Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Třetině Čechů prý bylo za komunistů líp

Zhruba tři z deseti Čechů tvrdí, že se měli za minulého režimu lépe. Jen necelá čtvrtina dospělých uvedla, že se má lépe teď. Za největší úspěchy po listopadu 1989 považují lidé nabídku zboží v obchodech, otevřené hranice a možnost kulturního vyžití, za největší neúspěchy kuponovou privatizaci, zhoršení mezilidských vztahů a práci úřadů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A. Reček

21. 11. 2011 22:54
Já to chápu.

Tehdy bylo hodně lidí, kteří chodili do práce a také bylo hodně lidí, kteří chodili do zaměstnání. V ní však odpracovali třeba jen 3 hodiny z osmihodinové pracovní doby. Starosti žádné neměli a nevadilo jim vůbec to, že měli oproti těm, co makali celou šichtu, menší výplatu o 300 Kčs.  Hlavně, že měli klídek a ani k nějakým mozolům nepřišli na dlaních.  Všiml jsem si, že brzy po převratě byli čilí v častém marodění a pak v iniciativě vyřídit si třeba i částečný důchod (nemíním cikány).  Takových bylo u nás skutečně dost a jak sleduju v okolí, právě tito (teď už důchodci) nadávají, že mají malý důchod a nostalgicky vzpomínají na krásná leta za komunistů.

0 0
možnosti

V. Prokeš

21. 11. 2011 23:27
Re: Já to chápu.

Naprostý souhlas, přesně takové lidi vidím i já ve svém okolí.

0 0
možnosti

P. Skýpala

21. 11. 2011 21:32
Dvěma třetinám je teď lépe! Určitě!

0 0
možnosti

J. Frgalova

21. 11. 2011 18:05
já nevím jak kdo

ale já  patřím do jiné třetiny.

Možná je to tím, že pro mne není důležité mít statky ( byla jsem zvyklá už za bolševika žít z malého, běžného příjmu, nemít miliony, ani statisíce), pro mne je důležité mít svobodu a to pomyšlení, že tu bolševici už nejsou. To vše se mi splnilo.

To, že je tu šlendrián, korupce a zlodějny, to se mne nedotýká až tak moc materiálně, ( na živobytí pořád mám) spíš mně to pobuřuje a štve, jak hluboko jsou někteří mocipání schopní klesnout. Nicméně tohle je řešitelné, prostě nebudu volit nikoho, kdo je v současném parlamentu, protože ti všichni se na tom mafiánství podíleli!

0 0
možnosti

J. Denemark

21. 11. 2011 16:47
To, že část národa vzpomíná na "staré dobré časy"...

..je z velké části vina českých vládních elit a na ně napojených mafií, které udělaly z kapitalismu sprosté slovo. A když slyším Klause blábolit o povedené transformaci, dal bych mu nejradši jednu "Mackovku"...

0 0
možnosti

M. Rak

21. 11. 2011 15:04
Srovnání bolí

Dobrý den,

no, tak takhle přesně by se dalo argumentovat v současné Číně-.rostou města, životní úroveň, dolarové rezervy... a mají, překvapivě, ty komunisty, tedy podle Vás bolševiky, co úvěrují ten Váš podle Vás pořádek v USA, Itálii, Řecku, Španělsku...a nebojte, radostná kapitalistická destrukčí vlna se dovalí i přes věnec českých a moravských hor...platy sotuply ze 3200 ma 20.000, tedy asi šestkrát, ceny bytů tak 40 krát, parcel tak 70 krát...že by se za kapitalismu bydlelo v sudech? 

A podle Vás-to není zdražení, je to jenom narovnání °poměrů°. Já myslím, že pokud v USA vlastní 10% obyvatel 85% bohatství, že to nelze nazvat poměry, ale skandálem, vykořisťováním, a vymýváním mozků...

A mimochodem v současnosti kupní síla obyvatel-klesá....a to uvidíte teprv ten pravý sešup... 

0 0
možnosti

J. Kliment

21. 11. 2011 17:35
Re: Srovnání bolí

Moc hezky to píšete. Ale proč tedy také nenapíšete kde ten komunistický zázrak funguje? V Číně? To si děláte legraci, ne? Kde je ten ráj na zemi kam se touží každý "obyčejný člověk" přestěhovat?

0 0
možnosti

J. Kliment

21. 11. 2011 13:26
Zajisté není u nás všechno ideální.

To ani náhodou. Ovšem srovnávat dnešek s bolševickým marasmem je opravdu hodně mimo mísu. Ono se stačí podívat jak vypadají města a vesnice, co a jak lidé nakupují, jak tráví dovolené a volný čas vůbec. Nářky nad cenami neberu - platy stouply , dejme tomu, 8x, možná víc. A ceny? Jediné co je skutečně dražší v poměru k příjmům je bydlení a energie. Ale tady nejde o zdražení - je to jen odstranění deformovaných cen. Omezila se výroba ve velkých fabrikách, hlavně těžký průmysl. To je pravda. Ale ono nestačí vyrábět, je třeba i prodávat. A tím pádem investovat do vývoje a technologií. To jaksi bolševik opomenul. Produktivita práce totiž není o zpoceném čele. Budu li pilně celý den přehazovat v potu tváře haldu písku který nějaký blbec nechal vyložit na špatné místo  - jakou mám produktivitu? Zemědělství je u nás, díky stupidně vyjednaným přístupovým podmínkám, dlouhodobě podfinancované. A přesto - všimněte si co jezdí po polích anebo jak je ustájen dobytek. V médiích se střídají zprávy o vytunelovaných či zkrachovalých firmách - ale ono jich mnohem víc normálně funguje, ba i platí daně. Ale ono úplně stačí uvědomit si, že na této planetě neexistuje země, kde by komunisté aplikovali své teorie a zároveň se tam dalo žít.  Léta jsme se dozvídali že žijeme v zemi která je pro pracující takřka rájem. Nějak jsem přehlédl ty davy vyhladovělých a zbitých vykořisťovaných otroků ze západu kteří se určitě rvali o možnost dostat se k nám.

0 0
možnosti

J. Kos

21. 11. 2011 13:40
Re: Zajisté není u nás všechno ideální.

Mám rád ty plačící a na minulost vzpomínající. Mohou si chudí dovolit prosázet 100 mld ? Kolik se toho prokouří a propije ?  Byla by to pěkná hromada.!!

0 0
možnosti

M. Rak

21. 11. 2011 10:56
Ceny nemovitostí

Dobrý den,

svoboda je výběr, výběr je srovnání. Lidé srovnávají. A např. za pozemek, za který kdysi dali 5 svých platů, dají dnes 25 platů. V Praze ještě více. U cen bytů je také nepoměr, byť ne tak drastický, je pouze velký- v neprospěch současnosti. A svoboda bez peněz není žádnou svobodou....

0 0
možnosti

J. MVDr. Čížek

21. 11. 2011 18:17
Re: Ceny nemovitostí

Za něco dají lidé nyní více peněz, ale za mnoho věcí zase daleko méně než v době toho vámi opěvovaného socialismu. Takže si to porovnejte zase z druhé strany. A co je důležité, nikdo na mne při přechodu hranic nemíří samopalem ...

0 0
možnosti

J. Šrámek

21. 11. 2011 7:42
Hloupý článek,chybí základní informace.

Totiž ta důležitá,kdo odpovídal a jaké zastával povolání.Komunisté totiž dokázali hlupákům vsugerovat,že oni rozhodují,že někdo se jich na něco ptá.Už neviděli,že program schůze a usnesení je předem určeno.Navíc tito lidé měli pocit vyjímečnosti.Dnes se musí živit ,,lopatou'''' a mají stejný význam.To je prostě frustruje a deprimuje.Děti již nejsou rukojmím politické strany a rodičů se nikdo neptá kde všude jsou členy a jakou politickou stranu preferují.Stejně tak možnost nákupu zboží.Není už například trestným činem(!) vlastnictví tiskárny(rozmnožovacího zařízení)jako před rokem 1989!Mnoho z vás zapomělo,že!

0 0
možnosti

M. Rak

21. 11. 2011 13:58
Re: Hloupý článek,chybí základní informace.

A Vy...jste přinejmenším zapomněl, že zapomněl je od slova-pomni, a ne pomi.

Jinak-svoboda bez peněz není svobodou, ale otroctvím...a kdyby dnes rozhodovali kvalitní a chytří lidé, tak by to vypadalo jak v USA, tak i v Evropě, úplně, ale úplně jinak...a perspektivy ?....A za reálného socialismu nebyl jediný rok, kdy by se lidem žilo v průměru hůř než před rokem, aspoň v 70. a 80. letech, kdy jsem to už začal vnímat. Problémy i tehdy však byly, a nemalé. A dnes?

0 0
možnosti

Z. sohorova

21. 11. 2011 2:56
Z. Novák

Kazdy at si precte Vas moudy prispevek Napsal jste to ,tak, jak opravdu jde zivot a mysleni lidi ....Moc hezke....

0 0
možnosti

G. Zahradníček

20. 11. 2011 21:53
Takže více lidí řeklo, že za komunistů

bylo lépe. Ale to není žádná novinka, slušný člověk tento zlodějský režim nemůže podporovat. :)))

0 0
možnosti

P. Skřivan

20. 11. 2011 22:49
Re: Takže více lidí řeklo, že za komunistů

Slušný člověk ale tím méně mohl podporovat režim předchozí. Konečně dělají to pořád ti samí šmejdi a jejich potomci ... .

Normální lid do toho má dosti malou šanci zasahovat, protože volby jsou sice formálně svobodné, ale díky ekonomickému nastavení systému, reálně ne o moc více, než za minulého režimu ... .

0 0
možnosti