Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Nepodnikáme, tvrdí úředníci ze sociálky. Živnostenské listy ale mají

Stačily tři týdny, aby se ředitelství České správy sociálního zabezpečení zbavilo největšího průšvihu z poslední doby. Šmahem odmítlo podezření nejvyšších kontrolorů, že si úředníci nelegálně přivydělávali díky údajům z databází úřadu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

J. Frgalova

10. 10. 2012 16:28
dle mých zkušeností

živnostenský list lze za poplatek pozastavit na neurčitou dobu na živnostenském úřadě. Pouze tohle je tzv. přerušení podnikání. ŽÚ dá tomuto člověku potvrzení, které se zaměstnavateli předloží.

Z vlastních zkušeností vím, že některé samostatné úřady spadající pod MF to po svých zaměstnancích chtějí a potvrzení od ŽÚ požadují.

Je možné, že ČSSZ to však nepovažuje za nutné a nechávají své zaměstnance přivydělávat ofiko.

0 0
možnosti
PS

P. Skřivan

10. 10. 2012 17:10
Re: dle mých zkušeností

... a co by bylo podnikání ? Nepozastavený živnostenský list je podnikáním. Od toho je aktivní a taková osoba je i v rejstříku jako aktivní.

0 0
možnosti
JF

J. Fohler

10. 10. 2012 9:03
Zaměstnanci veřejné správy

Zaměstnanci veřejného sektoru si "přivydělávají"často,jako zastupitelé,členové správních a dozorčích rad,poradci apod..Podle mě to není v pořádku,protože vím,jak je těžké pracovat byť pouze na 2 úvazky,prostě to nejde z časových důvodů.Navíc poradenství je neprůkazné.Takže něco musí ošidit,nebo dostávají odměnu za "nic".Navíc jsem přesvědčen,že by neměli mít právo na stávku.Proti komu stávkují???!!!!Proti nám,daňovým poplatníkům.Z ekonomického hlediska se dělí občané ČR na 3 skupiny

-první svými daněmi(soukromý sektor) tvoří veřejné finance

-druzí jsou z nich placeni,nebo dostávají dávky,důchody...

-třetí si sami berou

0 0
možnosti
JT

J. Tínek

10. 10. 2012 8:47
Nemusí podnikat

ale mohou být zdrojem informací pro kamarády...

0 0
možnosti
JK

j. kříž

10. 10. 2012 8:24
.

zneužití informací v obchodním styku zneužití interních informací zneužití soukromých

dat naprospto běžné hobby politiků poslanců v česku nedivme se že to co je v USA hrdelním zločinem dělají s oblibou všichni uředníci české státní správy

0 0
možnosti

J. Šrámek

10. 10. 2012 8:16
Chudáci otročící státu!

Platy ve státní správě jsou opravdu ubohé.Stále nestačí na koupi a údržbu pořádného sídla,jako je Orlík,Hluboká a podobně.A má státní úředník povoleno podnikat ve stejném,či obdobném oboru své hlavní práce?Divme se proto,že vyřízení čehokoliv na ČSSZ trvá tak dlouho!

0 0
možnosti
PP

P. Pruner

10. 10. 2012 7:57
kdo tomu věří ?

To je jako v tom vtipu o destilačním zařízení na pálenku - nedestiloval. ČSSZ z nás asi dělá blbce a shoda je podle nich jen náhodná.

Já bych těm lidem přivýdělek přál, platy nejsou závratné. Ale žádný zaměstnanec nemůže podnikat v pracovní době s využitím dat svého zaměstnavatele.

0 0
možnosti
TB

T. Berný

10. 10. 2012 8:04
Re: kdo tomu věří ?

Zaměstnanec ve státní správě dokonce nemůže bez dovolení zaměstnavatele podnikat vůbec, tzn. ani mimo svou pracovní dobu a zcela mimo jeho obor. Potíž tohoto článku i celého slavného "objevu" NKU je v tom, že to zda někdo v daném období oficiálně aktivně podniká nebo ne, se nedá odvozovat z existence Živnostenského listu.

0 0
možnosti
TB

T. Berný

10. 10. 2012 7:56
Sugestivní titulek

Titulek se tváří, jako by v tom byl nějaký rozpor. Jenomže v tom žádný rozpor není, samotné vlastnictví živnostenského listu ještě neznamená, že jeho držitel skutečně podniká. Laicky řečeno jedná se pouze o povolení podnikat, které vydává živnostenský úřad. Skutečný výkon podnikatelské činnosti je třeba přihlásit na ČSSZ a tamtéž je možno se při ukončení činnosti odhlásit. Jsou určitě statisíce lidí, kteří někdy v minulosti podnikali, činnost ukončili, jsou už dávno odhlášení a přesto stále mají Živnostenský list. Na tom není nic špatného.

Jinak celá "akce" na ČSSZ s lustrováním podnikání zaměstnanců je jeden velký Kocourkov. Jako by nebezpečí zneužití dat bylo v tom, zda člověk, který k nim má přístup, podniká nebo ne. Důležitější snad je, jak je ten přístup k datům zabezpečen.

0 0
možnosti
PB

P. Balcar

11. 10. 2012 11:30
Zabezpečení dat

proti lidskému faktoru, který má nakládání s daty v popisu práce je velice obtížné. To by se musel evidovat každý přístup do systému nebo žádost o informace o klientovy a prověřovat podezřelé akce, zda byly použity opravdu pro úřední výkon.

Když si u nás nechávají policisté povolovat od soudu nezákoně odposlechy kde koho (přišlo se na to náhodně), tak jak precizně budou asi kontrolováni obyčejní úředníci?

0 0
možnosti