Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Levice v Senátu uspěla, vrátila zákon o církevních restitucích sněmovně

Senát podle očekávání hlasy levice odmítl vládní podobu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Proti předloze se po celodenním projednávání postavilo 43 senátorů ze 77.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FS

F. Svoboda

19. 8. 2012 10:25
Podrobnější vysvětlení církevních restitucí - 3. část

Za nevydaný majetek bude církvím vyplacena náhrada ve výši 59 mld. Kč. Tato částka bude splácena po dobu 30 let ve výši cca 2 miliardy ročně ( to jsou necelé dvě tisíciny státního rozpočtu ). Tato částka představuje hodnotu církevního majetku, který po provedení "církevních restitucí" zůstane stávajícím držitelům bývalého církevního majetku. Ihned s platností zákona bude odblokováno 44 % historického církevního majetku ( v hodnotě 59 mld. Kč ), s nímž zejména obce budou moci nakládat ve prospěch svých území. V roce 2011 bylo podle zákona o hospodářském zabezpečení církví vynaloženo na církve 1,45 mld. Kč, a to převážně na platy duchovních. Do roku 2014 však platí Deklarace shody, ve které se církve zavázaly, že nebudou požadovat další prostředky na nové duchovní.       Po skončení Deklarace shody se tak částka 1,45 mld. Kč určitě zvýší. V rozpočtu na rok 2015 již Ministerstvo kultury počítá s částkou 1,7 mld. Kč. Dále hrozí, že na financování státem mohou dosáhnout i další církve, což znovu náklady státu podstatně zvýší. Zákon o majetkovém vyrovnání ruší zákon o hospodářském zabezpečení církví.       Majetkové vyrovnání se proto státu z dlouhodobého hlediska vyplatí.       V r. 2007 byla tehdejší sněmovní komisí zadána studie Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické k porovnání státních výdajů na církve a výnosů, o které církve přišly. Podle této studie výdaje vynaložené v letech 1948 - 2007 na církve ze státního rozpočtu činily 60,6 mld. Kč.Nerealizované výnosy církví z jejich původního majetku a z patronátů, které přešly na stát, pak činily ve stejném období 229,2 mld. Kč. Z toho roční výnos zue zabraného majetku je cca 3 mld. Kč ročně. Celkem činí saldo ve prospěch státu 168,6 mld. Kč.

Doufám, že je to pro  nevědomé diskutující dostačující.

0 0
možnosti
FS

F. Svoboda

19. 8. 2012 10:24
Podrobnější vysvětlení církevních restitucí - 2. část

Pro vrácení takového majetkuplatí dvě věci : a) Zákon o revizi první pozemkové reformy byl přijat 11. července 1947, byl však realizován až po 25. únoru 1948. Po  25. únoru 1948 komunisté tento zákon už nerespektovali a protiprávně konfiskovali majetek bez náhrady. Pokud by tedy bylo skutečně postupováno tak, jak stanovil zákon o revizi první pozemkové reformy, majetek by se církvím nevracel. V období první republiky proběhla první pozemková reforma, ve které byla vyvlastněna i část církevního majetku, avšak za náhradu.Nelze tvrdit,že postup, kdy v rozporu se zákonem není zaplacena náhrada za vyvlastněný majetek, je v pořádku, a není tedy co napravovat. Argumenty ČSSD proti prolomení hranice 25.21948 nezákonný postup komunistického režimu obhajují. Přitom u fyzických osob se majetek vyvlastněný bez náhrady podle zákona o revizi první pozemkové reformy vrátil. Nabízí se tedy otázka, i zákon o půdě prolomil hranici 25. února 1948. Je nezbytné upozornit, že pro přechod vlastnictví na stát bylo rozhodující až datum,kdy stát pozemkyskutečně převzal, nikoliv pouhá poznámka, že pozemky jsou podrobeny revizi pozemkové reformy. Tuto skutečnost potvrdil i zákon o půdě v § 32odst.2 : Za okamžik přechodu na stát nebo jinou právnickou osobu postupem podle zákona č. 142/1947 Sb. se považuje den faktického převzetí nemovitostí státem nebo jinou právnickou osobou. 

0 0
možnosti
FS

F. Svoboda

19. 8. 2012 10:23
Podrobnější vysvětlení církevních restitucí - 1. část

Autor: F. Svoboda Datum: 18.08.2012 10:011. Návrh zákona nenese rizika prolomení dosavadní neprolomitelné restituční hranice.

Návrh zákona plně respektuje majetek zabavený před 25. únorem1948. Zákon stanoví, že se napravují pouze křivdy spáchané v rozhodném období, tedy od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Zákon dále definuje, že za původní církevní majetek se považuje pouze majetek, který církve měly ve vlastnictví alespoň po část období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990

V ustanoveních o vydávání majetku je pak vždy znovu výslovně uvedeno, že se vydá pouze majetek, který náležel do původního církevního majetku a stal se předmětem majetkové křivdy od 25. února 1948 do1. ledna 1990.

Pro zvýšení jistoty bylo navíc do návrhu zákona včleněno výslovné ustanovení, že se nevydávají věci konfiskované na zákledě Benešových dekretů ( §8 odst.1 písm. h) návrhu zákona).

Kontrolu splnění toho, že se neprolamuje hranice 25. února 1948, budou provádět jednak povinné osoby ( Pozemkový fond a Lesy ČR), které budou každý uplatněný nárok na vydání věci přezkoumávat, a jednak pozemkové úřady, které opět budou splnění všech zákonných podmínek přezkoumávat. Není tedy pravda, že zařazení majetku, který podléhal revizi 1. pozemkové reformy (zákon č.142/1947 Sb.), prolamuje hranice 25. února 1948.

0 0
možnosti
JF

J. Feřtková

18. 8. 2012 10:07
Pane Moucho,

od člověka, který zde tak hlasitě a neúnavně kritizuje církve i návrh zákona o vyrovnání, bych očekávala, že něco bude o dané věci znát. Ale Vy nevíte zhola nic ani o církvi,  o tom jak funguje dnes, ani o její novodobé historii, o pronásledování církví komunisty a ani o onom návrhu zákona. Uchvacuje mě, v tom negativním slova smysl, že jste nalezl troufalost být tak zarytým odpůrcem cíkrví i restitucí, a přitom mít jen útržkovité, kusé, povrchní, jednostranné (a nutné dodat leckdy nepravdivé)  inrofmace. Přichází mi na mysl otázka, zda je to vůbec slušné, aby člověk o dané problematice věděl opravdu tak málo a při tom tak zaujatě kritizoval.

0 0
možnosti
EM

E. Moucha

18. 8. 2012 10:47
Re: Pane Moucho,

Tak já jsem zarytím odpůrcem církevních restitucí?No tak pak nevím co bych Vám na to řekl.V několika příspěvcích jsem napsal že má být navrácen církevní majetek stejným způsobem jako bylo v roce 1990.Je to známka toho že jsem zarytým odpůrcem restituce ?ti co by jim podle toho co říkají a píší nedali vůbec nic ti jsou podle mne zarytí odpůrci.Tak si v té své hlavince udělejte pořádek ano.Vaše příspěvky jelikož jste věřící přecházejí k demagogii.A měla byste konečně si ten návrh toho zákona přečíst.

0 0
možnosti
EM

E. Moucha

18. 8. 2012 8:36
Opravte mne prosím

Hovoří se že po dobu 30let každý rok bude stát vyplácet 2 miliardy ročně.Ale je tam nějak zapomenuto že po dobu 17let se bude vyplácet ještě na platech v průměru 1miliarda takže v konečném součtu se bude po dobu 17let vyplácet 3miliardy až pak ty dvě.Je to tak?Takže v konečném součtu co mají dostat finanční vyrovnání bez inflace to dělá přibližně 70miliard ne 59.Takže církve po nabytí majetku budou 30let hospodařit za pronájem budou stoho mít velké peníze.Tak pak nechápu proč se bude církevním hodnostářům vyplácet 17let mzdy.Pochopil bych tak 5let.Když to vemu že já od roku 1990hned po restituci dostávám za 1ha 1500kč

0 0
možnosti
JF

J. Feřtková

18. 8. 2012 10:15
Re: Opravte mne prosím

Nezlobte se, ale já už na Vaše dotazy ohledně církví a nového zákona nebudu reagovat. Neb je to zbytečné: Vy položíte mnoho "jakoby otázek", řada lidí, včetně mne, se zde snaží přinášet faktické věcné odpovědi, ale Vy je nevnímáte, snad ani jim neporozumíte, a v dalším přípěvku se "zeptáte" na to samé, ale v bledě modrém. Diskuze s Vámi na toto téma je ztráta času, neboť mám pocit, že Vy se k faktické, věcné odpovědi ani dostat nehodláte. To co Vy zde hledáte, je prostor pro publikování Vašich zavádějících a tendenčních názorů, vycházejících z kruciálních neznalostí. A toho se já dál účastnit už nemám zájem.

0 0
možnosti
MK

M. Komárek

16. 8. 2012 22:52
Pane Orlíku (pokud se sem vrátíte a vy to zásadně neděláte)

tak mi napište, co ta zlá pravice "obyčejným" lidem bere. A popis "obyčejného" člověka by mě taky zajímal. Zcela "obyčejnou" by totiž měla být schopnost se o sebe postarat, případně v rodině, a ne se nechat krmit státem. To by mělo být naopak vzácné, v jednotkách procent z pohledu společnosti. 

0 0
možnosti
VC

V. Cibulka

16. 8. 2012 17:02
Takový příběh ze života

Asi před 3 lety jsem potřeboval zjistit vlastníka jedné velké parcely na Praze západ, jak jsem na katastru zjistil - parcelu spravuje pozemkový fond a víc mi k tomu řeknou tam, na fondu jsem se dozvěděl, že je vlastně evidence ve dvou registrech - pozemkový katastr, který platil od 1. republiky cca do roku 1964, druhá evidence je v katastru nemovitostí - od r. 64. Protože komunisté nedodržovali (snad úmyslně) zásady správné evidence, záměrně se eviduje i starší, pečlivější systém . Podle dokumentů bylo vidět, že velká parcela byla sloučena z menších, a vlastníků (pro Josefisty raději zopakuji, že v pozemkovém katastru byli uvedeni jako vlastníci) bylo více: byl tam uveden Řád premostrátů, Kapitula sv. Víta a další. Na fondu mi říkali, že komunisté často při "zabavení" antedatovali, nebo falšovali smlouvy před rok 48, pojistka, kdyby se komunismus neudržel.. Tolik má zkušenost, názor ať si každý udělá sám.

0 0
možnosti
LN

L. Nguyen 084

16. 8. 2012 17:14
Re: Takový příběh ze života

Předposlední  věta, to je síla. Názor jsem si udělal, obzvláště na Vás.

0 0
možnosti
EM

E. Moucha

16. 8. 2012 16:35
Pane Komárku

hlupáku - stát jim přispívá skoro 2 mld právě proto, že církev nemaje majetek, nemá na vlastní provoz. Jinak církev pod žádný stát nepatří (to je jen vaše bolševická fikce), takže se majetek vrací konkrétní církvi, nikoli státu.

Mohl byste mi říct platí církev daně?Proč se ptám.Za církevní pohřeb a za každou mši za zesnulého , za svatbu,za křtiny a další církevní práce se platí.A že někdy taky udělají nějaký ten podvod o tom nás převědčil sám pan kardinál Vlk když v roce 2006 obral stát o 3,5milionu

0 0
možnosti
RP

R. Pecho

16. 8. 2012 12:21
Co mohou nyní církve podniknout,

aby nezlikvidovaly poslední zbytky legitimity své vlastní existence v ČR? Vzdát se beze zbytku nároku na jakékoliv církevní restituce. A jak budou církve existovat dál? Nejkorektnější k občanům ČR by byla totální církevní odluka bez jakýchkoliv náhrad. Co je schopno přežít, přežije, co je mrtvé, už dávno mělo být pohřbeno.

To byl citát. Howgh.

 

0 0
možnosti
JF

J. Frgalova

16. 8. 2012 12:42
Re: Co mohou nyní církve podniknout,

já vám zabavím barák a pak vyženu do lesů, abyste si nasbíral maliny, nebudete dostávat žádnou podporu, jen co si vyžebráte.

Co je schopno přežít přežije....atd...howg

0 0
možnosti
AN

A. Novák

16. 8. 2012 10:39
na ten předvolební plakát

měli pro úplnost ještě přidat rudou ruku, která prelátovi ten majetek krade. Ale to oni ne...:o)

0 0
možnosti