Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Z exekucí se stal výnosný byznys, čekají ho však opratě

Zatímco v roce 2001 bylo 4302 případů, kdy na dveře domácností zabušili exekutoři, v roce 2010 už číslo narostlo na 701 900. V registru dlužníků se navíc počítají pouze exekuce, které už nabyly právní moci. Když k nim přičteme ty, které teprve probíhají, je jejich počet ještě vyšší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Kraus

19. 1. 2012 5:11
Exekutoři

Ty si opět najdou cestu jak si nahrabat víc.

0 0
možnosti

M. Vichta

18. 1. 2012 16:02
Patrně se mýlím

a jsem ochoten o tom diskutovat, leč zkušenosti mého dobrého přítele mě k tomu

doufám opravňuje, že dosavadní institut exekuce v našem legislativním pojetí není nic jiného než státem posvěcená loupež. Zrůdné, z jiného hlediska geniální mi připadá pověření exekucí soukromou firmu !! To přece je v pravomoci státu !!

Co je to za paskvil a v čí zájmu tento zákon byl vůbec přijat ??

0 0
možnosti

A. Podšer

18. 1. 2012 17:44
exekutorský úřad v režii státu

další státní úřad, další úředníci, další neefektivní byrokratický aparát draze placený z daní daňových poplatníků; co je státu do dluhu zákazníka vůči řetězci nebo podnájemníka vůči nájemci; stát prostřednictvím soudu vyřkl, že dotyčný dluží, tak proč by měl ještě za peníze daňového poplatníka pro soukromý subjekt vymáhat nějaký dluh? navíc stát by přece musel jednat stejně razantně a když si představím prostor pro žaloby firem, že nedostatečně konal při výkonu exekuce v jejich prospěch, tak snad raději ani ne

0 0
možnosti

A. Podšer

18. 1. 2012 13:05
řešením situace

je také nechovat se nepoctivě: platit jízdné, zdravotní pojištění, nájemné, ručitelské závazky a jiné další povinné platby, jak je stanoveno - řádně a včas; přihodí-li se mi nepoctivost či nepořádek či dočasná platební neschopnost, mám svůj život stále pevně ve svých rukách a jsem to já, kdo činí rozhodnutí, zda jsem potenciální budoucí exekutorova oběť; VŽDY mám minimálně jednu další příležitost k nápravě, ale většinou je jich více - zaplatit pokutu na úřadu, doplatit zdravotní pojištění, domluvit se na odkladu splátek; většina později postižených se považuje zpočátku za nepostihnutelné, kašle na výzvy, upomínky i samotný fakt, že je tu něco k napravení; tady je začátek celého příběhu; chovejme se poctivě, mějme rozum v hrsti na jeho samém počátku a nedočkáme se jeho hořkého konce; systém se neuživí, pokud ho sami svým postojem odmítneme živit;

to byla těžší cesta, ta lehčí je proklínat šizuňky exekutory, advokáty, soudce, politiky, stát a čas od času si něco lajznout - třeba budu mít štěstí a zase mi to projde

0 0
možnosti

M. Pechar

18. 1. 2012 14:11
Re: řešením situace

Jistěže se člověk může vyhnout exekucím, jestliže platí své závazky, ale to nic nemění na tom, že se exekutoři dokáží chovat jako hyeny a že je potřeba tomu učinit přítrž – jak nesmyslným poplatkům, kdy z několika stokorun ždímou desítky tisíc, tak taky exekutorské svévoli, kdy zabaví majetek někomu, kdo nic nedluží, ale třeba se nastěhoval do bytu, v němž kdysi bydlel dlužník a náhodou tam má ještě hlášené trvalé bydliště… Nesnažte se ale někomu namluvit, že stačí nedlužit.

0 0
možnosti

M. Karásek

18. 1. 2012 12:16
Možná se mýlím, ale není exekuce něco úplně jiného?

Za exekuci jsem vždycky považoval úkon, kdy dlužník ví o svém dluhu, odmítá nebo nemůže jej splatit a exekutor mu zabaví majetek, obstaví účty, donese zaměstnavateli rozhodnutí soudu o tom že se má dlužníkovi strhávat část mzdy a podobné úkony. Dneska se exekucí stává úkon kdy dlužník neví že něco dluží, protože se veškeré úkony stávají tak automatickými, že nad nimi nikdo nepřemýšlí, exekutor provede spoustu zbytečných opatření a úkonů, načež dlužník celou částku zaplatí, protože se o ní konečně dosvěděl. Věřitel dostal svou pětistovku, advokát dostal svých 20 minut zaplaceno přímo královsky a navíc není za nic zodpovědný, exekutor dostal svoji taxu a veškeré výlohy zaplaceny taky s velkou rezervou a taky bez zodpovědnosti, a dlužník který to všechno zacvalak bude pro příště radši jezdit autem než MHD, telefonovat s predplaceným kreditem, a elektriku brát od nějakého jiného "dobráka" V konečném důsledku to vyjde levněji a navíc nezjistíte že jste kvůli sto padesáti korunám v registru dlužníků. Nikomu sice nestálo za to, vám kvůli pár korunám napsat dopis, ale do registru dlužníků vás dají (Konkrétní příklad od O2. Dlužník během doby co dlužil pár korun spokojeně využíval další službu od O2 ale o tom že je dlužníkem se dozvěděl až když mu odmítli dát hypotéku a propadla mu rezervace za 10 000Kč. A nikdo není za nic zodpovědný)

0 0
možnosti

J. Tachovský

18. 1. 2012 11:51
Myslim ze kecaji

neni pravda, ze po nezaplaceni pokuty MHD prijdou az exekutori. Napred posle soud do vlastnich rukou platebni rozkaz. Kdyz si ho nevyzvednete, nastane rizeni, ke kteremu jste opet predvolani. exekuce neni zadna rana s cisteho nebe. Samozrejme jsou vyjimky kdy vam exekutor vybili byt kvuli dluhu byvaleho najemnika nebo primo exekucni podvody, ale tech nebude 700000.

0 0
možnosti

J. Frgalova

18. 1. 2012 11:25
možná by pomohlo

všem zainteresovaným stranám = jak dlužníkům, tak věřitelům a exekutorům, stanovené paušálu na základě nějaké progrese.

Př.100kč dluh 15% exekuční poplatky víc ani rána, toto nařídit strhnout ze mzdy, či za soc.dávky IHNED bez čekání. Když se chce dotyčný odvolat ať se odvolá, bude na soudci jak se k dokazovaní postaví. Stržení z soc.dávky, dávky nezaměstnanosti, důchodu, mzdy, neschopenky atp... platilo za bolševika ( mzda a důchod) a můžeme to jen oprášit.

1000-100.000kč dluh 12%, 100.001-500 000 dluh 10%, atd... čím vyšší dluh tím menší poplatek s tím, že by se to zastavilo na 5% jako minimum. Všichni by věděli kolik peněz je může dostat do průšvihu a zda se jim to vyplatí. Nějaké takové právnické výpalné, nechápu, žádnou práci s tím nemají, tisknou to na tiskárnách v množství jako Baťa cvičky ve výrobě před válkou. Prostě by se všichni ( exekutoři, advokáti) museli podělit o ten paušál. 

0 0
možnosti

R. Buršík

18. 1. 2012 9:59
tak vzniká lichva v noblesních oblečccích

kdy vzdělancům nesmrdí žebrácké prachy což obšem nezávdává příčinnu  nekonečných půjček.

0 0
možnosti

J. Kraus

19. 1. 2012 5:13
Re: tak vzniká lichva v noblesních oblečccích

Nejde vždy jen o půjčky.

0 0
možnosti

P. Pruner

18. 1. 2012 9:42
ztratil se původní smysl exekucí

Původním smyslem exekucí bylo získat od dlužníka alespoň část prostředků pro věřitele. To je správné, musí být účinný bič, aby někdo neutrácel cizí peníze.

Nyní se to změnilo v prostředek obohacování exekutorů a zbídačování dlužníků nesmyslně narostlými náklady za asistence státu, který to trpí. Pak mu ale zůstávají "na krku" další sociální případy.

0 0
možnosti

P. Kunčický

18. 1. 2012 9:41
exekutoři

Jsou to hyeny a legální lichváři. Vymoci dluh, to je správné a třeba jednunásobek jako pokutu, ale ne že z 1000 Kč zaplatíte 300 000 i více. Kde jsou pravidla a přesně určeno co se musí zaplatit. Exekutor si stále vymýšli, platí se právnici,  úroky, exekuční náklady s úroky soudu, celkové exekuční náklady včetně úroku, kde je vše spočítáno, pak další poradci, právnici a to už po celkových exekučních nákladech, dále rozhodčí doložka a stále něco. Copak tam žádná pravidla nejsou. Exekutor je placen 15% z vymožené částky, bodejť by ten sup si stále něco nevymýšlel. A kdo ho zastaví? Takový je to bordél v tomto státě. Dělat z lidí bezdomovce. I když platit dluhy se musí. Ale né lichvářům podporovaným legálně státem. To je hnus.

0 0
možnosti

R. Buršík

18. 1. 2012 10:02
lichva seš tomu říká se státním glejchem

což nesmyje vinu dlzužn´íkovu,

0 0
možnosti

I. Nápravníková

18. 1. 2012 9:15
:-((

Původní vyjádření Pospíšila (asi 2 týdny zpátky) bylo, že novela začne platit od 1.3. Nyná už termín posunul do druhé poloviny roku. On to je celý Pospíšil - vždy halasně vytroubí, pokud možno na tiskovce, co HODLÁ udělat a potom ticho a nic moc se hódně dlouho neděje. Je to takový ministr píárista.

0 0
možnosti