Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Chyba měření. Fukušimě 'obří radiace' nehrozila

Elektrárenská společnosti TEPCO informovala o desetimilionkrát vyšší radiaci oproti normálnímu stavu v japonské elektrárně Fukušima 1. Tento údaj se později ukázal jako chybný. Při kontrolním měřením byl zjištěn stotisícinásobek úrovně radiace nad normálem, stokrát méně než chybný údaj.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L. Prochazka

29. 3. 2011 10:48
Bylo by zajimave zverejnit kdo

ty JE vyprojektoval, to uz je davno utajene zverejneno a i to kdo a kdy sam dal vypoved z te firmy ktera delala chyby s ulozenim spaleneho paliva ktere muze mit vetsi radiaktivitu nez ten cely melted reaktor. Take se vi ze se v JA (Japonsku) stale  lze o tom jak velka radiace vlastne je( a ne z meltdown) a to se ukaze az kolik lidi umre. Smrtici davky uz byli venku pred tydnem....no a ted pani novinari najdete nejake odpovedi a nedivte se ze situace i u vas zhorsi a bude se neco merit i mistne.

0 0
možnosti

V. Rod

27. 3. 2011 20:48
A která zelená...

svině si to vycucala z prstů?!!!

0 0
možnosti

J. Cedivoda

27. 3. 2011 11:36
Bezpečnost jaderné energetiky

Bezpečnost jaderné energetiky je přímo úměrná s kvalitou státního dozoru nad jadernou bezpečností toho kterého státu. Pokud je tento úřad ovlivňován politiky tak aby připustil výstavbu a provoz nebezpečných zařízení a pustil do provozu zařízení špatně vyprojektovaná a de fakto svou konstrukcí nebezpečná nedá se nic dělat. JE  na východním pobřeží Japonska jsou uměstěny jen 200km od hyperaktivního geologického zlomu, jejich typy patří k typům ne zrovna konstrukčně bezpečným, jejich projekce je v dané lokalitě neodpovídající náročným požadavkům na bezpečnost, riziko zemětřesení a extremních vln tsunami (které se v dané lokalitě již dříve vyskytly) byla hrubě podceněna. Je zřejmě nutné dostatečně zohlednit nebezpečí a stavět bezpečně. Takové JE neměly být nikdy v této lokalitě postaveny. Bylo by zajímavé zveřejnit zejména kdo tyto elektrárny tímto způsobem vyprojektoval a přesvědčil japonské orgány (stát a jaderný dozor) že je možné je takto postavené provozovat.

0 0
možnosti

S. Krejcar

27. 3. 2011 13:13
Re: Bezpečnost jaderné energetiky

Souhlasím s Vámi,ALE, Boom jaderného výzkumu a využití byl částečně vyprovokován studenou válkou a rozdělením Světa.Osobně si myslím,že jádro zde bylo dlouho před myšlenkou přílivových a fotovoltaických elektráren,a ve své době tento pokrok byl i prestižní záležitostí.Pokud pomineme JE tak v dnešním životě si v mnohých oborech využití a provoz jaderných zařízení neumíme představit(průmyslová kontrolní činnost,zdravotnictví atd.),a co se týká možných rizik,tak to je opravdu na posouzení odborníky ,laici o mnohých věcech nemají ponětí a jsou ovlivňováni medii,kde též do odbornosti redaktoři mají daleko.

Doufejme,že se po letech neobjeví škodlivost fotovoltaiky na lidský organismus případně jeho pracovní postupy.

A co se týká povolování budování staveb v rizikových územích,je to o prestižním riziku,viz Korintský most v Řecku,mrakodrap Tay-pei.

Samozřejmě je hrozné zjištění co jádro dokáže za nepříznivých souher přírodních živlů,ale na druhou stranu,kolik podobných zařízení ve světě funguje bez vážnějších poruch a problémů!Případ Japonska a Ukrajiny je sice varováním,ale zastavíme leteckou přepravu když denně ve Světě se zřítí nějaké dopravní letadlo???  

0 0
možnosti

P. Fiala

27. 3. 2011 9:41
Současná bezpečnost JE je nebezpečná

Stále více se ukazuje jak jsou JE pro lidi nebezpečné . Ani nejskvělejší inženýři nejsou schopni převídat co se může přihodit. Důsledky jsou pak zásadního rozsahu pro okolí blízké i vzdálené. Neodpovědná k lidskému životu jsou prohlášení zastánců JE vč. politiků, že na silnicích dochází také k velkým obětem na životech, a že je to "daň" za silniční provovoz (dle mne je to neschopnost vlád naučit řidiče jezdit bezpečně, a tuto bezpečnou jízdu trvale vyžadovat). Taková nebezpečí jako v JE nejsou v uhelných či plynových elektrárnách, stejně tak ani u slunečních či větrných.

Nejbezpečnější pro ČR je elektřina dovážená ze zahraničí.

0 0
možnosti

J. Cedivoda

27. 3. 2011 12:43
Re: Současná bezpečnost JE je nebezpečná

Vážený pane, jakákoliv technická vymoženost je pro lidi nebezpečná pokud s technikou zacházejí lidé kteří k tomu nejsou způsobilí. Při práci s radioaktivními materíály od roku 1945 zahynulo v oblasti vojenského použití podle dostupných informací asi 50 osob (kromě Hirošimy a Nagasaki kde se jednalo o zločinné zneužití jednou z válčících mocností). V civilním použití došlo ke třem opravdu vážným incidentům. V roce 1979 JE Three Mile Island (USA) kde obsluha reaktoru naprosto nezvádla činnosti, 1986 JE Černobyl (SSSR) kde naprosto šílený experiment obsluhy reaktoru zapříčinil opravdovou katastrofu a nyní v JE Fukušima (Japonsko) kde naprosto nezodpovědnou projekcí a výstavbou JE došlo ke zničení sedmi bloků reaktorů s unikem radiace do životního prostředí. Za stejnou dobu (od roku 1945) na následky zranění v klasických elektrárnách (uhelných, plynových, vodních) a jejich havarií zemřelo určitě mnohem více lidí. Také exhalace z uhelných elektráren mají na svědomí určitě více předčasných úmrtí než elektrárny jaderné. Pokud chcete svítit, vařit, topit a pohánět stroje jen když svítí slunce, nebo fouká vítr pak se velice rychle vrátíte tak asi do roku 1700 nl. Už Vás vidím jak cváláte na koni (pokud ho uživíte) mezi fotovoltaickými panely a stožáry s vrtulemi. Pokud ovšem tyto panely a stožáry bez elektřiny z normálních (tedy i JE) elektráren někdo dokáže vyrobit. Tak vzhůru do středověku.   

0 0
možnosti

F. Doušek

27. 3. 2011 9:40
sdělí nám večer ve zprávách Drábová,

že se stále nic neděje?

0 0
možnosti