Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MARTÍNEK: Koruna jako obětní beránek

Česká koruna často zdánlivě beze smyslu reaguje na události, které s Českem pramálo souvisí. Může to působit paradoxně - když se třeba nedávno vrhly finanční trhy na Itálii, neoslabilo euro ke koruně, ale naopak. Nebo nyní -agentura Moody’s sníží rating Maďarsku a zase to odnese česká měna. Tentokrát spolu s forintem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J. Kottas

27. 11. 2011 23:53
Jako obvykle -

- nikdo si nás ve světě neváží - jen turisté a fandové hokeje. Zaprodali jsme se na nesprávné straně - v roce 1948 to bylo podbné.

0 0
možnosti
VK

V. Kún

26. 11. 2011 18:30
Když je přání otcem (octem) myšlenky

Pane Martínku, podivujete se, že když se nedávno vrhly finanční trhy na Itálii, neoslabilo euro ke koruně, ale naopak. - Co je však proboha na tom k divení? Je přece zřejmé, že když se náhle oslabí i tak silná měna jako  je euro, tím spíše se neubrání spekulantům a pádům nějaká malá místní domací měna, tedy koruna.

Nebi i Vy proboha věříte, že Kalousek je nejlepším ministrem financí a koruna novým švýcarským frankem?

0 0
možnosti
JJ

J. Jorda

26. 11. 2011 20:35
Re: Když je přání otcem (octem) myšlenky

I ten silný švýcarsk frank má svou bolavou patu a to tak silně bolavou, že státní banka SNB musela zakročit prohlášením, že nedopustí další pokes pod 1,20 k Euro. Předtím byl totiž ten šv.frank už na paritě přibližně 1:1.

0 0
možnosti
VK

V. Kún

26. 11. 2011 15:49
Obětní beranék pánů Klause, Kohouta, a spol.

Nesvádějme, pane Martínku, pád koruny na zahraniční investory, resp. na pád forintu, dumping Číňanů a kdo ví na co ještě. Hlavní příčinou je právě koruna. Česká koruna. Malá, ale naše. Pro svět nic neznamenající a nikoho nezajímající neznámá měna (přitažlivá snad jen pro finanční a měnové spekulanty). Ale je naše, tak jaképak Euro! My si totiž hlavní výhodu naší domácí měny vzít nadáme: a tou je přeci možnost devalvace. Tisíckrát jsme to slyšeli. Takže ji tu teď máme, za pár týdnů o 20-25 procent (k Euru a k dolaru). Důsledek? Drahý dovoz, a domácími výrobky nepodložený příliv ínflačních peněz. Čili znehodnocení úspor, růst cen, tlak na mzdy. Klasická inflační spirála. Lék? Zvýšení úroků, a tedy omezení půujček a investic. - Gratuluji, pane Kohoute, Klausi, Matějko a spol.,

Inflační měna jako vymalovaná, ale naše. Zatímco s Eurem ínflace nehne, my se v ní topíme.

0 0
možnosti
MP

M. Pechar

26. 11. 2011 16:28
Re: Obětní beranék pánů Klause, Kohouta, a spol.

¨Pamatujete si, jak v době velkého posilování vřískali exportéři a jak chtěli začít platit zaměstnancům v eurech, aby také pocítili, jak euro oslabuje?

No a teď jsou pro změnu hlasití lidé jako vy.

Vzhledem k tomu, že koruna stabilně dlouhodobě posilovala, nijak mě momentální oslabení nepřekvapuje ani neznepokojuje.

Byl bych zastáncem eura, pokud by všechny státy eurozóny dodržovaly pravidla, na nichž eurozóna vznikla. Ta pravidla nedodržuje nikdo; v takovém případě si o společné měně nemyslím nic pěkného a jsem za korunu rád.

Konečně až se oslabení zastaví a koruna zase začne posilovat, vzpomeňte si na to, co jste tady napsal.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

26. 11. 2011 13:19
"Trhy finanční se vrhly na Itálii"

""Česká koruna často zdánlivě beze smyslu reaguje na události, které s Českem pramálo souvisí. Může to působit paradoxně - když se třeba nedávno vrhly finanční trhy na Itálii, neoslabilo euro ke koruně, ale naopak. ""

Finanční trhy jsou institut, který je funkční jen díky nabízejícím a prodávajícím lidem (majícím milony a miliardy po ruce) určitou "komoditu" a tak spolu společně "hrají" o velmi velké finanční hodnoty, a to s velmi spekulativními záměry i k ovlivnění ceny prodejní či nákupní (současné i budoucí), podle toho na které straně "hrajete". Hlavně musíte mít velmi mnoho finančních prostředků, které neleží pod peřinou, ale v bankách a musí být vzápětí k dispozici.

0 0
možnosti
JC

J. Cedivoda

26. 11. 2011 12:54
Autor správně kvalifikuje tento "trh",

jako trh "virtuálních peněz". V této oblasti ekonomiky se totiž vyskytuje tolik spekulativních "finančních operací" na kterých se při poklesu, nebo růstu "obchoduje" systémem hazardních her, že smysl tohoto počínání je jen v oblasti sázek a her. Finančnictví se nejenom vymklo z kontroly, nemá nic společného s realitou, ale může působit i destruktivně na trh pokřiveným a falešným zobrazením reality.

0 0
možnosti