Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pinochetův režim: ekonomická stabilita, jíž padly za oběť tisíce lidí

Přesně před čtyřiceti lety, 11. září 1973, zaútočily jednotky chilské armády pod velením generála Augusta Pinocheta na prezidentský palác. Armádní puč tehdy nastolil vládu vojenské junty, která Chile řídila dlouhých 17 let. "Odpůrci Pinochetova režimu museli odejít z veřejného života a byli zatýkáni a mučeni," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz iberoamerikanistka Monika Brenišínová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

12. 9. 2013 13:33
Z Chile je možné si vzít příklad hned na několika frontách

Allende byl demokraticky zvolený prezident a politika, kterou sliboval a prosazoval, přivedla zemi během pár let do ekonomického průšvihu. Z toho vyplývá, že ne vždycky vede demokracie k pozitivní změně. Ale samozřejmě se nabízí otázka, proč  vůbec lidé Allenda zvolili. V té době už bylo přece každému jasné, kam komunismus vede. Důvodem bylo, že se jim v půměru nedařilo dobře. A z toho vyplývá poučení pro politiky nezapomínat na obyčejné lidi, protože jich vždycky bude většina. Bohatí se o sebe postarají.

0 0
možnosti

12. 9. 2013 9:12
Jaká škoda,že byl u nás jen jako turista!

Ihned po roce 1989 měl být pozván do naší republiky,jako expert! Bylo by dnes mnoho problémů vyřešeno s konečnou platností.Dnes jej můžeme jen obdivovat.Převzal moc nikoliv sám,ale za pomoci dalších velitelů ozbrojených sil.Vojáci a námořníci se chovali stejně,jako v jiných zemích při vojenském puči.Třeba v Polsku,že.Co je nutné ocenit,je skutečnost,že vše podřídil zájmům země,kterou vyvedl z rozvratu zpět na nejvyšší úroveň v Jižní Americe.Po skončení tohoto úkolu odešel sám a dobrovolně.Ne,jako běžní diktátoři svou smrtí.Věkem,atentátem,jiným pučem atd.Litovat můžeme jen toho,že u nás se nenašel žádný důstojník se ctí v těle a nenapodobil jej!Ani ti,co něco zkusili,sice naivně a bez úspěchu,nejsou ani nijak známí a už vůbec není snaha jejich čin nějak ocenit.

0 0
možnosti

12. 9. 2013 7:24
Chile

Citace z textu: "USA a Velká Británie tam měly i své ekonomické zájmy..." Toto myslím vypovídá o mnohém. V Chile jsou jedny z největších ložisek měděné rudy a měď je strategická surovina pro zbrojní průmysl. Proto USA a VB podporovaly přes CIA Pinocheta, protože díky tomu pak dostávaly rudu "zas pár švestek". Allende chtěl aby z této rudy měla užitek co největší část národa. Jinými slovy řečeno: aby peníze za měděnou rudu zůstávaly v Chile, místo toho aby je zahraniční investor odkláněl kamsi do pryč.

Proto za vlády Allendeho byl světový tisk plný toho, co se tam provádí za teror proti lidu (Apropó - není to náhodou paralela s dneškem v Sýrii?). A po té, co pučem převzal vládu Pinochet, bylo  ve světovém tisku ticho - v Chile se najednou ze dne na den přestaly porušovat lidská práva. Všimli jste si toho? Když už tady máte takové učené řeči?

0 0
možnosti

12. 9. 2013 13:45
Re: Chile

No já si myslím, že máme celkem dost velký vzorek případů, na kterém je lze demostrovat, kam takové "socialistické" ekonomické experimenty vedou. Mimochodem nestačí mít jenom nerostné bohatství. Taky ho musí někdo umět vyhrabat ze země a zpracovat - tzn. potřebuje (v případě zemí jako je Chile zahraniční) investice a pak to třeba znamená pro lidi i možnost zaměstnání. Jiná věc samozřejmě je, jak spravedlivě je v dané zemi bohatství rozděleno. Pokud profituje jen úzká skupina lidí, ostatní živoří a najde se schopný populista, pak to může demokraticky dopadnout jako V Chile.

0 0
možnosti

11. 9. 2013 16:23
Kdyby Svoboda byl jako Pinochet

Osudy starickeho Gen Svobody,nebyly jednoduche. Kdyz byl vyzvan K. Gottwaldem, aby podporil t.zv. vladu narodni fronty, coz byl kryci nazev pro prevzeti moci komunisty, na jejiz stranu se postavila SNB a Lidove Milice, misto projevu podpory armadou, dostavil se na Hrad s tankovym plukem. Jiz v prvnich hodinach boju se zastrelil K. Gottwald se slovy: Umiram, aby svoboda a demokracie zily!.V dalsich dnech bylo zatceno a internovano na Srahovskem stadionu nekolik tisicovek komunistu a desitky jich bez soudu zastreleni. Armada ustanovila radu generalu, v jejimz cele stanul Svoboda. Pronasledovani komunistu trvalo jeste nekolik let. Cetnymi prehmaty a veznenim komunistu jako Kopeckeho, Slinga, Novotneho, Zapotockeho a dalsich byla pobourena mezinarodni verejnost. Vlnu odporu vyvolala vrazda tajemnika KSC a predsedy exilove vlady Slanskeho, zijiciho v emigraci. Byl zastrelen na ulici v Moskve, pravdepodobne agenty Svobodova prazskeho rezimu.

0 0
možnosti

11. 9. 2013 16:26
Re: Kdyby Svoboda byl jako Pinochet

V nasledujicich letech tvrdost Svobodovy vlady povolila. Byla povolena existence tech politickych stran, ktere nebyly ve spojeni s Moskvou. Do zeme byli povolani zahranicni odbornici na ekonomii, bylo zruseno znarodneni a podporovana soukroma iniciativa.  Soubezne doslo k t.zv. ceskemu hospodarskemu zazraku a Ceskoslovenska republika mela nejvyssi zivotni uroven v regionu. Spocastne s uvolnovanim polirickym, Svoboda ustupoval do pozadi a nakonec starnouci marsal abdikoval a podepsal zakony o svobode, ale pohrozil, ze se vrati, pokud by zacala znova hrozba komunismu. Mezitim se Ceskoslovenska republika stala zakladajicim clenem Evropske unie a NATO. Svoboda nakonec byl jmenovan dozivotnim senatorem, zarucena beztrestnost a odesel do ustrani.  Nyni generalovo hodnoceni obcany rozdelilo. Nekteri v cele se starymi soudruhy, vyjadruji nadeji, ze konecne muze dojit k potrestani Svobodovych zlocinu a k objasneni strahovskych zverstev.

0 0
možnosti

11. 9. 2013 14:32
Kam se dostaly Lidovky

stačí si přečíst příspěvky takových pravičáckých gigantů, jako jsou Křivan, či Langer.

A pak že nemá čs. pravice blízko k fašismu.

0 0
možnosti

11. 9. 2013 16:34
Re: neznalost dejin soudruhu

Lenin o Mussolinim, zakladatelem fasismu a svym pritelem se svycarskeho exilu prohlasil, ze je nejvetsi nadeji italskeho socialismu. Na rozdíl od Lenina však Duce nevyhlásil třídní boj, ale program překlenování třídních rozporů. Prislusnici jeho strany  v říjnu 1922 (přesně 28.X.) „pochodem na Řím“ vedeným všemi 40 poslanci fašistické strany, v jejichž čele mašíroval Mussolini, získaly rozhodující moc v zemi a Benito se stal předsedou vlády Nu a pak tedy postupně nastal v zemi politický systém zvaný fašismus. Protože to opravdu na čas a ve srovnání s jinými zeměmi vypadalo jako dobré řešení sociálních problémů, příklad si brali i jinde a vzniklo z toho hnutí věru mezinárodní. Že prosakovaly pověsti o nevybíravých prostředcích tohoto režimu? Vlaky jezdily přesně, nezaměstnanost klesala a dokonce britská atentátnice na Mussoliniho byla jen vypovězena ze země. Takže fašisté byli i u nás docela obyčejná politická strana jako třeba komunisté, případně národní socialisté.

0 0
možnosti

11. 9. 2013 14:07
Nadpisem jistě chcete říct,

že jí padly za oběť tisíce komunistických zrůd. No, u nás by se to asi nepodařilo.

0 0
možnosti

12. 9. 2013 9:17
Re: Nadpisem jistě chcete říct,

Ale škoda by to nebyla!Komunista je užitečný jen v podobě kompostu.

0 0
možnosti

11. 9. 2013 12:38
Realistický popis stavu Chile

a že komunistická verběž dostala po držce, .... zasloužili si to. S rudou pakáží, která chtěla udělat z Chile druhou Kubu, nebylo možné jednat v rukavičkách. Nelze odklidit svinstvo a neumazat si ruce.

0 0
možnosti

P. Verka

11. 9. 2013 12:55
Re: Realistický popis stavu Chile

Křivan ty seš blb. Jak víš že zrovna póvl jako ty juntě nebyl na obtíž a že by se ti tam líbílo viz: Ruku v ruce s ekonomickým rozmachem však šel růst sociálních nerovností: zatímco představitelům tradičních elit se opět dařilo, sociální situace chudých obyvatel měst i venkova se v mnohém zhoršila. Hospodářský a společenský přínos Pinochetovy politiky tak není jednoznačný.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/pinochetuv-rezim-ekonomicka-stabilita-jiz-padly-za-obet-tisice-lidi-11t-/zpravy-svet.aspx?c=A130911_100228_ln_zahranici_msl

0 0
možnosti