Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Cizinci o volbách: Česká politika je plná populistických hesel

Volební právo nemají či tady nikdy v minulosti nevolili, přesto si kampaní a politické kultury v Česku všímají a dokáží ji občas i velmi kriticky hodnotit. Server Lidovky.cz oslovil cizince žijící dlouhodobě v Česku, aby okomentovali souboj o hlasy před říjnovými volbami.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

7. 10. 2013 11:58
Víme, kam jdeme ... :-))

to si mi skutečně, ale skutečně líbí ...

0 0
možnosti

7. 10. 2013 9:24
Populismus

Proč by strany nepoužívaly populismus, když na Čecháčky tak spolehlivě zabírá? My vám dáme, my zajistíme, my prosadíme, my se postaráme... občánek jenom vhodí lístek a má vystaráno, víc dělat nemusí.

Četla jsem volební programy socanů i komunistů, je mi blbě z toho, kolik lidí jim to žere...

0 0
možnosti

7. 10. 2013 14:54
Re: Populismus

Naprosto stejné jsou volební programy i ODS, TOP 09, KDUČSL, SZ, SPOZ. Výjimku tvoří Úsvit a snd i ANO. S přivřením obou očí i SSO, KAN a Hlavu vzhůru.

0 0
možnosti

7. 10. 2013 7:39
Odpovídám.

Nejen česká, ale každá politika, resp. její předvolební kampaň je plná populistických hesel.. Bez toho se totiž nelze obrátit na širokou veřejnost. Koho bych volil? Zásadně žádnou politickou stranu, který již někdy byla v poslanecké sněmovně. Pokud budu volit, potom pouze politické hnutí, které má v programu zásadní změnu a to ústavy, volebního systému a další věci, které jedině mohou nastartovat cestu k demokracii. Zastoupení KSČM ve sněmovně není ani tak věcí voličů, jako volebního systému. Volební systém podle zásad poměrného zastoupení takovýto výsledek předjímá. V případě volebního systému většinového a dvoukolového by se do sněmovny dostali tak max 2 -3 komunisté, podobně jako je tomu v senátu. Jedině to je pravda a nějaké coby kdyby zde není na místě.

0 0
možnosti

J. Holič

7. 10. 2013 10:09
Re: Odpovídám.

To je dost pomýlený přístup. Nejradikálnější změnu vždy nabízeli ti největší gauneři v historii. Popravdě právě tito moc nelhali v tom, že tu radikální změnu skutečně přinesli (Hitler Gottwald, Stalin, atd...). Hledání chyby v "systému" není ničím jiným, než odmítáním zodpovědnosti voličů. Systém je v pořádku, ale jeho uživatelé nikoliv. Když si koupíte pračku, bude v případě nepochopení lepší se s ní naučit pracovat (třeba s návodem, nebo jinou pomocí), než kupovat novou ("že to u ní určitě půjde bez toho, abych se s ní musel naučit pracovat"). Stejné je to u politiky. Lidé nepochopili demokracii a své místo v ní a proto je naše demokracie nezdravá. Výměnou "systému" v nějaké zásadní míře nic nezměníte. Půlka lidí nepovažuje svojí účast ve volbách za důležitou, velká část volících se rozhoduje jen na základě "kolik dostanu/nebudu platit", nebo "proti tomu politikovi". Zodpovědní politici přijdou jen se zodpovědným voličem. Jinak ne, ať už bude systém jakýkoliv.

0 0
možnosti