Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ve Fukušimě znovu hořelo, z reaktoru se valil dým

Další výbuchy v jaderné elektrárně Fukušima 1 vyděsily Japonce i celý svět. Úterní ranní exploze nastala u druhého a čtvrtého reaktoru. Část reaktoru 4 začala po explozi hořet a do okolí unikla radiace. 240 kilometrů vzdálené Tokio začali opouštět někteří obyvatelé.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

S. Ševeček

15. 3. 2011 11:46
hořela nádrž s vyhořelým palivem

Tak ta nádrž vyhořelého paliva je dochlazovací železobetonová nádrž plná vody (a chemikálií), která není v reaktoru, ale v sousedství - do ní se manipůlátory zaváží tzv. vyhořelé palivo v palivových tyčích, aby se po delší dobu "dochlazovalo", tedy snižovalo svoji zbytkovou radioaktivitu, než se převeze na reformování. Chtěl bych vidět, jak "hoří".

0 0
možnosti

V. Novák

15. 3. 2011 12:48
Taky mě napadlo,

co tom může hořet. Že by nátěr?

0 0
možnosti

P. Rotnágl

15. 3. 2011 9:23
Katastrofa a prachy

Je hrzoné, co se v Japonsku děje:( Zrovna jim bych to nepřál. Kéž by ta vlna spláchla místo nich  Kaddáfího a ty jeho tupce, který umí jen protestovat a zabíjet se.

Co mě irituje, jak je to hned přepočítané všechno na prachy - jejich akcie se propadají, obnova bude stát biliony, panika zvyšuje ceny proudu... to je stupidita světa ve kterým žijeme.

0 0
možnosti

D. Lexa

15. 3. 2011 11:32
Re: Katastrofa a prachy

Nic ve zlém ale ten svět jsme stvořili přeci my lidé,ne. Tak na co to vlastně nadáváme,jen na to ,že se dnes vše přepočítává na prachy. Moc se mi to také nelíbí a doufám,že bychom se pod vážností těchto událostí,měli zamyslet nad budoucností

,kterou připravujeme našim dětem. To je hlavní prvek v životě,to jaký svět předáme dále, na který stále zapomínáme. Měli bychom si to více připomínat a stále více se snažit podle toho žít. S pokorou Daniel.

0 0
možnosti

J. Bartošík

15. 3. 2011 8:39
Co my na to?

Japonsko nám vždy bylo dáváno za vzor preciznosti. Je to asi celosvětový trend, nevyhazovat peníze na zabezpečení proti přírodním katastrofám. Nějak se mlčí o tom, kdy ta radiace dorazí ve vyšších vrstvách atmosféry k nám.

0 0
možnosti

j. kříž

15. 3. 2011 8:56
Re: Co my na to?

po mnoha desetiletích nuklearního testovaní v počtu 1000ců výbuchů jak v SSSR tak v USA kdy se mračna plutonia a cezia vesele převalova nad našima hlavama a všichni sme to v blažené nevědomosti lokali je tato záležitost nedůležitá myslim že to tady budem mít hodně ředěný

0 0
možnosti

j. kříž

15. 3. 2011 8:37
myslim že po těchto

událostech bude následovat boom ve výstavbě pasivně bezpečných reaktorů které už maji američani i rusové protože riziko těchto nuklearních papiňáků je jak vidíme vysoké protože když selže záloha zálohy záložního systému chlazení nemáte v rukou nic jak tu věc kontrolovat kromě party nešťastníků kteří v radiací zamořeném prostředí upouštěj páru

0 0
možnosti

J. Koťátková

15. 3. 2011 7:39
.

V úterních ranních hodinách zazněly ve Fukušimě další dvě exploze. Tentokrát šlo o druhý a čtvrtý z šesti reaktorů elektrárny. V druhém bloku výbuch poškodil střechu budovy a zřejmě i tlakovou nádobu reaktoru. Přes trhlinu ve střeše začala unikat radioaktivní pára. U čtvrtého reaktoru po explozi propukl požár.

"Tentokrát muselo dojít k většímu poškození než po explozích v předchozích dnech. Dokazují to informace o tom, že radiace stoupá," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní dochází k výbuchům při snižování tlaku v reaktoru a odpouštění páry, která obsahuje vodík. Zatímco dvě předchozí exploze na jiných reaktorech nezpůsobily rozsáhlejší poškození ochranné obálky, úterní výbuch pravděpodobně ochranu narušil

0 0
možnosti

J. Koťátková

15. 3. 2011 7:22
Paní Varadinková?

No?

0 0
možnosti