Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Ministerský návrh: důchod by měl trvat 20 let, jinak musí lidé do penze později

Ministerstvo práce navrhuje, aby důchod v Česku trval zhruba 19 až 21 let. Pokud by lidé měli penzi pobírat déle, věk odchodu na odpočinek by se musel začít zvyšovat rychleji. Kdyby se naopak život prodlužoval pomaleji a člověk by v důchodu neměl strávit ani 19 let, odsouvání věkové hranice pro nástup do penze by se přibrzdilo. Resort předložil svůj návrh důchodové komisi. Podle něj by se stav měl vyhodnocovat každých pět let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

10. 9. 2014 22:45
vážený pane pokud jde o vysokoškoláky ti by se

na nějaký státní důchod vůbec neměli spoléhat a měl by se během svého pracovního života zajistit na stáří sami a státní důchod by měl pro ně být jen určitým přilepšením. SCHOPNÍ LIDÉ SE DOKÁŽÍ ZAJISTIT TAK , ŽE PO 60. ROCE ŽIVOTA JIŽ NEMUSÍ PRACOVAT COŽ NEZNAMENÁ ŽE PRO SVÉPOTĚŠENÍ PRACOVAT NEMOHOU . chápu ovšem že toto tvrzení ač pravdivé je pro mnoho lidí ,kteří tak schopní nejsou , těžko pochopitelné.

0 0
možnosti

P. Ritter

11. 9. 2014 10:46
Re: vážený pane pokud jde o vysokoškoláky ti by se

Bylo by krásné, kdyby svět byl tak jednoduchý a přímočarý, jak jste si ho vysnil. Bohužel tomu tak není - i sebelepší zaměstnanec může přijít o práci z řady důvodů, třeba kvůli krachu firmy nebo proto, že firma ztratila odbytiště nebo důležitý kontrakt a kvůli přežití musí propouštět.

Vysokoškolák, který samostatně podniká může přijít o své podnikání z řady důvodů všeobecně známých - třeba ztratil odbyt, nedostal překrývací úvěr, někdo mu zapálil firmu nebo ho podrazil partner.

Jediný, se může jakžtakž spolehnout na určitou perspektivu svého zaměstnáýní je státní zaměstnanec. Ostatní svou existenci nemají tak jistou. Četl jsem analýzy, podle kterých má vysokoškolák asi 15 let od promoce na to, aby se zajistil tak, jak byste to rád udělal vy _ "ZAJISTIT TAK , ŽE PO 60. ROCE ŽIVOTA JIŽ NEMUSEL PRACOVAT COŽ NEZNAMENÁ ŽE PRO SVÉ POTĚŠENÍ PRACOVAT NEMOHL". Po čtyřicítce už to tak jednoduché nebude-pro ostatní budete starý a budete mít mnoho mladých konkurentů.

0 0
možnosti

10. 9. 2014 21:45
Tady je ale nablblého dohadování

Co kdyby se každý na stáří zabezpečil jak chce a přestal pracovat, kdy to uzná za vhodné? Nebylo by to lepší než si nechat kecat do života od státu? Kolik důchodců je se svým důchodem, který jim vyplácí stát, spokojeno? Kdyby se každý staral sám o sebe a o svou rodinu, resp. ve stáří rodina o seniory, bylo by možná spokojených starých lidí více.

0 0
možnosti
Foto

Holcman

10. 9. 2014 23:29
Re: Tady je ale nablblého dohadování

:-( Vy byste se klidne mohla jmenovat Blblikova a nic by se nezmenilo.

0 0
možnosti
Foto

Holcman

10. 9. 2014 21:41
To vymymyslel kdo, tu pitzovinu?

asi jdeme do ponoru.

0 0
možnosti

P. Ritter

10. 9. 2014 20:56
Pravičáci jako je třeba Jakub Holič z této diskuse

pravděpodobně nejsou schopni pochopit prostý fakt, že

1) stát počínaje Klausovou vládou začal ročně vydávat stovky miliard na mandatorní dávky pro nikdy nepracující "nepřizpůsobivé", jimiž velkoryse hradí všechny jejich životní náklady (stravu, bydlení, elektřinu, plyn, poplatky za televizi, rozhlas, odvoz odpadků atd atd)

2) Klausova vláda velkoryse rozdala státní majetek naprostým de.bilům, jako například Poldovku Stehlíkovi, SkloExport Regině Rázlové atd, kteří samozřejmě velice rychle přivedli darované podniky ke krachu a dělníky na dlažbu, takže se o takto vyrobené nezaměstnané musel postarat stát dalšími miliardami

3) podniky, kterým se i přes Klausovu snahu podařilo přežít koupily zahraniční podniky, které samozřejmě vyvážejí zisk z těchto podniků do zahraničí - ročně to dělá cca 500 miliard

4) Klausova vláda tak zničila hospodářskou a ekonomickou strukturu země, stát je chudý, nesoběstačný a nestabilní

0 0
možnosti

P. Ritter

10. 9. 2014 21:12
Re: Pravičáci jako je třeba Jakub Holič z této diskuse

Za komunistů měl stát takové finanční rezervy, že si mohl dovolit dotovat ceny potravin, dopravu nejen do zaměstnání, velmi hustou síť prodejen na vesnicích, kde lidé našli nejen práci, ale neměli problém se díky husté síti železniční a autobusové dopravy dostat kam chtěli. Stát si mohl dovolit odchod občanů do důchodu ve věku, který mohli lidé žijící na Západě jenom závidět. Stát také mohl platit řadu věcí, které si dnes už dovolit platit nemůže a proto povinnost platit za ně přenesl na občany - třeba poplatky za odvoz domovního odpadu atd.

Na tom, že stát stále chudne a stále více se zadlužuje není nic záhadného a jsou známy i příčiny - pár jsem se jich pokusil uvést výše. Myslící lidé to chápou, nemyslící jako třeba Jakub Holič to nepochopí nikdy - koneckonců když píše moudra typu "pravice nastartuje pozvolný přechod k systému, kdy se rozdíl mezi množstvím platících a pobírajících vyřeší tím, že si každý bude platit pojištění na dobu až ON bude v důchodu, tak ho levice zruší"

0 0
možnosti

10. 9. 2014 17:02
Já myslím, že

není co řešit. Ať klidně je stanovena hranice odchodu do důchodu na 65 let. Proč né. A není nutné, aby se postupně zvyšovala. Stačí, když každý, kdo se dožije 85 let, bude na státní útraty utracen. Tím se zachová těch 19 až 20 let důchodu. A je vymalováno, že?

0 0
možnosti

J. Holič

10. 9. 2014 13:03
Přístup levice

Přístup levice k důchodům je opravdu tristní, přitom by právě toto mělo být jedno z jejích stěžejních politických témat. Když pravice říká "pozor, brzy nebude na důchody, už teď si půjčujeme čím dál tím víc peněz, abychom mohli důchody vyplácet, systém je nepružný", tak Paroubek povídá, že žádné reformy potřeba nejsou. Pak pravice nastartuje pozvolný přechod k systému, kdy se rozdíl mezi množstvím platících a pobírajících vyřeší tím, že si každý bude platit pojištění na dobu až ON bude v důchodu, tak ho levice zruší. Když pravice reaguje na prodloužení průměrného věku obyvatel tím, že stanoví postupné zvyšování odchodu věku do důchodu, levice začne dělat vtipy o 65-letých řidičích a posléze se snaží ze všech sil, aby lidi nemuseli do důchodu výrazně později, než dnes. A teď přicházejí s tím, že prodlouží odchod do důchodu, jen podle trochu jiných počtů, ale výsledek bude hodně podobný. To je prostě jen trapné látání vlastních škod a politické zoufalství.

0 0
možnosti

P. Ritter

10. 9. 2014 20:40
Re: Přístup levice

Vy jste se nám zase nějak rozblábolil! Určitě vám zase dali k večeři něco hodně nechutného, je vám z toho špatně a místo do záchodu blijete do diskuse ve stavu zoufalství.

0 0
možnosti

10. 9. 2014 12:33
Zbytečné starosti.

Jak to tak vypadá, tento problém již řeší NATO se svým pantátou.

0 0
možnosti

V. Hlisnikovská

10. 9. 2014 12:07
Důchodci

Toto je přesně to, co dělá propast mezi mladými a starými. Nebude na důchody, tak znevažují stáří. Podle toho se také společnost chová ke starým lidem, tak jak se chová. Jenže i ti mladí jednou zestárnou, bohužel dnes si to nikdo nepřipouští.

0 0
možnosti

P. Ritter

11. 9. 2014 10:29
Re: Důchodci

Absurdní na tom je, že musíme pracovat až do 73 let, aby bylo na sociální dávky pro půl milionu pobíračů sociálních dávek. Je mezi nimi samozřejmě mnoho těch, kteří pracovat chtějí, ale z mnoha důvodů nemohou Ale většina z nich jsou "nepřizpůsobiví", kteří pracovat nechtějí a ani nemusejí díky zákonu 117/1995 Sb. ("Zákon o státní sociální podpoře"), kterým Klaus vytvořil kastu doživotních povalečů.

Takže ve skutečnosti je to úplně jinak, než nám potřebu zvyšovat věk pro odchodu zdůvodňoval Kalousek - není pravda, že by bylo málo mladých, kteří by pracovali a jejich prostřednictvím tak stát získával peníze na mandatorní výdaje i pro ty důchody. Dětí se rodí hodně, mladých je také dost, jenže je to bohužel především v prostředí "nepřizpůsobivých". kteří vůbec netouží pracovat, jejich ideálem nechat se živit státem celý život.Pošetilý stát se dokonce bláhově raduje z toho, kolik dalších cikánů se nám urodilo (třeba známá paterčata, která stejně jako rodiče nikdy pracovat nebudou).

0 0
možnosti

10. 9. 2014 11:53
a co po těch 20-ti letech -plynové komory ?

určovat nárok na důchod věkem je nesmysl . věk odchodu do důchodu by měla určovat délka odpracovaných let resp. délka placení sociálního pojištění . Kromě mateřské dovolené max. 2 roky na jedno dítě resp.5 let bez ohledu na počet . dalších děti by se žádné náhradní doby ani tedy studium po dosažení 18 let věku nezapočítávaly a placení dávek státního pojištění za nezaměstnané by bylo max . 3 roky za život. Lidem zaměstnáným od 15 let by se i tato doba na důchod započítala . Odchod do státního důchodu by byl možný po dosažení 45 let odpracovaných let letech resp po dosažení této délky placeného sociálního pojištění. Bylo možné odejit do důchodu dříve max. o 3 roky pokud by si člověk sociální pojištění za tyto léta doplatil. Většina lidí se základním středním vzděláním tak mohla odejít do státního důchodů v 63 letech , vysokoškoláci pak v 69 ti letech, což je jen spravedlivé protože i stát do jejich vzdělání investoval o 5 let déle .

0 0
možnosti

J. Holič

10. 9. 2014 12:44
Re: a co po těch 20-ti letech -plynové komory ?

Takže vy byste předpokládal, že lidi, co vystudovali, by šli v nejlepším případě (tedy kdyby byli 100% zaměstnaní) do důchodu v 69 letech? A co ti, co by byli nějakou dobu bez práce? půjdou do důchodu v 75? Ve výsledku by je stejně musel živit stát, protože mnozí lidé už by v tom věku byli nezaměstnatelní. Navíc argument s delším placením ze strany státu je zavádějící, protože VŠ vzdělaní lidé obvykle odvádějí větší peníze na daních státu. Navíc pokud dojde na placené školství (což je podle mě nezbytné), padl by ten argument definitivně.

0 0
možnosti

10. 9. 2014 11:30
A je to dobre stanovit to na 20 let ?

Nebylo by lepsi treba na polovinu produktivniho veku ? podle tohoto az bude prumer doziti 100 let, tak budou lidi chodit do duchodu v 80 a platit si pojisteni 60 let

0 0
možnosti
Re: A je to dobre stanovit to na 20 let ?

Prumer 100 let nebude. Behem pristich 50 let urcite ne, a pravdepodobne ani potom. Za 20 let muze mozna byt ten prumerny vek umrti u zen 90 let a u muzu treba 85, ale 100 to nebude.

0 0
možnosti