Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Erdogan útočí na Francii, nový zákon je 'rasistický'

Zákon schválený v pondělí francouzským Senátem, podle nějž se bude ve Francii trestat popírání genocidy, je "diskriminační" a "rasistický". Prohlásil to turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Sulc

25. 1. 2012 3:47
Ze Francouzi neslysi kroky fasismu?

   A jakpak by take mohli? Vzdyt je prehlusuje dupot islamu, tak silny, ze si radeji zacpavame usi, abychom ho neslyseli a mohli tak delat, jako ze neni.

0 0
možnosti

P. Polanský

25. 1. 2012 0:09
Co je genocida?

Trestat popírání genocidy je možná správné, potíž je ale v tom, že se z původně historického pojmu genocida stala záležitost zcela politická. Francie úředně uznává (a nyní už i trestá popírání) dvou genocid - na Židech za 2.sv.v. a na Arménech během 1.sv.v. Copak ale proběhly v celých lidských dějinách jen dvě? Je tolik uchazečů! Co holodomor na Ukrajině za Stalina? Či jiné Stalinovy národnostní "změny" v SSSR? Holodomor uznává za genocidu 10 západních států, Francie však mezi nimi shodou okolností není. Stav tedy bude následující: turecký národovec popírající na pařížském náměstí genocidu Arménů půjde na rok do francouzského vězení, ruský komunista prohlašující, že za velkého báťušky Stalina žádný Ukrajinec hlady nezemřel, odejde z téhož náměstí svobodně. Co je tedy genocida? Je to stále otázka dějin, nebo už jde o ryzí politiku?

Je třeba dodat, že snad nejvýstižnějším naplněním všech znaků pojmu genocida byly události ve Rwandě, jejichž uznání za genocidu se ovšem ve Francii také hned tak nedočkáme. Proč...? No proč asi, že...

0 0
možnosti

A. Glacová

25. 1. 2012 9:30
Re: Co je genocida?

Souhlasím. Genocida je morálně nepřípustná vždy a v jakékoliv době - ať si o tom turečtí představitelé myslí, co chtějí. A ať na to budeme mít zákon nebo ne. Lidstvo by se ale nemuselo zarazit jen u toho,jak vysoká pokuta za popírání genocidy,ale všichni bychom měli účinně těmto stavům předcházet a apelovat na politiky, aby se události podobné Rwandě neopakovaly. otázkou je také, zda příště OSN bude ještě alespoň mít zájem jednat včas...

0 0
možnosti