Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Mediafax: Do voleb nemohou Okamura, Dlouhý a Bobošíková

Podle agentury Mediafax se prezidentské volby nebude moci zúčastnit Tomio Okamura, Vladimír Dlouhý a Jana Bobošíková. Nezískali údajně dostatečný počet podpisů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Čech

23. 11. 2012 8:17
A nastanou soudní spory.

A okolní státy se budou smát a za břicha se popadat. Politikům v České kocourkovské republice se opět podařil husarský kousek. Dodatek k ústavě, jímž se zavádí přímá volba prezidenta je v přímém rozporu s Listinou základních práv a svobod, která je součástí ústavy. Tedy, ústava je v rozporu sama se sebou. Silně se zde vtírá otázka, zda to není úmysl. Docela to na to vypadá.Politici, čelní představitelé politických stran se opět projevili jako naprostí diletanti, kteří nemají morální právo rozhodovat jménem občanů.Dodatek k ústavě, konkrétně jeho článek 56, kterým se stanoví nerovný postup pro kandidáty (10, 20, 50 000 podpisů) je v přímém rozporu s čl.1 a 21, odst.4  Listiny základních práv a svobod. Obrátí-li se kterýkoliv z takto odmítnutých kandidátů na Ústavní soud, musí nutně spor vyhrát.  A budeme bez prezidenta, poněvadž do stanoveného termínu voleb se to stihnout nedá. Opravdu směšné a nedůstojné státu. Klasická ukázka nekompetentnosti politiků cokoliv řešit, zejména jménem státu a jeho občanů.

0 0
možnosti
VN

V. Novák

23. 11. 2012 9:52
Žádná nerovnost se tím nezavádí.

...

0 0
možnosti

P. Čech

23. 11. 2012 10:43
Re: Žádná nerovnost se tím nezavádí.

Ale zavádí. Aby tímto článkem byla dána rovnost, musel by požadovat např. podpisy 10 senátorů, 10 poslanců či 10 občanů, nebo 50 senátorů, 50 poslanců či 50 občanů. Demokratická ústava nesmí stanovit, že jeden senátor je něčím více než 1 poslanec, nebo že 1 senátor či 1 poslanec jsou něčím více než 1 občan. A článek 56 dodatku k ústavě toto stanoví. Kupodivu jednoznačně.

0 0
možnosti
JK

J. Kliment

23. 11. 2012 10:04
Re: A nastanou soudní spory.

No nevím - ale když kdokoli nezíská potřebné znalosti a dovednosti nesmí řídit auto, operovat, létat či vykonávat spoustu jiných činností. Stejně tak namůže být  tělesně postižený či slabý jedinec hasičem nebo vojákem, basketbalista se 150ti centimetry také není obvyklý jev. Prostě určité předpoklady či podmínky pro tu kterou činnost nejsou nic nezákonného nebo nesprávného - a volený zastupitel je také jen a jen obor činnosti. Anebo požadavek čistého rejstříku lze považovat také za protiústavní?

0 0
možnosti

P. Čech

23. 11. 2012 10:38
Re: A nastanou soudní spory.

Máte pravdu. A tady je ten kámen úrazui našeho systému. jediným předpokladem pro vykonávání funkce poslance v České republice je naprostá loajalita k politické straně. Odbornost jaksi není důležitá. A v tom je jádro všech problémů.

0 0
možnosti
AN

A. Novák

23. 11. 2012 11:03
Re: A nastanou soudní spory.

omyl. předpokladem pro funkci poslance je být zvolen. Zbytek záleží jen na něm.

0 0
možnosti

P. Čech

23. 11. 2012 13:16
Re: A nastanou soudní spory.

Předpokladem pro funkci poslance podle toho co říkáte je za prvé být navržen politickou stranou na její kandidátku, potom být zvolen na této kandidátce, posléze složení poslaneckého slibu podle ústavy. Odbornost zde jaksi chybí, stejně jako samnkce v případě, že se poslanec zpronevěří svému ústavnímu slibu.

0 0
možnosti
JK

J. Kliment

23. 11. 2012 11:56
Re: A nastanou soudní spory.

Nejen našeho - politické strany jsou obecným problémem demokracie. Bohužel se z uskupení obhajujícího společný názor staly výdělečným podnikem a semeništěm korupce - moc se stala cílem, nikoli nástrojem. Jediný způsob nápravy je vliv voličů, ovšem ti ve valné většině jakoukoli osobní angažovanost, neřku li odpovědnost odmítají - postačuje jim možnost nadávat beztrestně na cokoli a kohokoli.  Je docela poučné porovnat onu tzv. "vysokou politiku" s prací zastupitelstev na malých obcích. Tam totiž povětšinou nikdo ani neví kdo za jaké uskupení byl zvolen - a je to také jedno, důležité jsou výsledky. Platí jediná vyjímka - komunisté. Ti ze zásady příliš nespolupracují, řídí se heslem "čím hůř tím líp". Neplatí to všude, samozřejmě, ale je to časté. Budiž nám útěchou že tenhle problém mají, v různé míře, všechny parlamentní demokracie.

0 0
možnosti

P. Čech

23. 11. 2012 13:45
Re: A nastanou soudní spory.

Je vidět, že naše názory na věci obecné souznějí.Jen bych podotkl, že problémem demokracie není existence politických stran, ale jejich moc nad občany, vyplývající ze zavedených systémů. Je nutno si uvědomit, že politické strany nejsou ničím jiným, než spolky stejně a nebo velmi podobně smýšlejících občanů a že vždy jsou vzhledem k občanům jiným v naprosté menšině. Jako takové nesmí být obdařeny mocí a to jakoukoliv mocí. Jsou-li obdařeny mocí a to dokonce vyplývající z ústavy, jedná se nikoliv o demokracii, ale o totalitní diktaturu.

0 0
možnosti