Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stávka je v rozporu s dobrými mravy, řekl soud a zakázal ji

Městský soud v Praze na návrh vlády zakázal předběžným opatřením pondělní odborářskou stávku. Nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem, podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud se protest bude konat, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno zástupcům odborů. Oznámila to mluvčí soudu Martina Lhotáková.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Bell

13. 6. 2011 4:51
blbost

do politiky se pletou hlavne odbojari co rvou ze stavkouji za nas   za koho? za me urcite ne  Jejich akce a heslo je cim vetsi skoda narodu tim lepsi...

0 0
možnosti

P. Vlas

12. 6. 2011 21:00
Dobré mravy soudu

Rozsudek soudu dal plně za pravdu Klausovi, že soudy se pletou do politiky a dávají rozhodnutí na politickou objednávku. Klaus by měl tento svůj názor hájit i v tomto případě kdy soud zjevně nepostupoval v souladu s dobrými mravy.

0 0
možnosti

J. Cedivoda

12. 6. 2011 13:24
Stávku to nechce, asi by bylo dobré to povstání

To co vydává vláda za reformy je naprostý paskvil. O reformě zdravotnictví rozhoduje ODS takto: Ve správní radě VZP, zdravotním výboru sněmovny a komisi pro určení standard/nadstandard ve sněmovně mají hlavní slovo poslanci ODS. pánové Šnajdr, Tluchoř, Julínek, Šťastný (přečtěte si složení správní rady a dozorčí rady VZP a složení komisí parlamentu) a několik dalších poslanců z koalice. Zejména pan Šnajdr - jeho kredit (podle jeho životopisu): ve svých 20ti letech (1995) se stal členem správní rady a ředitelem HP CONSTRUCT a.s. která záhy skončila v konkursu se ztrátou asi 35 milionů Kč. Z konkursní podstaty bylo věřitelům vyrovnáno necelých 3 miliony Kč. Firma nezaplatila ani daně a sociální a zdravotní pojištění. Od roku 1989 do roku 2006 pracoval u tří farmaceutických firem (Sunop, Merck, Pfizer) odtud byl ODS dosazen na místo 1.náměstka Ministerstva zdravotnictví a do VZP jako předseda správní rady. Ze své funkce na ministerstvu paralyzoval činnost SÚKL, který má vliv na cenovou tvorbu léčiv. Jak může takový člověk vykonávat tyto funkce v našem zdravotnictví ? Nyní tedy tvoří "reformy", o jsaké reformy se prosím Vás jedná. Divíte se že se někdo bouří ? Asi to chce opravdu povstání i když se to některým lidem "vydělávajícím" na "činnosti" ODS líbí. Poctivě by si asi nevydělali. 

0 0
možnosti

R. Doubravský

12. 6. 2011 13:44
Re: Stávku to nechce, asi by bylo dobré to povstání

Jo, takovejch je tam plno, na pravici i na levici. Čekat na deset spravedlivých ovšem nikam nepovede, ti se tam nejspíš nikdy nedostanou. Nezbývá než hodnotit jaké konkrétní reformní kroky jsou navrhovány a ne kdo je ten Franta, co je navrhuje. Zní to blbě, ale jiné cesty není. 

0 0
možnosti

R. Doubravský

12. 6. 2011 12:04
Zavadilis a Pomaibikos

nás chtějí odvést do Řecka. Státní zaměstnanci jsou šedý mor demokracie. Čím víc jich je, tím větší mají sílu a tím víc jim levice leze do zadku. Ať to stojí, co to stojí, oni to platit nebudou a hlasy se počítají. Svěřit jim životně důležitou veřejnou dopravu je společenský hazard. Je třeba ČD a dopravní podniky privatizovat. Stávkuje Student Agency? 

0 0
možnosti

M. Dubanová

11. 6. 2011 19:53
nejen s dobrými mravy, ale i

s Listinou lidských práv a základních svobod, - bylo to spíše míněno jako "povstání", nežli stávka, aby pár set lidí omezovalo zbytek země, no to tedy pardon, tady vlastně šlo o pokus o povstání. Když jsem včera poslouchala pražského primátora, který de facto - varoval rodič, - aby, k vůli bezpečnosti - děti raději neposílali do školy, no tak to už nebyla jen hrozba stávkou!!! a zfanatizovaný dav - může udělat cokoliv!

0 0
možnosti

P. Skřivan

12. 6. 2011 3:40
Re: nejen s dobrými mravy, ale i

Je typické, že politici se snaží s lidmi manipulovat ... . Co s tím ? Stávky proti důchodovým reformám proběhly snad v celé EU, takže se nejedná o nic nenormálního. Nenormální je to maximálně u nás, kde se prakticky nestávkuje a politici jsou zvyklí si dělat víceméně co chtějí. Je na čase jim to trošku ztížit, protože demokratická společnost není jen o volbách a uržování se u moci nakradenými veřejnými penězi.

0 0
možnosti

P. Čech

11. 6. 2011 19:01
Málokdo ví, o co jde.

Ústava ČR, resp. Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavy praví v čl.27, odst.4, že právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem. Jediný platný zákon, který hovoří o stávce je Zákon o kolektivním vyjednávání. To, co odboráři připravují jde zcela mimo ustanovení tohoto zákona, který stanovuje podmínky stávky. Nejedná se tedy o stávku ale o protest, snad i demonstraci. V tom případě ovšem každý účastník tohoto protestu bez souhlasu zaměstnavatele, pokud se protest koná v jeho pracovní době se dopouští hrubého porušení pracovní kázně a má být podle platného Zákoníku práce okamžitě propuštěn. Pokud se nejedná o stávku, může protestovat vůči čemukoliv každý občan, nemůže však kvůli tomu přerušit práci, blokovat dopravu, narušovat jakkoliv veřejný pořádek atd.Odbory se zde zpronevěřují svému poslání, fungují jako pátá kolona ČSSD a tato zase jako pátá kolona KSČM, skrytá pod hlavičkou politické strany. Cílem všech těchto je vyvolat chaos ve státě a podle mne je nutno proti nim rázně zakročit. Nástrojů pro to je dostatek. Osobně rovněž nesouhlasím s t.zv. reformami vlády, zároveň však nesouhlasím s vyvoláváním socialistické revoluce či podněcování k ní, což jsou všechny akce t.zv. odborů z poslední doby.

0 0
možnosti

S. Hodík

11. 6. 2011 19:10
Re: Málokdo ví, o co jde.

souhlasím s Vámi !

0 0
možnosti

M. Dubanová

11. 6. 2011 18:45
stávka?

ale to co měli v úmyslu odboráři, či kdo to celé inicioval, nebyla de facto stávka, ale klasické POVSTÁNÍ! No a o povstání není v Listině lidských práv a základních svobod ani zmínka..

0 0
možnosti

F. Doušek

11. 6. 2011 19:46
Re: stávka?

a proto na ně může vláda poslat T72, že?

0 0
možnosti

T. Houška

11. 6. 2011 17:26
Pokud kdosi vyzve k blokádě...

povolal bych armádu. Ne s tanky, ale s odtahovkou a buldozery. Veškeré škody přičtěmež k tíži viníkům - těm kdo k blokádám vyzývají a vyhrožují jimi.

Se stávkou nesouhlasím, ale repsektuju, když někdo chce stávkovat, jeho věc. Stávka i demonstrace se musí odehrávat v zákonných mantinelech, musí být předem řádně ohlášená a povolená. Pokud na nich dojde k propagaci násilí proti skupině obyvatel, očekávám zákrok policie a trestní stíhání extemistů, kteří propagují třídní boje a další nesmysly. Připomínám, že propagace nacistických i komunistických symbolů a ideologie je nezákonná a že čekám stenou razanci vůči extremistům ať pravicovým, tak levicovým.

Na blokádu neexistuje žádný "nárok", blokáda silnic ve svém principu generuje několik trestných činů a pominu-li fakt, že znepříjemňuje život nestávkujícím, ohrožuje bezpečnost v této zemi.

0 0
možnosti

D. Lexa

11. 6. 2011 17:53
Re: Pokud kdosi vyzve k blokádě...

Máte můj naprostý souhlas. Daniel

0 0
možnosti

S. Hodík

11. 6. 2011 17:15
Stávkažení

Vážení, vždy než začnete nějaký  titulek  komentovat a hodnotit , seznamte se o čem  je vůbec řeč !!!   V  tomto  případě rozhodnutí soudu,  " listina základních  práv a  svobod" hovoří o  právu  na  stávku, za  podmínek stanovených zákonem a zde  je  zakopaný  pes, tyto  podmínky  nebyly splněny ??   Takže je  trochu  smutné, když se  někdo  odkazuje na právo dané nějakým právním předpisem, avšak není  schopen sám dle  téhož samého předpisu  se řídit.   A  samozřejmě nelze souhlasit s  dalšími  aktivitami jako  jsou  blokády,  nelze omezovat osobní svobody dalších  lidí  tím, že zablokuji  nějakou komunikaci, o  obecném ohrožení ani  nemluvím.

0 0
možnosti

P. Skřivan

11. 6. 2011 17:43
Re: Stávkažení

Otázkou je ovšem, jak bylo vydání předběžného opatření zdůvodněno, tj. zda vůbec byly ze strany vlády předloženy pravdivé důkazy a zda je vůbec vláda oprávněnou osobou podat takový návrh (podle mne je oprávněnou osobou zaměstnavatel a to vláda u Dopravního podniku není). Režim předběžného opatření je navíc poněkud zvláštní, tj. nejedná se o proces, kde mají strany rovné postavení, takže bych byl v hodnocení tohoto kroku velmi opatrný a pan Sobotka může mít pravdu.

V každém případě se jedná o dost zoufalý pokus, přesně v duchu ubohosti vládnoucí elity, protože ta by se měla k požadavkům stávkujících postavit čelem a jasně sdělit ano nebo ne, včetně zdůvodnění. Schovávat se za předběžná opatření nic neřeší.

0 0
možnosti

J. Denemark

11. 6. 2011 17:01
To si snad ten moula Nečas dělá legraci..

"Pokud někdo odmítá respektovat rozhodnutí nezávislého soudu, pohybuje se na hranici zákona"...od kdy jsou u nás soudy nezávislé??

0 0
možnosti

M. Galia

11. 6. 2011 17:11
Re: To si snad ten moula Nečas dělá legraci..

dokažte že nejsou nezávislé

0 0
možnosti