Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč se zlobili, diví se v Moskvě snímkům z invaze

Moskva má první příležitost vidět fotografie ze srpna 1968, které českého fotografa Josefa Koudelku učinily světoznámým.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

T. Jurčík

12. 10. 2011 18:59
Za "spojenctví" platíme dosud a

budeme platit ještě dlouho. Pamětníci vědí, s jakou slávou se rozorávaly meze, jak se oslavoval každý kousek vysušených bažin jen proto, aby bylo možno pěstovat ještě více pšenice. Často se připomínala pomoc SSSR, který nám v roce 1947 dovezl několik tisíc tun obilí, i když jsem si ve srovnání s ruským a zejména ukrajinským obyvatelstvem žili doslova nad poměry! Tam lidé doslova umírali hlady. Nešlo o pomoc, šlo o politický tah, který měl oblbnout, a bohužel mu na to mnozí Češi skočili, náš národ o výhodnosti spojenectví s SSSR. V téže době nám zakázali přijmout pomoc od Západu.

Že jsme jsme jim později dodávali miliony tun obilí každý rok, dosvědčuje skutečnost, že zatímco do zrušení RVHP jsme každoročně pěstovali 12 až 13 miionů tun obilí, po přerušení dodávek do SSSR nám stačí o něco víc než polovina. Zato devastace půdy způsobené rozoráním mezí je čím dál větší. Obnova přírody  také není zadarmo.

Ještě horší důsledky onoho podivného spojenectví jsou v devastaci krajiny v důsledku potřeby nadměrné výroby elektrické energie, kterou potřeboval těžký průmysl na výrobu oceli pro výrobu zbraní, ropovody, plynovody a jiné. Likvidace škod po chemické těžbě uranu, zamořených lagunách na Ostravsku a jiných škodách nás ještě dnes stojí desítky miliard korun.

Vnitřní dluh způsobený zanedbáním rozvoje dopravy, údržby technických sítí ve městech a podobné "maličkosti" dosáhly za oněh 40 let více než jednoho bilionu korun v cenách před Listopadem. Bohužel mnozí dřívější "národohospodáři"  po pádu komunismu rychle převlékli kabáty a postarali se o masivní tunelování toho, co zbylo. Dnes z nich jsou úspěšní kapitalisté. Na to byste neměli zapomínat. A vy mladší byste se měli pídit po faktech, nikoli věřit žvástům těch, kdo s lítostí vzpomínají na staré časy, kdy se nemuseli o nic starat, protože se o ně starali vyvolení soudruzi.

0 0
možnosti

J. MVDr. Čížek

12. 10. 2011 19:10
Re: Za "spojenctví" platíme dosud a

Nezbývá než beze zbytku souhlasit. To je přesně ono. Bolševičtí přitakávači stále melou, že stát byl bez dluhů. Možná to navenek tak vypadalo. Ale ta zaostalost doma, kterou bylo třeba odstranit a činíme tak dosud. A že se nyní krade? Zase by bylo dobré se podívat, kdo má v tom hlavně prsty. Jsou to stále ti samí i po více než dvaceti letech od listopadu 89. Dosud máme i ve vládě, parlamentu a na všech vysokých stupních ve státních funkcích komunisty nebo jejich přikyvovače!!!

0 0
možnosti

G. Group

11. 10. 2011 16:12
Bohužel se tomuto tématu historici málo věnují

komunistický president a první tajemník Novotný byl odstaven proto, že odmítal trvalé umístění sovětských vojsk na území ČSSR. KGB (Andropov) za pomoci některých českých (Smrkovský, Pelikán, Kriegel, Mlynář a další z řad židovských komunistů) ale hlavně slovenských komunistů (Husák, Dubček, Bilak, Rigo atd) vytvořila plán, jak toto provést (v ČSSR je kontrarevoluce). K tomu byly důležité sdělovací prostředky (Pelikán z TV a spol. z Rudého Práva). Novotný si to navíc pos..l na Slovensku nesmyslným a netaktickým odmítáním Matice Slovenské. Dubček dobře věděl, ze dojde k obsazení republiky, stejně jako ministři obrany, vnitra. Že z toho vyšel jako hrdina, je paradoxem doby. Ve skutečnosti to byla velezrada a všichni zúčastnění měli být souzeni. Další "převrat" byl uskutečněn pro jistotu rok po promlčení, i když velezrada do tohoto čas. termínu snad ani nespadá.

0 0
možnosti

J. Nymsa

16. 10. 2011 6:58
Re: Bohužel se tomuto tématu historici málo věnují

Vážený, já v té době žil. To co píšete je snůška lží a pomluv z kuchyně tzv. konsolidačních komunistů.

0 0
možnosti

S. Rehulka

8. 10. 2011 11:29
V době.....

.....sovětské okupace 1968, jsem jezdil s pětitunou v ČSAD. Sajtny jsme všichni měli pomalované nápisy : At žije Dubček, Svoboda ...atd. Večer, po práci mi moje maminka vyčítavě říkala : "Vždyt ten Dubček je také jen komunista, vychovaný v Interhelpu v Rusku, no a Svoboda ?, ten zradil Beneše v r.1948, že prý armáda jde s lidem !" - je to jen boj komunistů, mezi sebou. Jak velikou pravdu měla !!!

0 0
možnosti

J. Cerny

8. 10. 2011 11:59
Re: V době.....

Mate 100%ni pravdu. Ano byli to komuniste, ale nekteri z nich meli i svedomi a narodni povedomi. Nekteri si prozili sve v padesatych letech a ztratili duveru v sovetsky model. Jako priklad za mnohe: Kriegel, Silhan, Sik, Cisar... Svoboda, byl pokrytec a zradce.... Dokud nevedel, kam se kola dejin pohnou, tak pouze laviroval a snazil se ne moc zavazovat, byl umirneny, aby na nej nikdo at se situace vyvine jakkoliv  nemohl mit "pivku". A jakmile se situace zpruhlednila a Rusove nas prisli opet "osvobodit" tak se vybarvil a byl to opet ten stary Svoboda, ktery lezl vzdy Rusum do zadnice.... 

0 0
možnosti

J. Cerny

8. 10. 2011 10:24
Podiv nad prispevky (Cajka, Stejskal)

V prispevcich dole se pise o diletantech a hlupacich a o malichernych problemech roku 1968 (p.Cajka)! Copak problem narodni identity a suverenity, stejne tak jako diktatu komunistickych samozvancu - jak internich, tak sovetskych a v neposledni rade poslapavani zakladnich lidskych prav, vyrazeni obcanu z vlivu na vyvoj statu (narizena jednotna kandidatka narodni fronty) tisice politickych veznu a vyklad demokracie jako diktatura proletariatu - to vse jsou malicherne problemy? Pan Cajka asi ma jeden problem a to je chybejici vedouci uloha  komunisticke strany!

0 0
možnosti

J. Cerny

8. 10. 2011 10:25
Pokracovani: Podiv nad prispevky (Cajka, Stejskal)

Je v podstate jedno, jestli za zmenami ve spolecnosti a v pristupu k SSSR stali diletanti (v zadnem pripade hlupaci) nebo ne. Podstatne je, ze tito lide meli predstavu, meli vizi, meli neco jako narodni povedomi a hlavne meli odvahu s tim vystoupit na verejnost. Odvahu, ktera vetsine naroda chybela! Za tuto odvahu je mohou odsuzovat jen slabosi, kteri v te dobe jen cekali, jak se to vyvrbi! "Vyhaneni" cizich vojsk po skonceni cviceni je v podstate logicke a je povinnosti kazde vlady (neco jineho je kdyz vlada, parlament ma z duvodu narodni bezpecnosti zajem na pritomnosti cizich a opravdu pratelskych vojsk - rozumnej zakladny - a tyto jsou na zaklade rovnopravnych partnerskych a pratelskych vztahu dobrovolnymi a korektnimi statnimi smlouvami presne reglementovany a casove omezeny - coz v tomto pripade nebylo). Je sice pravdou, ze at by tato politika osamostatneni byla provadena jakkoliv, asi by skoncila vzdy vice mene podobne. Podstatne ale je, ze narod ukazal svoji vuli jak sobe, tak svetu. A vsechny ty "nepodarene akce" - at Berlin 1953, nebo Madarsko 1955, nase republika 1968, ci polska Solidarita osmdesatych let vedly k postupnemu nahlodavani sovetskeho imperia a k jeho diskreditaci ve svete s konecnym vysledkem jeho rozpadu a osvobozenim vychodni a stredni Evropy ze sfery sovetskeho vlivu. Jiste to nebyl ten jedinny a zrejmne ne ten nejdulezitejsi faktor, ale podstatna cast dejinne mozaiky, ktera by bez techto udalosti dopadla asi trochu jinak. Ale to uz nespada do teto diskuze.

0 0
možnosti

v. čajka

7. 10. 2011 22:33
Taky se divím

proti dnešku jsou tehdejší problémy vyloženě malicherné.

0 0
možnosti

M. Chmelíček

8. 10. 2011 10:22
Re: Taky se divím

Čajko, pokud se vy bolševici jenom divíte, je to v pohodě. Nesmíme ale zapomenout, že umíte i věci, že se lidi nestačí divit.

0 0
možnosti

V. Stejskal

7. 10. 2011 16:59
diletanti a hlupaci

Rok 68, bylo mi 23 let, byl prvni pokus o "oranzovou" revoluci. Samozrejme, ze se mi to libilo. Ale soucasne jsem mel pocit, ze to vedou diletanti a hlupaci. Nesmyslne drazdili sovetskou stranu, nejezdili na setkani, na ktera byly pozvani. Noviny plne provokaci. Velikou hlouposti bylo i vyhanet sovetska vojska z naseho uzemi, kde se zdrzovala po spolecnem cviceni Varsavske smlouvy na nasem uzemi nekdy v cervnu. Kdyby je tady nechali, meli by uplne jinou pozici na vyjednavani a reformy by se uskutecnily. Fotky jsou pekne, ale protagoniste prazskeho jara patri na hnojiste dejin,

0 0
možnosti

P. Skřivan

7. 10. 2011 17:36
Re: diletanti a hlupaci

Pochybuji, že by se reformy uskutečnily. Ono jedna věc je, jak to mohlo vypadat a úplně druhá, co chtěla Moskva doopravdy. ... a víme kdo tehdy v Moskvě vládl a jakou měl představu o dalším směřování ... .

To nebylo o provokacích, ale jednoduše o tom, že náš stát byl přidělěn jako sovětské území ... . Pravda, k invazi jistě dojít nemuselo a mohlo to jít "pokojnější" formou. To zcela určitě. Otázka je, zda by to něco podstatného změnilo ... .

Možná by to pak víc vypadalo, že jsme si to sami zvolili ... .

0 0
možnosti

e. mayer

7. 10. 2011 15:00
Tohle je skvele!

Koudelka je perfektni!

0 0
možnosti