Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vláda zamítá návrh, aby matky na VŠ neplatily za prodloužení studia

Vláda asi odmítne návrh koaličních poslanců z TOP 09, aby matky vysokoškolačky neplatily za prodloužení studia kvůli mateřské a rodičovské dovolené a zůstaly jim studentské výhody. Důvodem je mimo jiné to, že by tato změna výšila výdaje státního rozpočtu na sociální dávky a netýkala by se studentek středních a vyšších odborných škol. Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Novák

16. 4. 2012 5:18
Ono stačí, aby

potenciální rodičky své rodičovství dostatečně plánovaly. Pak nebudou mít problémy s tím, co si mají vybrat, tedy zda mateřství nebo studium. A pravda je taková, že člověk nemůže mít vše, ale musí si stanovit priority. A vzhledem k tomu, že dnes se už průměrný věk rodiček pohybuje u nás někde kolem 28 let, tak naprosto nevidím důvod, aby si měly studentky pořizovat děti v době studií.

0 0
možnosti

P. Boublíková

14. 4. 2012 18:46
Já jsem spíše pro vstřícnost

vůči matkám-studentkám a také vůči dlouhodobě nemocným studentům. Samozřejmě by neměl existovat souběh studenstských a rodičovských výhod, ale možnost přerušit studia po dobu péče o dítě nebo po dobu dlouhodbé nemoci by měla existovat.

Moje vlastní dcera si  kvůli své nemoci bude muset vybrat, buďto mít dítě dost brzy a studium na VŠ odsunout, nebo napřed studovat a pak zůstat bezdětná. Mít děti ve vyšším věku by pro ni bylo velké riziko. Všechny případy nejde nacpat do optimálního schématu "napřed studim, potom rodina".

0 0
možnosti

I. Slaba

14. 4. 2012 18:23
Jeste bych rada pozadala pany Recka a Gavlaka

aby se zdrzeli sprostych komentaru. Je to krajne nevhodne. Problemy je treba resit konstruktivne, nikoli pavlacove. Koneckoncu - kazde dite je budouci danovy poplatnik a bude vam, drazi spoludiskutujici, prispivat na duchod a zdravotni peci, az ji budete potrebovat.

0 0
možnosti

I. Slaba

14. 4. 2012 18:17
Kazdy by mel byt zodpovedny za sve ciny.

Pokud si poridim dite na vysoke skole, nemohu pocitat s tim, ze stravim 3 roky na materske dovolene. Spis musim pocitat s tim, ze budu pracovat 24/7, nebudu mit prakticky co jist a moc toho nenaspim. Pokud studentka prerusi studium, pak samozrejme ztraci statut studenta, je z ni zena/matka v domacnosti. Na tom neni nic spatneho; proste si zaplati socialni a zdravotni pojisteni. Pokud ma byt sankcionovana za roky studia navic, neda se proste nic delat. Misto narku, je lepsi si sednut a vymyslet strategicky plan, jak situaci resit, vcetne toho, ze si spocitam, co je v dane situaci financne vyhodnejsi - zda studium rozlozit, ci prerusit. Myslim si, ze misto pozitivni diskriminace (ktera vzdy vede k segregaci a nenavisti) by stat mohl zavest system zvyhodnenych pujcek pro studenty v nouzi, ktere by pokryly skolne a naklady na zivot (napr. vcetne chuvy) a ktere by se zacaly splacet v okamziku, kdy by dotycna zacala vydelavat a platit dane. Bylo by to lepsi reseni (a dalo by se aplikovat i na ostatni studenty, kteri z nejakeho duvodu musi prodlouzit studium nebo maji financni problemy - napriklad pece o nemocneho rodice, studenti, kteri nemaji rodice, kteri by je na studiich podporovali, studenti, kteri onemocni na delsi dobu atd) a fungovalo by systemove, nikoli jako zakonna norma vytvorena pro nekolik set pripadu. Dalsi moznosti je zavest moralku, ktera funguje na zapade: studium vysoke skoly je investice, plati se skolne a pri skole se pracuje. Kazdy si velmi rozmysli, zda si behem studia planovane poridi dite ci ne. A pokud si dite poridi neplanovane, tak samozrejme hrozi, ze o investici prijde. Ja sama jsem pred 18 lety dokoncila medicinu s 2 detmi s rocnim zpozdenim. Zadne vyhody od statu, ani pomoc od rodiny se nekonaly, proste jsme oba s manzelem tzv. zabrali a velmi efektivne delili cas mezi studium, peci o deti a praci. Vse jsme zvladli a hodne jsme se toho o sobe naucili. Dobra skola pro zivot :))

0 0
možnosti

J. Novák

16. 4. 2012 5:25
Re: Kazdy by mel byt zodpovedny za sve ciny.

Kolik jste platila za prodloužení studia? Kolik tehdy činily přídavky na děti? Pravda, napsala jste to hezky, ale vzhledem k tomu, že hovoříte o době před osmnácti lety, nejde asi tak moc o aktuální srovnání, že? A ještě mi vysvětlete to vaše "zavést morálku". Jak si takové "zavedení morálky" představujete? 

0 0
možnosti

J. Tachovský

14. 4. 2012 17:22
Ja s tim souhlasim

Dite po skole je tak akorat. V 26 jeste vlak neujizdi. Navic to dite nepocne studentka sama, tak at se do sponzoringu zapoji jeho otec.

0 0
možnosti

J. Chaloupka

14. 4. 2012 14:30
rozumné vysokoškolačky by měly s dětmi počkat až dostudují

vše ostatní je nerozum. Pokud vím ,říká se že studium je přípravou na budoucí povolaní  a ať se to někomu líbí nebo ne , těhotenství dosažení tohoto cíle velmi narušuje. Děti jsou zajisté vítané a děti lidí s vysokoškolským vzděláním dvojnásob. Ale jaksi vše má svůj čas a rodit a studovat současně je opravdu velký nerozum ( obzvláště v dnešní době kdy jsou antikoncepční prostředky již zcela běžnou záležitostí) a tento stav kdy zde máme rodící studentky vysokoškoloačky je  opravdu nejen nežádoucí ale i zcel zbytečný .     

0 0
možnosti

M. Gavlák

14. 4. 2012 14:21
Ano, to přesně odpovídá této vládě.

Podporujeme z daní kdejaké šmejdy a kdejaká svinstva, ale podpořit vzdělané matky, které si dovolily mít dítě dříve, než v pětatřiceti, to je diskriminační. Já už jsem na tuhle "propopulační" politiku alergický!

0 0
možnosti

J. Chaloupka

14. 4. 2012 14:33
Re: Ano, to přesně odpovídá této vládě.

nevím proč by měly musely  vysokoškolačky mít děti až v 35 letech když řádná  doba ukončení studia je max. 26 let. ŘÁDNĚ DOSTUDOVAT A TEPRVE POTÉ MÍT DĚTI JE ( V DOBĚ DOSTUPNOSTI ANTIKONCEPCE ) MNOHEM ZODPOVĚDNĚJŠÍ A ROZUMNĚJŠÍ. 

0 0
možnosti