Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

'Vyrostla ztracená generace Romů, která neunesla svobodu'

Veterán romského hnutí v severních Čechách Jan Šipoš má strach o novou generaci Romů, kterou prý nikdo nenaučil pracovat. "My jsme už dávno řvali, že sociální dávky jsou demotivující, že nám lepíte držky, abychom mlčeli, když nám berete lopaty a krumpáče a dáváte je Ukrajincům. Dneska na to přichází i majorita, jenže mezitím nám vyrostla generace, která není zvyklá pracovat. A to je průser," říká Jan Šipoš v rozsáhlém rozhovoru pro Lidové noviny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Kostrba

14. 9. 2011 20:15
Co to znamená "nepřizpůsobivý" ?

Jan Šilpoch docela zřetelně po částech ukazuje, že v romské nepřizpůsobivosti nejde jen o nedostatek příležitostí, ale i o, možná bytostný, odpor proti živobytí založeném na práci alespoň trochu pořádné.

250 let, skoro 100 generací se v okolí Romů děti vzdělávají a vzdělání je k pořádné práci viditelně potřebné.

Přesto Jan Šilpoch objasňuje, že povinná školní docházka je násilí na romských dětech, na které nemá nikdo právo. Některé Romy nic nepřinutí, aby děti vodili do školy. Budou třeba víc krást. Někteří Romové vzděláním sounáležitost ztratili, ještě mnohem víc než on. V souvislostí se vzděláním, a ničím jiným, říká - chtěli se přizpůsobit, asimilovali se a to je špatně.

Takže vzdělání = ztráta romské identity, sounáležitosti. To říká univerzitní student sociologie.

 Ani vynucená školní docházka k změně téhle mentality stačit nebude, i když bez ní to nejspíš nepůjde.  Co všechno bude nutné zatím nikdo pořádně neříká. Že se tomu bude odborně říkat pozitivní diskriminace jsem přesvědčený, že to bude na druhé straně chápáno jako jasná diskriminace  a že to jinak nepůjde jsem přesvědčený rovněž.

0 0
možnosti

J. Frgalova

14. 9. 2011 18:44
dobře

ale myslím si, že je i hodně lidí dalších ( Romů i neromů), kteří mají málo peněz,.... a jdou krást? Ne, studem by se propadli, raději by žrali jen chleba, než aby si šli nakrást aby měli doma plazmu. Tak o čem je tu řeč? O schopnosti být poctivý a nekrást, nebo o tom, že to mám v genech, či že má rodina už je takto zparchantělá a já budu taky ?

Nic jsme Romy neučili, naučili se to sami a možná rádi, protože se mezi sebou rádi tím chlubí, co kde uzmuli. Resp.zase tak neschopní nejsou, abychom jim museli ukazovat jak se okrádají lidi v MHD.

0 0
možnosti

F. Doušek

13. 9. 2011 23:55
dnešní zpráva bez komentáře:

"O všechny věci, které měl u sebe, přišel muž (21) v pondělí večer ve Varnsdorfu při setkání s pěti mladíky. Policejní mluvčí Petra Trypesová v úterý agentuře Mediafax řekla, že škoda sice nebyla veliká, ale útočníkům hrozí stíhání pro loupež. "

0 0
možnosti

J. Kraus

13. 9. 2011 15:35
Tyto věty bych podepsal!

Veterán romského hnutí v severních Čechách Jan Šipoš má strach o novou generaci Romů, kterou prý nikdo nenaučil pracovat. "My jsme už dávno řvali, že sociální dávky jsou demotivující, že nám lepíte držky, abychom mlčeli, když nám berete lopaty a krumpáče a dáváte je Ukrajincům.

0 0
možnosti

m. mir

13. 9. 2011 15:21
Je to o ničem!

posím Vás už toho bylo na psáno spostu o romský otázce, já jsem Rom (Cikán) a pracoval jsem na pozici terenního sociálního pracovníka na Mostecku a chodil jsem mezi našima lidma a poslouchal jsem co říkají a víte co říkali: 1.''''že nikdo nechce řešit tyto problémy, protože plno lidí na vysokých pozicích si peníze, které mají jít na tyto problémy nedorazí na určené místo, příklad Evropská unie dá na naši otázku 300 mil. kč a než se tyto peníze dostanou kam mají, tak možná desetina se dostane na určené místo. 2. Téma Romů je vděčné téma předvolební pro politické strany. 3. A když se něco nedaří vládě jako dnes a je nějaká krize, tak nás vytasí a lidi mají očem zase přemýšlet.

Můj osobní názor sice nic neovlivní, ale pořád si kladu otázku proč nás nadávají, proč nás nechtějí a možná jsem na to přišel, protože my děláme očem vy jenom v duchu přemyšlíte ano vy jste nás to  naučili!

Obecně platí, že člověk si dovolí udělat to co mu okolí dovolí respektivě zákony a to my Romové neschvalujeme, Vy máte své zákonodárce, kteří toto umožňují.

Já ppořád nechápu proč všichni nadáváte na lidi, kteří nemají práci, tak si zkuste žít se 4000 tis. celý měsíc? a potom uvidíte už jenom to, že člověk je na úřadu práce je frustrovanej a ještě dotoho ty nadávky z okolí, no není to příjemné.

chtělo by to míň emocí a více nad tím přemýšlet jaké to má souvislosti.

0 0
možnosti

Z. Pátek

13. 9. 2011 15:29
Re: Je to o ničem!

No vidíte, píšete, že "chtělo by to míň emocí a více nad tím přemýšlet jaké to má souvislosti" - a takový je právě rozhovor s p.Šipošem, nebo ne? A vy zas že je to "o ničem". Věřím vám ty vaše zkušenosti, ale bez vytáček - jak na vás rozhovor s panem Šipošem působí? Má pravdu? Stál byste za ním?

0 0
možnosti

B. Novacek

13. 9. 2011 15:20
Neverte mu!

Ten clovek evidentne lze, tady je jasne videt ze pan Kaiser vi o cikanech v Chomutove asi tolik co ja o hospodareni RSD.

Vim co rikam-zil jsem v Chomutove 40 let, kdo zna tamni cikanske sidliste Kamenna, da mi urcite za pravdu.

0 0
možnosti

J. Orlík

13. 9. 2011 14:39
Za komančů chodili cikáni do zaměstnání.

Ne do práce. V tom je velký rozdíl.

0 0
možnosti

Z. Pátek

13. 9. 2011 15:09
Re: Za komančů chodili cikáni do zaměstnání.

Nebyli tenkrát sami - to zas ruku na srdce. A že s nima i tehdy kdejaký čičmunda v továrně vymet dvůr, to je taky pravda. O moc jinačí to nebylo, ale třeba se jen víc báli průseru než teď.

0 0
možnosti

Z. Pátek

13. 9. 2011 14:17
Iluze?

Cikánů (sami se takto nazývají, proč jim tedy stále brát jejich autenticitu i tím, jak jim říkáme?) v produktivním věku a v plné síle jsou v ČR statisíce. Je to potenciál ladem, neboť že alespoň zlomek z nich dělat a vyhrabat se z toho kruhu chce, pevně věřím. Kupme jim hrábě, lopaty, kosy a vozejky a nechme je za slušné peníze a pod placeným dohledem makat na udržování veřejných prostor, silnic, čehokoli.  Ne jako VPP, k dávkám. Nedegradujme je. To se ostatně ukázalo stejně jako neúčinné, většinou bez efektu (pro formu, bez kvalitního dohledu atd.). Dejme jim to jako plnohodnotné zaměstnání. Lépe je snad platit šéfa jejich party než policajta, který je pak půjde rozhánět vodním dělem, až začnou rabovat jako na Slovači.  Budou vysečené meze, zametené ulice, prořezané zarůstající stráně, spravené vymleté silnice. Plaťme je za to a ne za domácí sériovou výrobu dětí a vymýšlení vandalských hovadin a rozkrádaček. Šéfové, kteří budou dohlížet na režim a výkon, by měli být nejlépe z nich. Budou-li mít u ostatních to slovo a autoritu, nemůže být nic lepšího - a ti ať jsou zaplaceni za tuto zodpovědnost líp. Tady je úkol, když to uděláte, dostanete slušnou mzdu, když ne, tak nic nebude a vstávali jste ráno zbytečně (tak jak to je u majoritní společnosti). Nechcete? Tady je uhlák s přídělem uhlí, tady lístky na cukr a mouku a na úřad nechoďte, nic víc vám tam nedají. Mákněte, pak bude na hospodu. Proč je tak složité něco takového nastartovat?

0 0
možnosti

Z. Pátek

13. 9. 2011 14:18
Re: Iluze?

Všichni se, ač tolik peněz státu chybí, skládáme na blahobyt lidem, jejichž volbou je se vézt a pro svoji budoucnost už nehnout ani prstem. Dobře, vzdělanost tahle kultura nepěstuje. Nic proti, nechtějme to po nich. Nemohou ale pak žádat dávky ve výši platu úředníka, který jim tyto dávky na obci vyplácí. Musí přijmout roli toho, kdo je užitečný jinak a musí se přičinit fyzickou prací, když na práci hlavou nejsou a nechtějí být vybaveni. A za to přičinění v téhle zemi ať spokojeně žijí. Zatím berou (a rádi) roli naprostého parazita. Tady jsem, navalte, nebo udělám čurbes. Věřím, že s tím tyhle časy svobody zatočily, že dědové těch nagelovaných sprostých smradů byli pokornější a brali svět jinak, uznávali nějaké autority. Taky tedy, ale to už je asi jen zbožné přání, by jim někdo měl vysvětlit pojem pokora. Něco jsi dostal, aniž ses přičinil: poděkuj a buď za to rád, není to nic automatického. (Na tenhle úkol jsou ale školy i úřady krátké, od nich to budou „dávkaři“ brát už jen jako příkoří; to je úkol pro jejich – cikánské – autority, jsou-li ještě jaké… a nedělám si o tom moc velké iluze. Pan Šipoš mě ale uvedl v naději, že to není zcela nemožné. Díky aspoň za to.)

0 0
možnosti

T. Houška

13. 9. 2011 14:09
maličko vedle

Docela hezký rozhovor až na pár míst. Původně jsem chtěl reagovat v diskusi, ale nějak jsem se rozepsal víc a tak jsem to hodil na blog: http://houska.bigbloger.lidovky.cz/c/210032/O-ztracene-identite.html

0 0
možnosti

P. Rak

13. 9. 2011 12:14
Váš článek se mi líbí, až na ...

dítě bude vzdělané, ušetříme do budoucna na dávkách. Ale vybralo si tu cestu samo? Každý národ musí mít nějaký svůj vývoj, a jestli vy ho ovlivňujete jakkoliv spravedlivými myšlenkami, už ho zpracováváte, aby šlo cestou, kterou po něm vyžadujete. Na to nikdo právo nemá. Uznávám právo vymáhat ve společnosti pořádek, ale nemyslím, že by u některých rodin hrozba odebrání dávek byla taková, že by je přinutila ty děti do školy vodit.

S tímto odstavcem nesouhlasím. Jdou-li dva po cestě, měl by směr cesty určovat ten, který má více rozumu. Na cestě životem nebo přes les, to je v podstatě stejné. Má víc rozumu rodič nebo dítě? Měl by mít rodič. A ten by měl dítě usměrnit, aby šlo správnou cestou.

Pokud necháme děti dělat co se jim zlíbí, tak pokud si budou vybírat mezi hrou nebo školou, tak si samozřejmě vyberou hru. A pak z nich vyroste generace, která nebude umět číst, počítat, jen si budou stěžovat, že je k nim stát ošklivý, nutí je do toho či onoho.

Chci-li hrát v nějakém mužstvu, musím se podřídit pravidlům, které v mužstvu platí, nosit dres, jako nosí ostatní hráči - to je snad pochopitelná myšlenka.

A stát je něco podobného, má určitá pravidla, kterými se musí všichni řídit, všichni bez výjimky, ne aby si někdo myslel, že se může chovat jinak a většina "hráčů" ho bude pořád omlouvat a tolerovat, jen proto, že nechodil do školy a nenaučil se pravidla.

0 0
možnosti

V. Novák

13. 9. 2011 13:47
Narazil jsem na totéž,

ale nejde o to "chytřejší/hloupější". Pokud se někdo chce začlenit do společnosti (jako to udělali ti asimilovaní Romové), musí přijmout její pravidla. A pravidla současné společnosti říkají, že nevzdělanec bude žít na okraji nebo za ním. To neznamená, že vzdělaný si bude žít automaticky dobře, že se nemůže vyčlenit - ale on může, nevzdělaného společnost vyplivne sama.

Na světě žijí desítky milionů dětí, které touží po vzdělání, různé humanitární společnosti se jim pokoušejí pomoct - a tady nemalá část lidí, jimž je vzdělání předkládáno na stříbrném tácu, je odmítá. Nanejvýš si pak stěžuje, že ze zvláštní školy nemá stejné možnosti jako ze ZŠ.

0 0
možnosti