Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Radioaktivita z Fukušimy dorazila do Evropy, zdraví neohrozí

Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny dorazil přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu. Lidé tím ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Studnička

22. 3. 2011 17:31
Hysterie okolo jaderných elektráren

Hysterie okolo jaderných elektráren je na území bývalého Československa jen způsobem, jak zvýšit radiační zátěž obyvatelstva. Odstavení jaderných elektráren by jednoznačně v naší lokalitě zvýšilo zastoupení radionuklidů v ovzduší.

 

Na našem území se vyskytuje množství uranových ložisek, a tedy radioaktivní látky jsou i ve fosilních palivech, která se u nás těží a spalují. Kdybychom neměli jaderné elektrárny, bylo by obyvatelstvo mnohem více ohroženo radionuklidy. Emise z elektráren na fosilní paliva obsahují na jeden Megawatt mnohem vyšší radiační aktivitu z přítomných radionuklidů, než emise z jaderné elektrárny při přepočtu na Megawatt elektrické energie.Obdobná situace je při užívání ropy z Íránu, který má též obrovská množství uranu, a tedy ropa z Íránu je vysoce radioaktivní. V podstatě masmediální bublina ohledně omezení „skleníkového plynu CO2“ je způsobem, jak omezit emise radioaktivního uhlíku pocházejícího ze spalování Íránské ropy.

Vysoce radioaktivní ropa pochází zhusta též z některých podmořských vrtů. Například mutace ryb v okolí poškozeného ropného vrtu GP poblíž poloostrova Florida jsou způsobeny právě vysokým obsahem radioaktivního uhlíku v této ropě.

 Radioaktivní látky mají tu vlastnost, že se prakticky nepohybují v elektrickém poli. Toho lze využít při čistění těchto ropných produktů, kdy se použije stejná technologie, jako například při recyklaci motorového oleje, ale opačným způsobem. Frakce, která se v elektrickém poli nepohybuje zde obsahuje více radioaktivního uhlíku a i jiných radionuklidů, a tedy by se měla znehodnotit způsobem přijatelným pro znehodnocení radionuklidů. 

0 0
možnosti

P. Skřivan

22. 3. 2011 23:33
Re: Hysterie okolo jaderných elektráren

Těžko se divit normálním lidem, že se bojí a moc nevěří oficiálnímu ujišťování, že se nic neděje, když od začátku bylo jasné, že ve Fukušimě se stalo něco, co je horší Černobylu. Ne z hlediska zamoření nebo přímých následků, ale z hlediska důvěry v jadernou energii. Černobyl byl polopokusná elektrárna bez ochranné obálky s magorem u řídící páky, který porušil všechny možné předpisy a dokonce nechal vypnout zabezpečení, které mu v jeho experimentu bránilo. Fukušima měla být tzv. bezpečná elektrárna a ochranná obálka měla zaručovat, že se nic a nikdy nedostane ven. Už vůbec ne u třech bloků najednou. Dostalo se a díky tomu raněné v rizikové oblasti přestali i zachraňovat. Těžko se divit tomu, komu to budou chtít postavit za domem, že bude protestovat a argumentovat Fukušimou ... .

0 0
možnosti