Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PEŇÁS: Stigmata v Kamenci aneb Lužický Láokoón

Pokračuju tu v líčení Pressereise čili tiskové cesty, jejíž první díl popisoval útrapy, ale i rozkoše, jež její účastník prožil na její první zastávce v krušhohorském městě Annabergu. Druhým cílem cesty bylo hornolužické město Kamenz, které leží nějakých dvacet kilometrů severovýchodně od Drážďan. Do klidného městečka jsme přijeli večer. Byla již tma a proto bylo nutné počkat na ráno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

23. 3. 2013 18:23
Škoda pane Peňasi

Vaše cestopisná reportáž mi zprvu přišla docela zajímavá. Až na poslední část, kde jste si neodpustil "ideové" rýpnutí do husitů. Trochu jste zaspal dobu, čas, kdy se husité, kdysi zneužiti komunistickou propagandou, stali předmětem až nenávistných odsudků ( raná devadesátá léta) je naštestí pryč, nastal čas nezaujatého hodnocení. No a s tím "předáním" Lužice, resp. jejím vytržením ze svazku zemí Koruny české jste byl již poučen...

0 0
možnosti

S. Cesky

23. 3. 2013 19:47
Re: Škoda pane Peňasi

Děkuji Vám.

A teď,proč jsme my neskončili jako Lužičtí Srbové:

Fyzicky nás zachránili Husité,i když se to katolické verbeži nelíbí, ale intelektuálně nás udržel Václav IV počeštěním University Karlovy,což se zase nelíbí proskopčáckým historikům.

Fakta jsou však jasná,že !

O tom,že Sasové převzali Lužici podrazem (byli to protestanti) se Peňás raději nezmiňuje,má na starosti rebarborové koláče..

0 0
možnosti

S. Cesky

20. 3. 2013 12:47
poslechněte si lužickou srbštinu,je krásná

Takhle jsme mohli dopadnout,kdybychom zvolili trotla Hajaju.Nepotřebujete slovník ! (tady tedy hornolužickou):

http://www.youtube.com/embed/3u59B9HY-dY

0 0
možnosti

S. Cesky

20. 3. 2013 12:35
trapný Peňás,Husité se pouze bránili,

a nemusím se ani koukat na to koho volil-trottel volí trottla..

Proskopčák nechce raději psát o vzbouření rodičů,když jim pře rokem chtěli zavřít jednu z mála posledních lužickosrbských škol.

Němčouři dokázali poněmčit celý národ,to jen my nikoho nepočeštili a naši učitelé učili slovensky,a každý dobrý skutek musí být potrestán-třikrát nás potom zradili..

No ale zpět k Lužickým Srbům-chybu udělal již Beneš,když po 1.světové válce obětoval Lužici za Slovensko.Kramář měl pravdu,když chtěl Lužici a ne Slováky.Dnes už je pozdě na vše-na záchranu Lužice,na vyhazování komunistů u nás z vedoucích míst atd..Je pozdě,nad Ralbicí kráká havran..Ueber Ralbitz kraechzen Raben..

0 0
možnosti

18. 3. 2013 14:51
"My" jsme Lužici nikomu nevěnovali

Celkem hezká črta z cest, až na to, že JSME (kdo my? My Češi?) koncem třicetileté války "věnovali" obě Lužice Sasku (sic!).

  Lužici odstoupil Sasíkům habsburský císař Ferdinand II., a to podle historických pramenů jako úplatek (či "náhradu") za to, aby saský kurfiřt nepožadoval  odškodnění za majetky české protestantské šlechty, vyvlastněné a  vyhnané po Bílé hoře z českých zemí.

Nějakých právě definitivně poražených českých stavů ani zemského sněmu se na souhlas rozhodně neptal.

 "Ferdinand uzavřel v květnu 1635 separátní mír se saským kurfiřtem Janem Jiřím, kterému jako dědičné léno odstoupil Horní i Dolní Lužici. Učinil tak bez souhlasu českých stavů, čímž ke své škodě okleštil země české Koruny,"  formuluje tento dějinný fakt historický server http://otta.cechove.cz/ferdinand.htm.

0 0
možnosti

M. Vránek

18. 3. 2013 14:28
Pressereise

bych přeložil spíše jako novinářská cesta...

0 0
možnosti

J. Farda

16. 3. 2013 14:41
... Lužický Láokoón

Kdysi ještě za velmi hlubokého socíku, jsa v té době velmi mladým Severočechem, jsem poslouchal při svém lovu informací na středních vlnách vysílání (kromě Tirany) lužického rozhlasu a nestačil jsem se divit, jak je češtině tehdejší lužičtina blízká, dokonce jsem měl tehdá dojem, že je mi bližší než slovenčina. Od té doby sa viem po slovensky, nazávam sa, cel´kom dobre dohovoriť, ale tehdejší dojem ve mně dodnes zůstává. Díky autorovi za užitečné informace. Tečka.

0 0
možnosti