Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bude 'abysme' spisovně? Jazykovědci jsou pro

Může být tvar "abysme" spisovný? Může, pokud se jazykovědci odhodlají k úpravám současného českého jazyka. Ředitel Ústavu pro jazyk český připustil, že právě tento výraz by se mohl dočkat "jazykové legalizace" v uvažované jazykové reformě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JC

J. Cedivoda

18. 8. 2011 19:25
Ve zmatcích tohoto státu

se nějaké to "abysme" snadno ztratí. Vzhledem k tomu, kolik jsme převzali podivných výrazů od našich západních přátel, se kterými běžně zacházíme (i když pro ně máme výrazy české) je to prkotina. Stačí si přečíst nějaký tisk a zjistíme, že "vzdělanec" vlastně žádnou spisovnou češtinu nepotřebuje.

0 0
možnosti
RP

R. Pechoušek

3. 8. 2011 13:33
Rád bych byl jazykovědcem.

A zabýval se takovýmito nádhernými problémy. Copak to není jedno, (abychom - abysme)? Kdo dnes mluví, či píše spisovnou češtinou? Podívejme se na články na serverech, na články v tištěných novinách. Je to hrůza! Čeština dostává na prdel, ve všech médiích.

0 0
možnosti
ZD

Z. Diviš

2. 8. 2011 23:57
Tak tento text je ...

...z "mého oboru". Přestože se snažím maximálně dodržovat správnost a kultivovanost svého písemného projevu, tak se nebráním změnám, jež stejně, ač se nám to líbí či ne, dříve nebo později proběhnou. Dnes také už nepíšeme "théma"; setřel prach "se" stolu (ze stolu - bez odlišení povrchu a vnitřku); stál jsem "na nohách" (dříve jedině nohou, pokud se jednalo o živou bytost); "o něj" (dítě - dříve jen o ně - tvar pro střední rod osobního zájmena) mám strach; dnes "moct" (dříve jen moci), oni "přichází" (dříve jen přicházejí) ... --- Jazyk je skutečně živý, a jestliže jste v mých příkladech našli ukázku některého nového jevu, který běžně používáte, a přitom nevíte, že je to vlastně novotvar, pak má slova z úvodu jen potvrzujete ---- hezký večer!

0 0
možnosti
EU

E. Uhrová

2. 8. 2011 22:18
Abysme se nepíše

Lidé říkají "abysme", ale kulturní člověk na veřejnosti to neříká. A pokud se týká psaní, lidé píší "aby jsme", což je hrůza. Takže místo, abychom propagovali správné psaní, uhneme špatnému vyjadřování.  Také běžně - i zde - často čtu:  "aby jsi", místo "abys", nebo "aby jsi se" místo "aby ses."  Ústav pro jazyk český má učit pravopis, ne couvat před  těmi, co nedávali ve škole pozor. 

0 0
možnosti

P. Šimek

3. 8. 2011 13:24
Re: Abysme se nepíše

"Ústav pro jazyk český má učit pravopis" - to se ale zásadně pletete. Ten ústav má zkoumat, jak lidé mluví, a - poté, co tomu dají nějakou vnitřní logiku - to sepsat formou pravidel. Znáte někoho, kdo řekne "Co kdybychom si dali pivo"? Je nějaký důvod, proč by se mělo jinak mluvit a jinak psát? Opravdu by mě zajímal.

0 0
možnosti
JS

J. Savova

2. 8. 2011 21:58
důrazný nesouhlas!

"zlegalizování " příšernosti typu "abysme" se jen ustupuje nekulturnosti a lajdáctví;

ono už bylo dost paskvilů jako "renezance", "diskuze" ap. a je smutné číst oficiální články v novinách, které jsou často samá hrubka (včetně chybné shody podmětu s přísudkem, o "složitějších" věcech typu s - z, mě - mně nemluvě; kde jsou páni korektoři či paní korektorky?);

mám v poslední době silný dojem, že naši jazykovědci místo aby jazyk (mluvený i psaný) kultivovali, raději populisticky ustupují kdejakému neumětelství a lenosti; 

0 0
možnosti