kape kohoutek také nevolají o půlnoci instalatéra.

0 0
možnosti
LPI

L. Papazian, Ing.

2. 3. 2011 9:13
Pochopitelně je to obžaloba kapitalismu po česku!

Situace v tomto ohledu je mnohem horší než za dobách socialismu, to  je třeba říci, ať se to někomu líbí nebo ne. V Čechystánu došlo ke zhoršení zdravotní péče, která bude lidem následně zkracovat průměrný věk jejich dožití, takže celá reforma pro dlouhověké důchodce může vzít za své. Po válce lidé nežili ve velkém stresu, v zásadě každý sehnal práci a to i v západní Evropě, po 89 se ale krize zhoršila všude díky negativním dopadům globalizace. Takže na východě i na západě lidem upadá šance najít práci a dostupnost nejen zdravotní péče jde od deseti k pěti. A po 21 letech se zjistí slabina zdravotnictví, ke které by se nejraději nikdo nehlásil. Je to obžaloba stávajících pořádků, které zapřičinili  zbytečnou smrt mnoha obětí tohoto systému. Je to též důsledek špatné státní doktríny o levné pracovní síle v Česku, takže pak není divu, že chybí prostředky kam se člověk podívá. A níčivost a destrukce se ještě zvyšuje špatnými zákony, které dopřávají korupci a plýtváním i toho málo, co je k dispozici. Je třeba zvýšit přímé daně, především pro velkofirmy! Malí živnostníci to nevytrhnout, tak jako zaměstnanci.

0 0
možnosti
TV

T. Vodvářka

2. 3. 2011 9:23
Re: Pochopitelně je to obžaloba kapitalismu po česku!

Vážený pane inženýre, nevím zda to budete číst. V Česku se po roce 1989 prodloužila průměrná doba života u mužů a žen o cca 5-6 let. Nevím, kde jste přišel k názoru, že se u nás zhoršila zdravotní péče, ale z reálných čísel to nemáte.

Pokud ovšem považujete za optimum to, co jsem popsal ve svém příspěvku, pak se asi neshodneme. Vaše další názory již s problémem zdravotnictví nesouvisí. /skutečně nevím, jak lze od problému nezaměstnanosti odvodit kvalitu poskytnuté zdravotní péče.

A na závěr - zkuste si někdy státní péči třeba v Itálii či Francii - uvidíte, jak Vám u  nás v česku bude dobře.

0 0
možnosti

J. Šrámek

2. 3. 2011 8:12
Není to poprvé!

Neschopnost a lenost!To jsou hlavní příčiny.Není to první mladý kluk,který zemřel díky liknavosti lékařů.LSPP má stabilizovat pacienta a odeslat jej k dalšímu léčení.Problémem je,že kdejaký lékař se pasuje do pozice ,,vševědoucího"!Vaše problémy pro něj nejsou rozhodující.A LOK,LK mají hlavní starost o platy,nikoliv o práci!

0 0
možnosti
MP

M. Pospíšilová

2. 3. 2011 5:53
Hospodaření ve zdravotnictví

Pohotovost, kdy např.ortopéd řeší problém žaludku, vám asi nepomůže, to je jasné.Syn je praktický lékař, pacienti mají číslo jeho mobilního telefonu pro případnou konzultaci o víkendech. Dělá to na úkor svého rodinného života a mně se to nelíbí, protože za tuto službu není finančně ohodnocen. Kdysi se hovořilo o instituci rodinného lékaře, ale to by pojišťovny musely přehodnotit svoje hospodaření s příspěvky od pojištěnců.Peníze se ztrácejí i v nefukčních lázeňských pobytech.Např. lázně Bludov léčí obezitu dětí za neskutečné peníze a výsledek je defacto nulový. Mafie zde odčerpává peníze ze zdravotnictví, které by měly být využity racionálněji. A jsme opět u toho, proč stávkovali lékaři. Ve zdravotnictví se točí veliké peníze, ale jak jsou přerozdělovány? Zde by měly začínat všechny racionální úvahy.

0 0
možnosti
LPI

L. Papazian, Ing.

2. 3. 2011 9:20
Re: Hospodaření ve zdravotnictví

Mohu  Váš názor podpořit, souhlasím s ním. Lázně Bludov a nejen ony by měla prověřit finanční kontrola. Ale systémově by se měla změnit pravidla hry, protože stávající pravidla v Čechystánu umožňují mnoho bludů, zrušíme Bludov a narostou nám hned deset jiných Bludovů. Je to bludný kruh, ze které se špatně dostává, ale zdravé jádro národa se musí konečně schopit a zasadit se o změny! Doktoři jako inteligence nastavila velmi nelichotivé zrcadlo vládám, které zde byli 21 let a především negativa pana na Hradě a jeho kdysi rodné ODS nám udělala velké problémy, ze kterých se doposud  nemůžeme vyhrabat. Chce to novátorský přístup, nikoli jen zbídačovat další a další vrstvy obyvatelstva, nikoliv jen zvyšovat DPH a daně, ale především zvýšit cenu lidské práce a z ní pak budou odvody dopřávat stabilitu systému. Z 10.000 platu se vybere rozhodně méně než z platu 100.000 Kč. A pokud jsme ve stejném EU hospodářském prostoru, nemůže se pyšnit naší slabinou, že jsme nejlevnější široko daleko. To nás stahuje ke dnu a do toho ještě bludovy, to už nemůže ustát žádný systém.

0 0
možnosti
TV

T. Vodvářka

2. 3. 2011 5:44
velmi drahé služby

V dávné minulosti existoval Ústav národního zdraví /městský, krajský, okresní/, V komunistickém ptydepe to znamenalo, že nešlo o soukromé zdraví jedince. Z tohoto důvodu se vytvořily Lékařské služby první pomoci /tento fenomen jinde v Evropě neexistuje/, v němž se dostalo každému kolemjdoucímu v kteroukoli noční dobu státní pomoci.Jedinec byl zbaven odpovědnosti za sebe a bylo mu sdělěno, že pokud se "necítí", má kam jít. V dobách absurdna pak do této institiuce dorazilo za noc třeba i 150 lidí /slovy stopadesát/. Pokud si to přepočtete na minuty na jednoho, je nutno uznat, že to není mnoho. V krátké době činit rozhodnutí, zda jde o blbůstku či závažný stav, bylo mnohdy nemožné. Ze své zkušenosti vím, že cca 80% návštěv bylo zcela zbytečných, protože i mentálně nížší jedinec při kašli a teplotě 38 st.C nepotřebuje ve dvě v noci lékaře, ale aspirin a citron. Tyto instituce sloužily jako výpisny neschopenek v 21.00 hod před hrozící absencí na noční šichtě.

Ta sliužba byla pro společnost drahá /lékař, sestra, prostory apod./, plat oněch zmíněných směšný. Zánik periferních služeb první pomoci byl logickým vyústěním vstupu do Evropy s předpokladem, že se změní chování lidí v přístupu k svému zdraví. To, že někteří si to stále nejsou schopni uvědomit, není vina systému, ale pozůstatkem historického myšlení. Dnes má skoro každá rodina auto, kterým je možné dorazit do nemocnice, kde je v případě závažného stavu možné ihned udělat závěr. Při akutním stavu jsou na místě sanitky RZP.

Zkuste si zavolat kupříkladu zámečníka v 1.00 hod, když se Vám zalomí klíč v zámku. Přijede, spraví to za 10 minut a Vaše tisícovka. Jde o hloupý zámek. Luxusní služba lékaře je však zadarmo /zdravotní daň toto jistě nepokrývá/.

Pro všechny pochybovače - zkuste se jednou posadit do noční čekárny takovéto pohotovosti, pozorujte "cvrkot", vydržte to bez toho lékařova stressu a ráno si jděte pospat /na rozdíl od onoho lékaře, který pokračuje v práci dál. Pak pište. Jinak nic nevíte.

0 0
možnosti

J. Šrámek

2. 3. 2011 8:14
Re: velmi drahé služby

Po akci ,,cvachů" peníze,nebo život,účtuji jako zámečník trojnásobek ceny! I ve dne!

0 0
možnosti
MK

M. Kracík

2. 3. 2011 0:48
LSPP *********

V mém mladém věku, nakonec boreliosa, mě doktor po hodině čekání na LSPP řekl: "To možná bude infarkt, dojděte si na internu (cca. 400m) a další hodina čekání. Lékař tam začal držkovat co tam lezu. NEUVĚŘITELNÉ !!! Jediné slušné chování jsem zažil pravidelně ve FN HK a to na všech oddělení, kterými jsem prošel.

0 0
možnosti
KP

K. Pořická

1. 3. 2011 23:39
Jak vám může pomoci doktor na pohotovosti,když k tomu nemá

vercajk? To už jeďte, při vší úctě k lékařům, rovnou do nejbližší nemocnice. Buďme realisté.Hledáme přeci pomoc,ne útěchu. Žádný doktor si dnes nevezme na triko stanovit t diagnozu bez laboratoře, rentgenu, EKG, echa...a pak se nechat zažalovat, že něco zanedbal....Takže buď vám pomůže domácí lékárnička, nebo urgentní příjem v nemocnici.

0 0
možnosti
JS

J. Studničná

1. 3. 2011 23:17
To přece není pravda!

To dítě nezemřelo kvůli tomu, co se tvrdí v článku. První pomoc mu poskytnuta přece byla. Ale špatně. Když nelze získat laboratorně údaje o stavu pacienta, a přesto na této metodě současná věda trvá, často jako na jediné možné, tak je něco sakra špatně. Ne ve struktuře zdravotnických služeb. Ale v medicíně samotné.

Lidí, kteří trpí, přičemž lékař podle laboratorních výsledků řekne "nic vám není", je spousta. A pokud si příroda nepomůže sama, umírají. To je ten šlendrián medicínské vědy.

0 0
možnosti
KP

K. Pořická

2. 3. 2011 0:01
Re: To přece není pravda!

Ale jak chcete léčit něco, co se neprojevuje v krvi,v moči,ve výtěrech???, Možná měli zavolat " renomovaným věštcům" na TV. ? Asi to bude chtít i připustit, že lidstvo umí  už hodně,ale stále je to málo a asi by nám slušelo i více pokory.

0 0
možnosti
JN

J. Němec

1. 3. 2011 21:20
Proč neplní tento úkol fakultní nemocnice?

Proč nedrží pohotovost fakultní nemocnice? Celé noci zde drží službu odborníci (jak jsme se během protestní akce dozvěděli), takže by měli, kromě spánku na oddělení, také ošetřovat všechny nově příchozí bez ohledu na to, zda je přivezla sanitka nebo přišli po svých. Osobně se domnívám, že to dávno funguje, jen se to moc nepropaguje, protože odborníkům ve fakultních nemocnicích se nechce ošetřovat odřená kolena a pacientům s odřenými koleny je hloupé chodit s takovou hloupostí do velké nemocnice. Jsem z Brna, kde je obří továrna na zdraví - fakultní nemocnice, kde je vůbec problém najít nějaký vchod, jak je obrovská, takže většina lidí chodí (stejně jako já) do staré Úrazové nemocnice, kde je snadné najít vchod a čekárnu a kde Vám zranění ošetří a pofoukají. Asi by tomu pomohlo, pokud by se udělal jasný hlavní vchod do obří (a odporné) fakultní nemocnice, kde by držel službu doktor, který by ošetřil odřené koleno a pokud by usoudil, že je to vážnější, tak by hned poslal nemocného do správného oddělení (doporučuji mu dat na cestu mapku s plánem této obří a škaredé budovy). Další problém, kromě velikosti, nepřehlednosti a neútulnosti fakultní nemocnice v Brně je i to, že je hůř dopravně dostupná ve srovnání se starou Úrazovkou. Děkuji za pochopení, Jan Němec

0 0
možnosti
FD

F. Doušek

1. 3. 2011 21:28
Re: Proč neplní tento úkol fakultní nemocnice?

Do nejbližší fakultní nemocnice to máme od nás 100 km. Blbý nápad. Ovšem před lety u nás městský úřad vybudoval a vybavil pohotovost, slavnostně ji otevřela tehdejší ministryně zdravotnictví (ČSSD), aby ji vzápětí po několika měsících provozu jiný ministr (také ČSSD) nechal zrušit.

Slovy klasika - to jsou ale paradoxy.

0 0
možnosti