Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Liberalizace Íránu: fakt s nejistou budoucností, říká Tureček

Ochota ke kompromisu ohledně jaderného programu, propouštění politických vězňů, odstup od agresivní rétoriky bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Takový se zdá být dnešní Írán. Gesta jsou jedna věc a reálná politika věc druhá, určitou politickou liberalizaci země však nelze popřít, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

20. 9. 2013 19:34
no jo

No jo to je stejne, jako kdyz se rozhodnout, ktera cast nacisticke strany byla liberalni a ktera konservativni.

0 0
možnosti
ŠS

Š. Strojmír

20. 9. 2013 22:38
Re: no jo

To je docela mimo. Asi se nám nelíbí představa islámského státu, stejně jako se nelíbí mnoha Iráncům, ale zase i tak jde na realitu blízkého východu ještě o dobrou zemi. Srovnání třeba se Saudskou Arábií, kterou nikdo nekritizuje, přestože je to strašidelný režim se středověkým uspořádáním ani není možné. Například v Íránu ženy sice nosí šátky, ale mohou třeba chodit samy do práce či jinam a nejsou jen zavřené doma. Ale v mnoha jiných ohledech jsou jinde, než většina arabských zemí , je to dáno myslím také historicky, vždyť jsou jednou z nejstarších civilizací dějin. A hlavně nemají v programu nikoho přepadávat a nikdy to také v moderních dějinách nedělali. A ať už tam vládne kdokoli, ani do Izraele se navážet nebudou, leda slovně. Vzhledem k tomu, že Peršané jsou vzdělaní lidé a jejich náboženský zápal není nijak horký je snad naděje, že režim časem povolí. Pokud to nepodělá Izrael a lidi typu Netanjahua a nepošlou tam doopravdy bombardéry.

0 0
možnosti
PM

20. 9. 2013 14:58
V Iranu

mozna prezident chce neco zmenit a "konzervativni" sily mu mohou ci uz hazeji klacky pod nohy. V CR to nejsou konzervativci, ale urazeni kandidati, jako je Dienstbier a mozna i okoli Slafenberga, ac ten sam osobne by radeji ne a potom ruzni veleumelci, moudri politologove ci nekteri medialni znalci a cast studentiku gymnaziii. Ale to je asi vsudem, kde neni demokracie, protoze v demokracii se porazena strana demokraticky podrobi vetsine a pracuje na tom, by priste vyhrala.

V CR asi stale plati Klemovo heslo : Cim hure, tim pepe :):):)

0 0
možnosti