Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Spustí těžba zemětřesení? Zdi praskat nebudou

Těžba. Slovo, při kterém si téměř každý představí zdevastovanou krajinu, hluk a špínu. Na druhou stranu břidlicový plyn je téma, které skloňuje celá Evropa. Jeho zásoby se začnou hledat i v Česku. Množí se proto otázky nad možnými riziky spojenými s hlubinnými vrty.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Malik

12. 3. 2012 1:26
Břidličné vrty měly zemi spasit, působí ale zemětřesení

píše Radim Klekner pro server aktuálně cz o Británii. Co dodat? Opravdu šlendriánská práce Lidovek.

0 0
možnosti

J. Malik

11. 3. 2012 23:54
HF lobby lže

Zdi praskají již 2D průzkumem (viz Rogow v Polsku). Nezávislost na plynu z východu případná těžba BP neřeší (studie pro Evrop. parlament - http://www.ne-plyn.hys.cz/wp-content/uploads/dopady-tezby-BP-na-ZP-od-EU.pdf" target="_blank" rel="nofollow">http://www.ne-plyn.hys.cz/wp-content/uploads/dopady-tezby-BP-na-ZP-od-EU.pdf) : Nekonvenční zdroje plynu v Evropě jsou příliš malé na to, aby zásadně ovlivnily tyto trendy (pokles produkce plynu v Evropě). Zde navíc dokumentace zásadních dopadů na ŽP v USA včetně tisíců havárií (vybuchují studny, dokonce vybuchl dům vlivem metanu z HF, film Gasland 2010 ukazuje, jak "hoří voda" z kohoutků díky HF). Málo chemie? Na jedno štěpení je jí kolem 60 tun! (šlichta je rakovinotvorná, mutagenní, vysoce toxická, jen kyseliny chlorovodíkové jde do podzemí 16 tun na jedno štěpení). Pan Benada mlží: pokud by se našlo nějaké území, o kterém mluví, tak pro těžbu rozhodně nestačí jeden vrt. V USA jich jsou desítky tisíc, v průměru 1,2 vrtu na km2, někdy až 6 vrtů na km2. Chceme jistě svítit a topit. Ale k tomu nepotřebujeme BP. Ale hlavně, ne za cenu znečištění pitné vody. HF, a to je jistota, nám ji zničí, kdekoli se bude vrtat a štěpit. HF představuje pro ČR opravdu smrtelné riziko - při těžbě hrozí ekologická katastrofa. Proto hodláme zastavit HF na celém území. Srovnávat tak drastikou věc jako těžbu BP pomocí HF s jízdou autem může jen ekologický analfabet. Stydím se za geology z ČGS a i redakci LN (že si neověří zdroje), že umožní HF lobby lhát veřejně. A jen připomínám, že např. Vlastimila Dvořáková je podle mého ve střetu nejen s vědeckou ctí svým zatajováním informací o dopadu HF na ŽP, ale i se službou státu. Je totiž i ředitelkou American Association of Petroleum Geologists (AAPG) pro Evropu. Na dokreslení: v USA v letech 2005 – 2009 šlo celkem do podzemí  427 700 000 l chemie. A firma Cuadrilla v Anglii zastavila těžbu kvůli zemětřesením o síle 2,6 RS - to už domy praskají. Jiří Malík, Koalice STOP HF pro ČR

0 0
možnosti

J. Šrámek

16. 1. 2012 8:30
Plyn se netěží buldozerem,bagrem a podobnými stroji!

Vrty i do velkých hloubek nevyžadují velký zábor pozemků.Jen ta platba za pozemky je zarážející!1000kč za hektar?To je jako znárodnění.Stejně jako cena 99.90 z matematického(!) hlediska není stovka.Jen trouba ovšem takové reklamě věří.Za pronájem pozemku na zahrádku,či chatu platíte podstatně více.Takže platit v procentech ze zisku z těžby!Jen ještě podotknout,že vždy,když se začne mluvit o takových věcech,jako je těžba plynu,úložiště odpadu a podobně,vždy se jedná o krajinu nedotčenou jinou průmyslovou činností.Dotčené lokality v daných oblastech zůstávají mimo pozornost.Zde třeba doly ve Svatoňovicích,ty nikomu nevadily,že.Lidé znalí zdejšího místopisu mohou doplnit a upřesnit.

0 0
možnosti

R. Doubravský

16. 1. 2012 15:03
Re: Plyn se netěží buldozerem,bagrem a podobnými stroji!

Nejde o platbu za pozemky, ale o úhradu z dobývacího prostoru určenou na pokrytí souvisejících administrativních nákladů státní báňské správy. Za pozemky se platí zvlášť (majiteli pozemku) a podstatně mastnější sumy - např. 50-100 tis. Kč ročně za půl hektaru (proto jsou povrchové "zábory" minimalizované).

Platit procentem ze zisku, to by těžaři v řadě případů brali. Teď musejí platit procentem z tržeb, ať jsou v zisku nebo ve atrátě. 

Zdejší diskuse ukazuje, jak málo je veřejnost o podmínkách těžby plynu informovaná, což jí ale nebrání vidět rudě a šmahem ji odsuzovat.

0 0
možnosti

K. Pořická

15. 1. 2012 22:28
Dotaz.Nebude tu těžit stejná britská firma,která způsobila

v honbě za ziskem zanedbáním bezpečnosti katastrofu v Mexickém zálivu ??

0 0
možnosti

M. Stuchlik

15. 1. 2012 22:38
Re: Dotaz.Nebude tu těžit stejná britská firma,která způsobila

a která objevila plyn v Rusku, který teď proudí přes Nord stream do Německa?

0 0
možnosti

M. Raková

15. 1. 2012 19:58
Taková nádherná krajina

Škoda ničit si a všem našim potomkům takovou nádhernou krajinu, neměli bychom si to nechat líbit pro pár zisků někoho jiného , stejně za ten plyn vytěženej v Čechách, se bude platit tržní cena jako odjinud, věřte tomu.

0 0
možnosti

R. Doubravský

15. 1. 2012 21:20
Re: Taková nádherná krajina

Snad jen tolik:

(1) Těžba plynu krajinu neničí, a to ani v nejmenší míře. Místní zásahy do pozemků jsou dočasné a plně vratné. Na rekultivaci je povinně tvořena finanční rezerva.

(2) "Pár zisků někoho jiného" je nejen příslušně zdaněno, ale je provázeno masivními poplatky za průzkumná území (příjem obce), úhradami z vydobytých nerostů a z dobývacího prostoru.

(3) Naši těžaři cenu plynu neurčují, pokrývají nepatrné procento spotřeby a nezbývá jim než respektovat výkupní ceny obchodníků z plynem.

    

0 0
možnosti

P. Beran

15. 1. 2012 18:21
Záleží - li vám na tom v jaké zemi žijete, přidejte se!

http://holesovskavyzva.zacit.cz/ceho-chceme-dosahnou.html

0 0
možnosti

M. Stuchlik

15. 1. 2012 22:37
Re: Záleží - li vám na tom v jaké zemi žijete, přidejte se!

Jenže nemáte čím je nahradit. Jen by se tam zas dostali podobní idi oti jako veverky

0 0
možnosti

E. Moucha

15. 1. 2012 18:18
Proč

to má těžit Britská firma?

0 0
možnosti

R. Doubravský

15. 1. 2012 18:25
Re: Proč

Protože je ochotna investovat do velmi rizikového a nákladného vyhledávání a průzkumu.

0 0
možnosti

R. Doubravský

15. 1. 2012 18:10
Poslanec Šťovíček patrně pracuje na mrtvole

"... v případě, že poslanec VV Milan Štovíček prosadí zákon, na kterém pracuje. Ten by měl těžařům uložit povinnost platit kompenzaci podle toho, kolik vytěží"

Tzv. roční úhrady z vydobytých nerostů těžaři již dlouhá léta platí, a to zpravidla ve výši 5% z tržní ceny nerostů vydobytých v příslušném roce. Z toho 3/4 náleží obci, v jejímž katastru dobývací prostor leží. Autorka B. Říhová mate veřejnost a u lidovek mě to mrzí dvojnásob.

0 0
možnosti

M. Stuchlik

15. 1. 2012 22:36
Re: Poslanec Šťovíček patrně pracuje na mrtvole

5% je zoufale málo

0 0
možnosti

D. Šimáček

15. 1. 2012 17:33
těžba lokálních zdrojů

je naprosto nesmyslná, pokud se dají dovézt v podobné cenové relaci

0 0
možnosti

R. Doubravský

15. 1. 2012 18:23
Re: těžba lokálních zdrojů

Hospodárná těžba lokálních zdrojů znamená využití vlastních přírodních zdrojů, nové pracovní příležitosti a související daňové či jiné výnosy. Dovoz má smysl v případě levnějších či nedostatkových surovin.

0 0
možnosti