Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pithart: Bylo neštěstí, že slovenské volby vyhrál Mečiar

Rozdělení Československa, na němž vítězové voleb před 20 lety dohodli, podle někdejšího českého premiéra Petra Pitharta Čechům žádný zisk nepřineslo. Znamenalo naopak hrozbu vzhledem k tomu, kam Slovensko za vlády Vladimíra Mečiara směřovalo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

K. Křivan

23. 7. 2012 16:31
Slováci odtržení vyhrožovali a vydírali.

Klaus je nechal "naběhnout na vlastní nůž".  Skvělá práce ! I kdyby už nic jiného neudělal, tímto se zasloužil o národ !

0 0
možnosti

i. rasmonn

23. 7. 2012 18:21
Re: Slováci odtržení vyhrožovali a vydírali.

sprivatizoval  vše , včetně státu ,kdy zato bude pikat, co že to je?  vy vychlastanej mozku.

0 0
možnosti

K. Křivan

23. 7. 2012 16:23
Zaplať Pánbůh za rozdělení.

Mělo přijít už mnohem dřív.  Měli jsme se jich zbavit  hned po válce. Nepřijmout Slovenský štát zpátky.  Jen jsme do nich cpali miliardy po desetiletí. Byli nám jen zátěží.

0 0
možnosti

J. Kottas

23. 7. 2012 23:05
Re: Zaplať Pánbůh za rozdělení.

...a blbce jak by shazovali...

0 0
možnosti

J. Frgalova

23. 7. 2012 15:25
no já si přesto myslím

že rozdělení bylo v pořádku, protože dřív nebo později by k tomu muselo dojít.

Slováci se vždy viděli spíše jako samostatný stát a měli na to právo. Není třeba brečet, teď nám to spolu klape dobře, nebo ne?

0 0
možnosti

O. Firtl

23. 7. 2012 21:35
Re: no já si přesto myslím

.....no jo klape.......ale ty investice...........

0 0
možnosti

R. Klinga

23. 7. 2012 15:04
"my jsme po sobě nemohli střílet"

ani 95% ľudí v Juhoslávii nemohlo, no napriek tomu sa stalo že po čase po sebe strieľali desiatky tisíc ľudí, zomrelo 120.000 ľudí.

Že by to neurobil p. Pithart neznamená že by tak neurobil niekto iný.

Tie filozofické reči majú svoje miesto v spoločnosti, no podstatné je to že u nás nedošlo k takej zkaze ako v YU v rokoch 1991 - 1995.

Príde mi dosť choré ak p. Pithart takýmto spôsobom znižuje dôsledky vojen v Juhoslávii.

Kto sa len na hodinku ocitol medzi Srbmi, Chorvátmi a Bosniakmi po ich "delení" federácie, musí byť fanaticky nadšený tým ako dnes reagujú Slováci na Čechov (a vice versa) . (pred časom by som ešte spomenul Moravákov, no fakt neviem či sa týmto pojmom dajú popísať aj ostraváci i ogaři z Hané).

0 0
možnosti

V. Kusý

23. 7. 2012 17:43
Re: "my jsme po sobě nemohli střílet"

Zlatá slova!Ocitl jsem se v Sarajevu jako řidič kamionu s humanitární pomocí a skončilo to naštěstí jen prostříleným mrazicím návěsem.Být moje kabina výš, nebo zářez se silnicí mělčí, měl bych asi díru do hlavy, což člověku zkazí celý zbytek dne.Takže, díky za to, jak to proběhlo mezi námi a Slováky.

0 0
možnosti

A. Novák

23. 7. 2012 12:47
Pithartův dvojdomek

by jistě dlouhobě stabilní nebyl.  To, že by bez rozdělení nebyl Klaus v politice dominantní, je jen Pithartova závistivá doměnka, ničím nepodložitelná.

0 0
možnosti

V. Prokeš

23. 7. 2012 7:19
Dnes diskutovat o rozdělení je zbytečné!

Dnes brečet na rozlitým mlékem, což zde mnozí dělají nad rozdělením ČSFR na Českou a Slovenskou republiku, nemá už naprosto žádnou cenu. Pokud by před dvaceti roky nebylo inciátorem rozdělení Mečiarovo HZDS, přišel by někdo jiný a možná by to rozdělení nebylo takové "férové", neboť na Slovensku převládlo obrovské národovectví popichované mnohými tamními politiky ze všech politických stran. Pithart a další politici z Občanského hnutí věděli, že jim v rozděleném státě asi pšenka nepokvete, což poté volby v ČR potvrdily, tak horovali proti rozdělení Československa. Připomínat výročí toho sametového rozdělení ano, ale vést o tom dnes dalekosáhlé diskuse je mlácením prázdné slámy!

0 0
možnosti

J. Štrobl

22. 7. 2012 20:07
Pithart lže.

"Dvojdomek" Pithart se vždycky vyznačoval svým vysokým smyslem být mimo realitu a své podivné představy za realitu prezentovat i plivat na všechny, kteří mu nekývali. Byl rovněž znám svým zvykem opisovat z cizích prací. Nejinak je tomu i v tomto článku, kdy použil poměrně zavádějící práci Karla Vodičky s názvem: "Příčiny rozdělení Československa: analýza po 10 letech". Že samostatné Slovensko žádná politická strana vyjma slovenských ultranacionalistů nepožadovala je lež. Deklarace Slovenské národní rady o svrchovanosti Slovenské republiky přijala Slovenská národní rada dne 17.července 1992. Ze 147 přítomných poslanců se jich pro dokument vyslovilo 113 - byli to zejména poslanci stran Hnutí za demokratické Slovensko, Slovenské národní strany a většina Strany demokratické levice, mezi nimi i Robert Fico, budoucí premiér (2006 - 2010). Proti hlasovalo 24 poslanců; deset se jich zdrželo hlasování. Jeho další tvrzení, že Slovensko směřovalo k Bělorusku a žádný zisk pro Čechy není třeba ani komentovat. Fakt, že rozdělením ČSFR jsme se vlastně se Slováky nevídaně sblížili nemůže Pithart dodnes překousnout a proto plive na všechny aktéry svojí jedovatou slinou. Ne, že bych Klause, potažmo Mečiara nějak miloval, ale za to pokojné rozdělení jim právem patří náš dík.

0 0
možnosti

J. Orlík

22. 7. 2012 17:42
Pane Pitharte, rozdíl mezi Mečiarem a Čarnogurským

byl jen v tom, že Mečiar to říkal otavřeně. Čarnogurští se nemohli dočkat, až se Slovensko osamostatní a až si rozdělí ta nejvyšší koryta. Pro mě osobně je přijatelnější lump, který říká, co si myslí než ten, co všechno okecává a skrývá své myšlenky za různé pokličky, plachétky a tak dále. Pamatuji si na dobu po revoluci, jak jsem pánům Čarnogurským moc nevěřil. Ale že Slovensko na Mečiara doplatilo a ztratilo na dlouho svůj kredit venku, je jisté. Ale jsou nepoučitelní, když teď zvolili Fica. To je mečiar v jiné barvě. Vzdělanější, jistě inteligentnější, ale s podobnými sklony, jako měl Mečiar.

0 0
možnosti

J. Krásenský

22. 7. 2012 18:36
Re: Pane Pitharte, rozdíl mezi Mečiarem a Čarnogurským

No, pokud si dobře pamatuji, byli to právě bratři Čarnogurští, kteří si přáli (naprosto otevřeně) mít vlastní hvězdičku na vlajce Evropské unie. Ironií je, že těmto katolíkům ani nenapadlo, co dvanáct hvězd na vlajce opravdu znamená. Autor vlajky Arsene Heitz uvádí, že se při jejím návrhu se inspiroval textem 12. kapitoly knihy Zjevení svatého apoštola Jana, která popisuje ženu s dvanácti hvězdami kolem hlavy. Tento symbol je v evropském umění spojen se zobrazením Panny Marie právě s dvanácti hvězdami kolem hlavy, modrá je přitom v umění chápána jako jeden z atributů Panny Marie.

0 0
možnosti

J. Krásenský

22. 7. 2012 16:30
Slepota pana Pitharta

Osamostatnění Slovenka neměly v programu jen ultranacionalisté, ale třeba i KDS s bratry Čarnogurskými... Situace se po volbách 1992 nezměnila, demokratické volby na Slovensku dopadly podle vůle Slovenských voličů... To že vyhrál Mečiar nebylo neštěstí, podílel se na pokojném dělení státu a mírové dělení státu je naprostou výjimkou v dějinách. Volby 1992 dopadly pro Pitharta a OH katastrofálně. Vedení OH včetně Pitharta použilo peníze pro humanitární organizaci Arpida (pokud si dobře vzpomínám) na svou volební kampaň (tomu se říká zpronevěra) s tím že je po volbách vrátí - patrně ze státních příspěvků za hlasy. Naneštěstí pro Pitharta & comp. dostalo OH méně než tři procenta hlasů a státní příspěvek činil Nula Kčs. Zřejmě díky konexím, vlivu P&L atd atd nedošlo k trestnímu stíhání ani žalobě ani mediálnímu vyšetřování. Pan Pithart potichu splácí a možná už splatil dluh, který vznikl trestným činem. Pamatujete si na to?

0 0
možnosti

J. Svoboda

22. 7. 2012 16:16
Slyšel trávu nerůst.

Je dobře, že Pitrýsek má na zdejší dění minimální vliv. Jeho naivita je fatální, žije stále začátkem 20.století. Když se bavil o katastrofickém vlivu levice na hospodaření státu, tunelech a státních zločinech, tvrdil, že slyšíme trávu růst. Tímto postojem podpořil morální marazmus u nás.

0 0
možnosti

M. Komárek

22. 7. 2012 16:24
víte, já už si tak jist nejsem

na počátku 90. let jsem fandil Klausovi a smál se naivkům typu Pitharta apod. Pithart, Havel a další varovali před odstrčením morálky na konto snahy o pragmatická řešení. Byli postupněk smíchu všichni ti chartisté, kteří ale v podstatě zasloužili úctu a obdiv. Dnes je morálka politiků i společnosti na katastrofální úrovni, a když se ohlídneme zpět - patří do kriminálu ti lidé, kterými se obklopil Klaus nebo ti "směšní" chartisté? Já si s odstupem doby víc a víc vážím Havlových názorů a slov, které byly nadčasové a mně a mnoha dalším se zdála nepraktická, přehnaná, nepoužitelná ...

0 0
možnosti